Hatay Mobilya Fuarı açıldı

Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Hatay Mobilya Fuarı’nın ikincisi düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta konuşan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, mobilya üreten ülkeler arasında 19. sırada olduklarını söyledi. Antakya’da ağaç işleri sektöründe üretim yapan yaklaşık 1500 firmanın bulunduğunu ve bu firmaların büyük ölçüde el emeğinin çoğunlukta olduğu ustalık gerektiren klasik mobilya üretimi yaptıklarını vurgulayan Eskiocak, “Antakya mobilyacılığını geliştirmek adına hayata geçirdiğimiz önemli adımların biri de bu sene ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz Hatay Mobilya Fuarı’dır. Bölgemiz mobilyacılığını hem Türkiye’de hem de ihracat yaptığımız bütün pazarlarda önemli bir ticaret merkezi haline getirmek için düzenlenen bu fuar bu sene 5 bin metrekare kapalı alanda yaklaşık 50 adet firmanın katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Mobilya üreten ülkeler arasında 19. sıradayız. Çin, İran ve İtalya gibi ülkeler takip ediyor” dedi.

Antakya Mobilyacılığını Geliştirme Projesini 7.7 milyon avro ile gerçekleştirdiklerini belirten Eskiocak, şöyle devam etti:

“Bu projemiz kapsamında 4 bin 295 metrekare kapalı alana sahip ortak üretim tesisi inşa ettik. Üretim tesisi ileri teknoloji ve yeni makine, bölgedeki ileri ve kaliteli üretim standartlarını yakalayarak rekabet açlığını arttıracaktır. Ortak üretim tesisimizin resmi açılışı inşallah bu yaz yapmayı planlamaktayız. Gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli atılımda markalaşma çalışmaları kapsamında oldu. Öncelik Antakya mobilyası için Türkiye’nin en iyi reklam ajansı ile kurumsal çalışma gerçekleştirdik. Markalaşma çalışmaları kapsamında ayrıca Antakya’nın tüm turistlik mekanlarını bildirerek, bölgemizde bulunan 300’den fazla motifi tespit ettik. Bu doğrultuda Antakya mobilyası için markası için toplam 63 parçadan oluşan 15 koleksiyon tasarlandı ve üretime geçildi. Yeni tasarımlar 2017 yılında İstanbul’da gerçekleşen İstanbul Mobilya Fuarı’nda tüketicilerle buluşturduk. Ve buluşturmaya da devam edeceğiz.”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Hatay’da fuarcılığın 1,5 yıl öncesine dayandığını vurgulayarak, “Bu ikincisini yapmış olduğumuz mobilyacılık fuarına hoşgeldiniz diyorum. Şimdiki Valimizden önceki valimizle bir çalışma yapmıştık. Türkiye’deki iki tane önemli fuarcılık yapan firmayı buraya davet ettik.Yaklaşık 6,5-7 yıl önce Hatay’da fuarcılık yapmak istiyoruz. Bu bize uygun mu değil mi. 1 hafta çalıştık. Genel müdürümüz bize bir brifing verdi. Valimiz Celalettin Lekesiz de vardı. Ticaret odamız, esnaf odamız, ilgili bütün arkadaşlarımız oradaydı. Maalesef bize şöyle bir ifade söyledi, hemen yanınızda Mersin var, Adana var, Gaziantep var oradaki fuarlar bile yüzde 5 kapasiteyi zor buluyor. Sizin burada fuarcılık olmaz. Boşu boşuna masraf yapmayın deyince biz de bütün bu konuda yetkili arkadaşlar biz bu işi yapamayız demiştik. Ve iş bundan 1,5 yıl öncesine kadar dayandı. 1,5 yıl önce mobilyacılar odası başkanımız valimize ve bizlere dedi ki böyle bir fuar yapalım, biz de sırf mobilyacı arkadaşlarımıza jest olsun diye destek olalım dedik. İşte burayı tahsis ettik. altyapıyı yaptık. Gördük ki, biz nezaketen yardım ettik ama nezaketin ötesinde müthiş bir ihtiyaçmış. Ve bu ihtiyacın sonunda geçen sene çok iyi oldu, umut ediyoruz ki, hem bu sene dizayn çok iyi, katılım daha fazla bence bu sene daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.

Hatay Valisi Erdal Ata ise ikincisi düzenlenen Hatay Mobilya Fuarı’nın açılışında olduğundan mutluluk duyduğunu söyledi.

Hatay’da mobilyacılık sektörünün önemli bir sektör olduğunun altını çizen Vali Ata, “Geçen yıl birincisi düzenlenmişti, bu sene ikincisi düzenleniyor. Daha güzel, katılımın daha yüksek, ilginin daha yüksek olduğunu görmekten mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Hatay’da mobilyacılık sektörü önemli bir sektör. Büyüklü, küçüklü 1500’e yakın firma üretim yapıyor. Bu demektir ki aynı zamanda binlerce insanımıza istihdam sağlıyor. Böylesine önemli bir sektörün ilimizde asla ihmal edilmemesi ve desteklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda bu desteğin verildiğini gösteriyor. 100 tane iş yeri inşallah önümüzdeki yıl üretime geçecek ve en az 10 bin kişiye istihdam sağlayacak” şeklinde konuştu.

5 bin kapalı, 8 bin metrekare açık olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik alanda 50’ye yakın firmanın katıldığı Hatay Mobilya Fuarı, 14 Kasım tarihine kadar açık kalacak.