FireWin pasif yangın dayanım çözümleri, yapıları 4 saate kadar koruyor

Ülkemizde ve dünyada yaşanan yangın felaketleri, yangınlara karşı farkındalığı artırırken yapıların yangına dayanıklılığı yeniden gündeme geliyor. Yangının bir odaya yayılma hızının 3 dakika olduğunu ve saniyelerin dahi önemli olduğunu hatırlatan Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker, yapılarda kullanılan pasif yangın dayanımı çözümlerinin binaları 4 saate kadar koruyabildiğini söyledi.

 

Sunduğu kapsamlı performans çözümleri ile yapı profesyonellerinin çözüm ortağı olan Knauf’un Türkiye Genel Müdürü Ali Türker, sunduklarıyangın dayanımı çözümlerine yönelik verdiği bir röportajda pasif yangın durdurucuların yangının yayılarak büyümesini ve zehirli gazların yayılmasını engellediğini ve tahliye için ekstra zaman yarattığını belirtti. Türker, “Pasif yangın durdurucular can güvenliğini artırmanın yanı sıra yangının farklı alanlara yayılmasını önleyerek onarım maliyetlerini de en aza indiriyor”dedi.

 

Yangınların yıllık maliyeti 126 milyar Euro

Yangının bir odaya yayılım hızının 3 dakika olduğunun altını çizen Türker,“Avrupa’da ortalama her yıl 2 milyon yangın gerçekleşiyor ve yangınların yıllık maliyeti yaklaşık 126 milyar Euro’yu buluyor. Ekonomik ve can güvenliği gibi etkilerinin yanı sıra yangınlar, dolaylı olarak iş kaybı ve onarım gibi ek maliyetlere de sebep oluyor. Yangınlardan kaynaklanan bu olumsuz tablonun etkilerinin en aza indirilmesi için özellikle insan trafiğinin yoğun olduğu binalarda pasif durdurucuların kullanımı kritik önem taşıyor. Hastane, kamu binası ve kritik üretim tesislerinde kullanılacak pasif yangın durdurucularla yangınların olumsuz etkilerini azaltmaya katkı sağlarken, tahliye için de vakit kazandırılabilir. Ayrıca bu sistemlerle binanın onarılarak, işler haline getirilmesi de daha kısa sürede gerçekleşecektir”diye konuştu.

 

Yapılarda 4 saate kadar yangın dayanımı mümkün

Knauf olarak, yangına dayanıklı plaka, sıva, mastik, silikon, harç, köpük, bant, bloklar ve kelepçeleri içeren pasif yangın koruma çözümleri ailesi FireWin ile geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini belirten Türker,FireWin’in uygulandığı yüzeye ve uygulama metoduna göre binaları 4 saate kadar yangına dayanıklı hale getirdiğini sözlerine ekledi. Kablo ve boru geçişleri, havalandırma şaftları, derz ve kapı boşlukları gibi alanları kapatan pasif yangın durdurucular, yangınların büyüme hızını yavaşlatıyor, zehirli gazların farklı alanlara geçişini durduruyor. Mimarlar, tasarımcılar, uygulayıcılar ve mühendislerin yangın koruma ihtiyaçlarına çözüm olan FireWin, bugün birçok hastane, termik santral, kamu binası ve iş merkezinde can ve mal güvenliğinin artırılmasına yardımcı oluyor.

 

Farklı performans ihtiyaçlarına yönelik çözümler

FireWin ürün gamında yer alan Jetgips® Fire, Fireboard®,  FR Alçıpan®, FRDF Alçıpan® ve Flameboard® ile ihtiyaca yönelik yüksek performanslı sistem çözümleri sunuyor. İç mekanlarda beton tavan ve duvarlar, beton kiriş ve kolonlar, çelik kiriş ve kolonlar ile kompozit döşemeler üzerinde kullanılan yangına dayanıklı alçı sıva Jetgips® Fire, içeriğindeki alçı ile birlikte hafif bileşenler ve katkı maddelerinden oluşan özel karışımı sayesinde makine ile kolay bir uygulama imkanı veriyor. Betonarme binalarda 240, çelik konstrüksiyonlarda ise 120 dakikaya kadar yangına dayanım sağlıyor.

 

FR Alçıpan® ve FRDF Alçıpan® artırılmış yangına dayanım süresi ve yoğunluğu ile öne çıkarak, iç mekanlarda bölme duvarlarda kullanılıyor. FRDF Alçıpan®   kullanılarak 10 cm kalınlığındaki ince duvarlarda bile 120 dakika yangın dayanımı sağlıyor.

 

 

Her iki yüzünde cam elyaf şilte bulunan ve uygulandığı her yüzeye 2 saate kadar yangın dayanımı sağlayan Flameboard® ve Fireboard® , pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda kullanılabiliyor. Tüm kuru yapı sistemlerinde, özellikle yüksek yangın dayanımı talep edilen iç cephe uygulamalarındakullanıma uygunluğuyla ön plana çıkan bu ürünler duvar, tavan ve şaft sistemleri, yüksek yüzey kalitesi ile pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda rahatlıkla uygulanabiliyor. Standart Alçıpan®lar sistem bazında yangın dayanımı sağlarken Fireboard® ve Flameboard, konstrüksiyondan bağımsız olarak plaka bazında da yangın dayanımı sağlıyor.