Hijyenik, Bakımı Kolay ve Sağlıklı Döşemenin Tanımı: Laminat

Sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam tarzı, bastığınız yerden başlar… Daha sağlıklı bir ömür sürmek isteyenler artık, hem yaşam hem de çalışma alanlarında zararsız yapı ürünlerinin kullanımını şart koşuyorlar. Sağlıklı bir yaşam ortamı için bakımı kolay zemin kaplamaları arıyorsanız, mükemmel çevresel ayak izi ve diğer bir çok avantajları ile çevre dostu laminat parke en iyi seçimdir.

elnd1607_b3_egger

2007 yılında, ünlü Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışma, Avrupa’da üretilen laminat parke için çok iyi bir rapor verdi. “Ahşaptan üretilen çevre dostu ürün” olarak nitelendirilen laminat, yalnızca “kokusuz ve çok düşük emisyonlu” değil, aynı zamanda, “kolay temizlenebilir ve alerjisi olanlar için uygun” ve “yüksek ekolojik değeri” olan seçenek olarak ifade edildi. Benzer şekilde olumlu değerlendirmeler, Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü (IBU) tarafından yayınlanan yetkili EPD’lerde (Çevresel Ürün Beyanı) yapılmıştır. Laminat parkenin bileşenlerinde hiç bir şekilde, pestisitler, organik klor bileşikleri ya da zararlı ağır metallerin ve ayrıca plastikleştiriciler de bulunmadığının altı çizildi.

elnd1607_b1_wineo

Laminat zeminler, özellikle iç hava kalitesi ve hijyen açısından son derece yüksek kalite taşımaktadır. Ev tozu akarları ve diğer alerji oluşturan mikro-organizmalar, laminatın pürüzsüz yüzeylerinde üreme ve gelişmeye imkan bulamazlar. Melamin reçine kaplaması özellikle sert ve dayanıklı olduğundan, yüksek aşınma direnci sunmaktadır ve böylece uzun bir zaman boyunca, dışardan gelen kiri tutma, yoğun kullanım vb. gibi etkenlere karşı durabilmektedir. Ev ve mutfak işleri sırasında veya sigaradan dolayı odalar giren ince toz, halı ve ev tekstili, hayvan tüyleri, polen lifler gibi etkenler, o mekanda oynayan çocuklar tarafından havada solunabileceğinden risklidir. Ancak laminatın kapalı hücre yüzeyi bu etkenlerin yapışmasını önleme avantajına sahiptir. Bu faaliyetler günlük yaşamın bir parçasıdır ve gerçekten kaçınılması mümkün değildir. Bu nedenle geriye tek bir soru kalır: Ortaya çıkan kiri nasıl çıkarırız? İşte bu noktada, bir kez daha, laminat döşemeler son derece yüksek puan alırlar. Laminat zemininiz varsa, sadece düzenli süpürebilir veya uygun bir elektrikli süpürge ile kirlerden kolaylıkla arınabilirsiniz. Çamur gibi daha farklı kirlerin temizliği içinse, biraz su ve çevre dostu temizlik ürünleri kullanılarak, hafif nemli bir paspas veya bezle silmek yoluyla laminat temizliğinizi yapabilirsiniz.

 

Laminat zeminler sıkı AB kurallarına uygun olarak sertifikalıdırlar. Hoş bir iç mekan iklimi ve kolay temizlik için olumlu katkılarının yanı sıra, yenilikçi, çevre dostu üretim yöntemlerine dayanarak, daha uzun bir kullanım ömrü için kanıtlanmıştır. Laminatın genel anlamda yüksek kalitesi ve yüzey tasarım çeşitlilikleri de bu zemin ürününe artı değer kazandırmaktadır.