Global Kereste ve Ahşap Ürünleri Pazarı Gelişmeleri

Wood Resource Quarterly tarafından açıklanan son raporlara göre, ABD, Çin ve Avrupa’da ahşaba talep yükselmeye devam ederken, kerestenin küresel ticareti 2017 yılında rekor seviyeye ulaştı.

 

Ahşap talebi dünyanın dört bir yanındaki önemli pazarlarda yükselmeye devam ederken, yumuşak ağaç kereste ticareti 2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kanada, Rusya, İsveç ve Finlandiya gibi orman zengini ülkelerden, Çin, ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya dahil olmak üzere yüksek kereste tüketimi olan piyasalara tahmini 126 milyon m3 yumuşak kereste gönderildi. 2008’deki küresel durgunluktan beri, uluslararası kereste ticareti % 50’ye kadar yükseldi. Ekonomi 2018 yılında ABD ve Avrupa’da sağlıklı kalmayı öngördüğü için, kereste ihracatçıları için iyi bir yıl bekleniyor.

 

Küresel Kereste Ticareti

2017 yılının ilk altı ayındaki eğilim yılın ikinci yarısında devam ederken, uluslararası yumuşak ağaç kereste ticareti 2017 yılında yeni bir rekor seviyesine yükseldi.

Dünyanın en büyük on ihracatçı ülkesinden, Rusya, Finlandiya, Avusturya ve Ukrayna, 2017 yılının ilk yarısında yılbaşından bu yana sevkiyatları artırdı. WRQ’ya göre yalnızca Rusya 2017 yılında, on yıl öncesinde % 15 olan küresel kereste ticaretini % 22’ye yükseltti. Öte yandan Kanada’nın art arda yedi yıldır devam eden sevkiyatları, bu yıl ihracat hacminin % 2.2 oranında düşmesiyle sonuçlandı.

 

Kereste pazarları – Kuzey Amerika

ABD yumuşak ağaç kereste üretimi, 2017 yılında on yılda görülen en yüksek seviyeye ulaştı. En büyük artış güney eyaletlerinde gerçekleşti, ancak ülkenin diğer bölgelerinde de yıldan yıla sağlıklı üretim artışı oldu. ABD’deki kereste tüketimi 2016’dan sadece yüzde bir oranında arttığından, yüksek yerel üretim seviyeleri, ithal kereste talebinin azalmasına neden oldu. ABD’deki güçlü kereste pazarı, 2017 sonlarında ve 2018 başlarında ABD ve Kanada’da yüksek kereste fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasına neden oldu.

Kereste pazarları – Kuzey Avrupa

Finlandiya’da yumuşak ağaç kereste üretimi, 2017 yılında 11,9 milyon m3’lük bir hacimle, on yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Özellikle Çin’e yönelik kereste ihracatının artmasıyla, yüksek üretim gerçekleşti. 2017 sonlarında Avrupa, Asya ve ABD’den gelen kereste talebi, Kuzey ülkelerindeki ihracat fiyatlarını neredeyse üç yıl içinde en yüksek seviyelere taşıdı.

Kereste pazarları – Çin

Geçtiğimiz iki yılda, Çin’e ithal edilen yumuşak ağaç kerestesi fiyatları giderek artmaktadır ve Ocak 2018’de, Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Rusya ve Kuzey Amerika’dan kereste tedariği genellikle Çin’e ithal edilen en düşük maliyetli kereste olmuştur. Şili, İsveç ve Finlandiya tipik olarak fiyat spektrumunun en yüksek noktasındadır. Rusya ve Kanada başlıca tedarikçileri olmaya devam ediyor, ancak toplam pazar payları 2015 yılında % 81 iken, özellikle Baltık fabrikaları bu hızlı büyüyen pazarda varlıklarını artırarak 2017 yılında % 76’ya geriledi.

 

Kereste pazarı – Japonya

Japonya’ya yapılan kereste ithalatı, 2017’nin dördüncü çeyreğinde düşmesine rağmen, yıl içindeki toplam hacim, ardı ardına ikinci yıl için biraz yükselmiş görünüyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde arzdaki en büyük değişiklik, Kanada’dan yapılan sevkiyatları azalttı ve Finlandiya ile İsveç’ten ithalat artışı oldu. Dünyanın diğer büyük pazarlarıyla karşılaştırıldığında, kereste için yerli ve ithal fiyatlar şaşırtıcı derecede istikrarlı.

Kereste pazarı – Kuzey Afrika / Orta Doğu

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) kereste pazarları 2007’den 2015’e kadar hızlı bir büyüme göstererek, 2015 yılında yaklaşık 11.5 milyon m3’lük bir ithal kereste seviyesine ulaşmıştır. O zamandan bu yana, ithalat miktarları % 20’nin üzerinde bir düşüşle 2017 yılında tahminen dokuz milyon m3 oldu. 2017. Bu gerileme, bölgedeki birçok ülkede finansal ve politik belirsizliklerin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Buna ek olarak, Finlandiya ile İsveç, Çin ve diğer Avrupa ülkelerinde artan ahşap talebini karşılamak için satışlarını yeniden yönlendirmeye başladılar.