Hannover Messe’ den Alexander Kühnel ile Domotex Middle East Fuarını Konuştuk

İstanbul’daki 2. yılında Domotex Middle East, Halı ve Zemin Fuarı’nda ziyaretçileri neler bekliyor?

Fuarın 2. yılında öncelikle ürün yelpazesinin genişlediğini söyleyebilirim. Bu yıl fuarda halının yanı sıra, zeminle ilgili her detay sergilenecek. Ev yapımı ve makine halı, kilim ve paspaslar, dokuma zemin kaplamaları (duvardan duvara), esnek yer döşemeleri, laminat, ahşap ve parke, tekstil makine ve aksesuarları, elyaf, iplik ve dokuma kumaşlar, yapay çim ve spor zeminler, döşeme, temizleme ve uygulama teknolojileri, doğal taş, mermer ve seramik yer karoları ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Ayrıca bu yıl tasarım ağırlıklı ürünler de fuarın odak noktası olacak.

 Geçen yıl nasıl geçti, 2013’ de yurtiçi ve yurtdışından farklı firmalar katılıyor mu? Fuar m2 olarak da büyüme kaydedecek mi?

Fuarın 2012 yılında toplam 7.771 m2 alanda gerçekleşti ve 28 ülkeden 222 katılımcı şirket ağırlandı. Fuara katılan firmaların yüzde 50’sini Avrupa, yüzde 43’ünü Asya ve diğerlerini Ortadoğu oluşturdu. Geçen yıl fuarı toplam 5.099 sektör profesyonelin ziyaret etti, bunların %21‘i nin İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan ve Mısır’dan geldi. Bu yıl inşaat yan sanayinin çok önemli firmaları katılıyor. Fuar, zemin kaplama malzemesi toptancı/perakendecileri, ithalat/ihracatçıları, mimarlar, iç mimarlar, endüstriyel ürün tasarımcıları, inşaat firmaları ve müteahhitler gibi endüstri profesyonellerince ziyaret edilecek. Aralarında satın almacılar, kamu kurum ve kuruluşları üst düzey yöneticileri, hastaneler, eğitim kurumları, spor merkezleri, imalatçı firmalar oteller, alışveriş ve iş merkezleri ile yat imalatı endüstrisinden önemli kurum ve kişiler de fuara özel olarak davet edilecek.

 Bu yıl inşaat sektörünün de fuara büyük ilgi gösterdiğini duyduk. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Danışmanlık şirketi Ernst&Young’ın “Avrupa Gayri Menkul Yatırım Eğilimleri 2013” raporuna göre Türkiye emlak yatırımı açısından Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yer alıyor. İnşaat sektörünün 2013 yılında %5’lik bir büyüme beklentisi ve hükümetinin “Kentsel Dönüşüm Projesi”  ile önümüzdeki 20 yıl içinde apartman daireleri ve büyük yerleşim komplekslerine yapılması öngörülen 400 milyar dolarlık yatırım, inşaat sektörünün yan sanayisini harekete geçirdi. Bu bağlamda sektörün zemin kaplama çözümleri için DOMOTEX’i seçmeleri son derece doğru bir karar. O nedenle DOMOTEX’te sergilenecek ürünlerin bu yıl inşaat sektörünün özel ihtiyaçlarına cevap verecek çeşitlilikte olacağını söyleyebiliriz.

 Fuarın bu yıl ilk kez yapılacak etkinlikler neler olacak?

R+T Fuarı”, ilk kez DOMOTEX Middle East ile eş zamanlı yapılacak İnşaat şirketleri, mühendislik şirketleri, ticari kurumlar, üreticiler, yükleniciler, distribütörler, acenteler, perakendeciler, toptancılar, mimarlar, iç tasarımcılar, basın ve medya tarafından büyük ilgi göreceği belirtilen R + T Turkey Fuarı, panjur, otomatik kapı-geçiş ve güneşten koruma sistemlerine dair Türkiye’deki tek ve ilk ticari fuar olacak. Ziyaretçiler tek bir girişle her iki fuarı da gezebilme şansına sahip olacaklar.

Yine bu yıl ilk defa düzenlenecek olan “Creative Flooring Özel Bölümü’nde” katılımcılar halı, parke, seramik , esnek yer döşemeleri gibi zemin kaplama uygulamalarını  sergileyecekler.

eçen sene ürün gruplarına göre ayrıştırılmış olan planlarımıza ek olarak bu sene ilk defa özellikle 11.salonda “suni çim” firmanlarını konumlandırdık.

Ayrıca, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. ve Orsiad işbirliğiyle Diamond Stairs adlı “Parke Yarışması” düzenleniyor. En yaratıcı, kullanışlı ve dikkat çekici renk parke yarışmanın birincisi seçilecek. Parke, masif parke ve laminat parke üreticileri bu yarışmada yer alabilecekler. Kazanan şirket fuarın ikinci günü açıklanacak ve ödül kazanacak.

Bir diğer önemli yenilik ise ; “YES 2013” Yapılarda Estetik Forumu olacak. 9.Kasım.2013 tarihinde, saat 14.30’da, fuaye alanına kurulacak özel toplantı alanında ve herkese açık olarak yapılacak. Forumda, İnşaat sektöründe iç mimarların konumu şu anda nedir, ne olmalıdır? Bununla ilgili düzenlemeler için neler yapılmalıdır soruları masaya yatırılacak. Ayrıca, inşaat sektörünün özel sektörden ve devletten beklentileri konuları tartışılacak.

 Bu ilklerin yanı sıra fuarda bu yıl ikincisi  düzenlenecek olan konferans ve ticari dernek ve toplantıları, profesyonellerle kapsamlı bilgi alışverişinde bulunma ve çeşitli görüşmeler yapma imkanı sağlayacak. Fuarın diğer dikkat çeken etkinliği ise, İHİB’ in (İstanbul Halı İhracatçıları Birliği) bu sene DOMOTEX Middle East kapsamında düzenlediği geleneksel ”Halı Tasarım Yarışması Ödül Töreni” olacak.

 

ZGF (Zeminin Geleceği Forumu) ile ilgili bilgilendirir misiniz.. Bu senenin ana başlığı ne olacak ve kimler katılacak?

ZGF, 08.Kasım.2013 Cuma günü, saat 14.30’ta yapılacak. Dünya çapından uzmanların ve sektör yetkililerinin bir araya geleceği forum, Deutsche Messe Worldwide – Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş., GET Dış Ticaret – ORSİAD Gazetesi ortak çalışması olacak. Dünya parke sektörünün geleceğini aydınlatacak çok önemli bir organizasyon olan ZGF 2013’ün konu başlığı “Parke Sektörüne Uluslararası Bakış” olarak belirlendi. Alt başlıklar ve tartışılacak konular arasında; Sürdürebilir Üretim, Sürdürebilir İstihdam konuları yer alıyor. Forumda, parke sektörü konularında uzman ve tecrübeli dernek başkanları ve yetkililerce, enine boyuna irdelenip, gelecek yıllarda yapılacak olan eylem planlarının da yol haritası çizilecek. Konuşmacıların ve moderatörün yönlendirmesi ve foruma gelen izleyicilerin soru-cevap şeklinde aktif katılımıyla zenginleşecek olan ZGF 2013, parke sektörü için yeni gelişmelerin adresi olmayı hedefliyor.

Forumun moderatörlüğünü İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Naci Güngör yapacak. Diğer konuşmacılar arasında Yıldız Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yön. Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Yıldız, Kastamonu Entegre A.Ş. Parke Satış Müdürü Ahmet Çetinkaya, Avrupa Laminat Parke Üreticileri Derneği EPLF Yönetici Direktörü Peter H. Meyer, Amerikan Ahşap İhracat Konseyi AHEC Mimari Pazarlama Danışmanı Criswell Davis, Parke Sanayi Avrupa Federasyonu FEP Genel Sekreteri François Sougnez
bulunuyor.

 

Fuarın Türkiye ekonomisine katkısı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Türkiye ekonomisinde bu yıl beklenen ve 2014 yılı için de öngörülen % 3.7 büyüme, 76 milyonluk nüfusu ve merkezi coğrafi konumu ile Türkiye, DOMOTEX Middle East için mükemmel bir ev sahibi. Ülkenin stratejik konumu bu fuarı Türkiye ve Orta Doğu’da yeni müşteriler edinerek büyümeyi hedefleyen şirketler için önemli bir buluşma noktası haline getiriyor. Halı ve zemin kaplamaları endüstrisi temsilcilerinden yoğun bir stand talebi bulunduğunu bildirmekten büyük memnuniyet duymaktayım. DOMOTEX Middle East Körfez ülkeleri ve Arap yarımadası coğrafyasında iş yapmak isteyen herkesin mutlaka katılması gereken bir etkinlik. Türkiye’nin, dünyanın 16., Avrupa’nın ise 6.büyük ekonomisi olması, 2023 hedefinde halı sektörünün payının 5.5 milyar dolara ulaşacağının  öngörülmesi DOMOTEX’i daha da cazip kılıyor.