Global Kereste ve Ahşap Pazarındaki Son Gelişmeler

Kuzey Amerika Ahşap Fiber İnceleme raporları NAWFR bu yıl, Kanada ve ABD’den, Asya’ya yapılan tomruk ihracatının, Güney  ABD’nin 2013 yılından % 130 daha yüksek sevkiyatı sebebiyle arttığını kaydetti.  

 

Son birkaç yıldır özellikle kuzeybatı ABD ve Kıyı British Columbia’nın iç piyasa masif ahşap sektörü zorlanırken, Kuzey Amerikalıların Asya’ya gerçekleştirdiği ihracatın artışı, kerestecilerin yüzünü güldürdü. Kuzey Amerika Ahşap Fiber İnceleme (NAWFR) tarafından bildirilen rakamlara göre, 2014 yılının ilk çeyreğindeki Kuzey Amerika ihracat hacmi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 14 daha yüksek ve aynı zamanda 2012 yılında aynı dönemine göreyse % 30 daha fazla oldu. Yurtdışı ihracatının neredeyse % 53’ü ABD Kuzeybatı’dan gerçekleşirken, % 41’i British Columbia ve gönderilerin kalan payları da Alaska, Kaliforniya ve Güney ABD arasında bölüşüldü.

ABD’nin Batı Kıyısı boyunca, tomruk yükleme işlemlerinin yapıldığı dokuz liman bulunuyor.  Jones Stevedoring’in verdiği bilgiye göre, Güneybatı Washington’daki Longview Limanı, tüm diğer sekiz limanlara oranla daha fazla ihracat gerçekleştiriyor.  Son beş çeyrekte, sekiz limanın her biri ortalama bir gemi sevkiyatı yaparken, Longview’deki liman her üç günde bir Asya’ya bir gemi yüklüyor. Buradaki en büyük ihracat şirketleri arasında konumda büyük ihracat şirketleri Chugoku, Weyerhaeuser, Pacific Lumber & Shipping, Sojitz ve TPT gibi isimler yer alıyor.

 

Özellikle  Vancouver Adası’ndan gelen özel kerestelerle, British Columbia kıyıları da Asya pazarlarına önemli ölçüde ahşap ihracatı gerçekleştiriyor. Özel Kavaklık kaynaklanan ahşap bir çoğunluğu ile, aynı zamanda Asya pazarlarına günlükleri önemli bir tedarikçisi konumundadır. Geçtiğimiz yıl sevkiyatı çeyrek başına yaklaşık 1,5 milyon m3 olurken, 2011 ile 2012 yılları arasındaki bu rakam ortalama 1,2 milyon m3 idi.

 

Geçtiğimiz yıla ait belki de en ilginç gelişmeyse, ABD’nin güneyinden gelen konteynirlarla yapılan tomruk yüklemelerindeki keskin artıştır. Bu ihracatların büyük bir kısmı Çin ve Hindistan’a yapılmıştır.  Her ne kadar toplam hacim hala ABD Batı Kıyısı ile karşılaştırıldığında küçük olmasına rağmen, NAWFR tarafından raporlandığı gibi (www.woodprices.com), ABD Güney tarafında 2012 yılının ilk beş ayında yüzde iki olan rakam, yüzde 6’nın üzerine çıkmıştır.

 

Güneyin sarı çamlarının toplam sevkiyatları, Ocak’tan Mayıs’a kadar olan sürede, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 130 daha fazladır. Uzmanlar, Mayıs’ta Baton Rouge Limanı’ndan yapılan yüklemelere dair gelen ilk raporlamalar ışığında, önümüzdeki yıllarda güney bölgelerinin ihracatta artış göstereceğini ifade ediyorlar.