HİNDİSTAN ORMANLARINI SERTİFİKALATTIRDI!

Orman Sertifikasyonu Onay Programı (PEFC) Hindistan’ın ulusal orman belgeleme sistemini PEFC’ye onaylatan en son ülke olduğunu bildirdi

Hindistan’da faaliyet gösteren Ormanların Sertifikasyonu ve Korunması Ağı (NCCF) örgütü Başkanı Vijai Sharma bu gelişme için “PEFC onayı Hindistan için dönüm noktası niteliğinde bir başarıdır zira uzun zamandır böyle bir ülkeye özgü ve uluslararası düzeyde kıyaslamalı orman sertifikalandırma sistemine ihtiyacı duyduğumuzu düşünüyoruz.

Yeni onaylanan ulusal sistem, Hintli orman yöneticilerinin sürdürülebilir orman yönetimi uygulamalarını küresel standartlar ve çok taraflı gereksinimler doğrultusunda daha da güçlendirmelerini sağlayacak.“ dedi.

NCCF, PEFC birliğine 2015 yılında katıldı ve ulusal sistemini 2017 yılında onaylanması için PEFC’ye sundu. Hindistan’ın ulusal sistemi ormancılık alanında faaliyet gösteren profesyoneller, hükümet temsilcileri, orman şirketleri, koruma kuruluşları ve sanayi kuruluşları dâhil olmak üzere çok paydaşlı bir grup aracılığıyla geliştirildi.