Güven Ünsal : Parke Çalıştayı 2016 Tutanakları

Orsiad: Güven Bey, Türkiye’de parke sektöründe işçilik fiyatları konusunda fikirlerinizi alabilir miyiz? Bu sorun nasıl çözülebilir?

Güven Ünsal: Laminat parke çok hızlı elde edilen, montajı daha kolay bir ürün. Bu işi yapan firma ve usta sayısında çok artış oldu. Dolayısıyla fiyatları belirleme konusunda piyasada ciddi bir zafiyet var. Bunları nasıl önleyebiliriz dersek öncelikle sektörün birlik olması gerekiyor. Bir de işçilik fiyatlarıyla alakalı herkesin beklentileri farklı. Beklentileri karşılayabilecek fiyatları yine birlikte konuşmakta fayda var.

güven-ünsal-parkeçalıştayı-3

Orsiad: Güven bey, toptancılar asıl perakendecilerin pazarı olan nihai tüketicilere mal satmalı mu, uygulama yapmalı mı?

Güven Ünsal: Bu soruya ekonomik açıdan bakmak durumundayız çünkü zorunlu olduğumuz için yapıyoruz. Geçmişe bakarsak 10 sene önce, seyyar usta fonksiyonunda bir takım kişilerin, müteahhitlerin bize ya da başka bir bayiye gidip malzemeyi al bu fiyata işçiliği de beraber yaparım diyordu. Bununla beraber perakendeci de müteahhit de toptancılara bu şekilde öğretti ve bu ilişki başlamış oldu.

güven-ünsal-parkeçalıştayı-4

Toptancılar işçilik kısmına niye giriyor derseniz, sektör çok dağınık bir şekilde büyüdü. Usta sayısının artması, parkecilerin dışında alakası olmayan sektörlere yayılması bazı şeyleri zorunlu kıldı. Benim ayakta kalmam için bunu yapmam lazım.

Orsiad: Oda kurulması için neler yapılması gerekiyor? Ve son sözlerinizi alabilir miyiz?

Güven Ünsal: Sektörümüzün beklentisi zaten bu yönde toparlanma gerekiyor. Biz olarak hareket etmeliyiz. Uzun vadede bu şekilde çözebiliriz.

güven-ünsal-parkeçalıştayı-1