Hayat Kurtaran Akıllı Yatak: MedBed

Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç.Dr.Zeki CANDAN’ın Patent Başvurusu

AKILLI YATAK: MedBed

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Zeki CANDAN ve İÜ Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarından Özkan OCAK tarafından geliştirilen “Hayat Kurtaran Akıllı Yatak: MedBed” isimli buluş için ilk patent başvurusu yapılmıştır.

MedBed; bebeklerin, çocukların, yetişkinlerin, yaşlıların ve engellilerin uyku esnasında veya uyanıkken karşılaşabilecekleri sağlık problemlerini doğru ve zamanında algılayarak yaşam kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olan inovatif akıllı mobilyadır.

Geliştirilen bu proje, T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen 2. Mobilya Ar-Ge Proje Yarışması’nda 3. lük ödülünü almaya hak kazanmıştır. Buna ilaveten Türkiye İnovasyon Haftası’na davet edilerek ödüllü projelerin yer aldığı salonda ziyaretçilere sunulmuştur.

Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç.Dr. Zeki CANDAN’ı ve mezunumuz Özkan OCAK’ı tebrik eder, başarılarının artarak devam etmesini temenni ederiz.

patent2

patent4

patent5