Glimakra’dan Hoş Görünümlü ve Üretkenlik Sağlayan Ofis Mobilyası

İsveçli Glimakra firması, modern iş yerleri için benzersiz bir ürün geliştirdi. Firmanın bu yeni mobilyası açık ve kapalı ofis tasarımı arasında bir uzlaşma sağlıyor. “Sabine” adlı ürün, ses emme, ses azaltılma ve oda bölmede etkili bir depolama mobilya sistemidir.

Sabine depolama sistemli mobilya, dört farklı genişlik ve yine dört farklı yükseklik modelleriyle piyasaya sunulmuştur. Derinlik her zaman aynı olmak üzere 396 mm.’dir. Ses emme özellikleri optimize yarıklar ile elde edilir ve kalıplanmış polyester kabuk ses emici köpük keçe ile kaplanmıştır. Keçe, antrasit gri, beyaz ve yeşil renklerde mevcuttur.

Mobilya dışındaki keçe preslenmiş kabuklar, 125 Hz ile 4000 Hz arasındaki geniş frekans aralığında, pürüzsüz ve iyi ses emme yaratan bir şekilde oluklu gövde ile etkileşime girer. Ses emilimi gerçekten düşük frekanslar olan 63Hz’de bile etkilidir. Akustik çözümler, mobilya içeriğine bakılmaksızın, benzer özelliklerde bir ürün yaratmak için optimize edilmiştir.

3.1
Gövde malzemesi MDF veya, siyah, gri ya da yeşil Valchromat boyanabilir. Sabine’nin bacakları için de dört farklı seçenek vardır. Alüminyum kül, pirinç veya toz boyalı metal çerçeve ve tasarım jantlar yuvarlak ahşap bacaklar gibi seçenekler bulunmaktadır. Bacakların yüksekliği birbirine uyacak şekilde uyumludur.

4.2

Ürünün tasarımcıları Johan Kauppi ve Bertil Harström, sistemin yaratılmasının sebebini şöyle tanımlıyorlar; “İhtiyaç açıktır. Genel olarak açık ofisler ve aktivitesi bulunan iş yerlerinin fonksiyonel akustik bir çevrede gerçekleşmesi gerekmektedir.”
15.1

Sabine olan iş yerlerinde oturmak için uygun yükseklikte veya seviyeleri farklı standlar vardır. Beyaz lekeli diş budağı ağacı tablo, üst taraf birimlerine bağlı bir ses emici kiriş tarafından tutulur. Birden çok çalışma yeri eklenebilir. Elektrik, veri, USB ve HDMI prizler, her türlü iş istasyonu mevcuttur. Yan taraflar kat rafları veya raflarla donatılmıştır.

5.1

Sabine ile, iş yerinde diğer ihtiyaçlarınıza da akustik entegre edebilirsiniz ve sonuçta ses azaltan bir mobilya sisteminiz olur. Tasarımı da sade olan Sabine, tekrarı yapıldığında mütevazi bir ortam yaratan dekorasyon özelliklerine sahiptir. Farklı renkler ve malzemelerle uygulanacak varyasyonlarda değişik stiller yaratmak da mümkündür.