İç mimar Meral Akçay’dan: MİMARİDE VE DEKORASYONDA AHŞAPIN ÖNEMİ..

Sevgili dostlar;

Günümüzde çevreyle uyumlu yaşam anlayışının gün geçtikçe artmasında çevre dostu  bir  malzeme olan  ahşapın önemi her geçen gün daha da artıyor..Tamamıyla yenilebilir dogal bir kaynak  oldugu için en iyi çevre dostu mazlemesi olarak anılmaktadır..Zaman içersinde yeni malzemelerin ortaya çıkması ve üretim aşamaları ahşabın konumunu biraz geriletse bile popülerligini her zaman korudu..

 

Dünyanın bir çok yerinde oldugu gibi ülkemizdede iç ve dış mekan mimarisinde ahşabın yogun olarak kullanılmasındaki en önemli neden olan dogal dokuları ,yaşam alanlarına kattıgı estetik ve görsel degerleri  dışında güvenilir malzeme açısındanda büyük önem taşır..Çeşitliligi çok fazla olan ahşap, geleneksel alanlar yaratmak içinde sıkça kullanılan en önemli malzemelerin başında gelir..Hava ile dolu hücreleri sayesinde altarnetifi olan malzemelerden daha yüksek ısı yalıtımı saglayan en özel ürünlerden biridir ve vucut ısısına en yakın malzemedir..

 

Ahşap iç mimaride mobilya,kapı,parke,pencere,aydınlatma elemanları ve bir çok alanda estetik kaygılara cevap verirken mimaride ise güvenilir ve saglıklı sonuçlar için tercih edilen en degerli malzemelerin başında gelir.

7

Ahşapın  dokuları ağacın türüne göre ve kesilme şekline göre degişir.Tasarım ve renk konusunda çeşitliliginin fazla olması tercih nedenlerinden biridir.Mevcut dokusunu ,doğal halini vernik veya cila kullanarak  renk ve dokusu degiştirilebillinir. Bu nedenle kişiye özel üretimler ve tasarımlar için kullanıcıya özel, bireysel bir malzemedir.

17

İnşaat mazlemesi olarak ömürleri 80 ila 100 yıl arasında öngörülmektedir.Ortaçağdan kalan birçok ahşap yapının günümüze kadar ayakta kalması  bu sürenin üstünde olduklarını kanıtlamıştır.

Ekran Resmi 2014-04-15 11.43.51

Ahşap Dogudan batıya tüm kültürler için geneleksel bir yapı malzemesidir.Sıcak ,dogal,güvenilir,saglıklı ve bir çok özelligi bünyesinde barındırması tüm kültürlerde aynı etkiyi yaratmakla beraber kullanım açısından istikrarını hiç kaybetmemiştir.

Tün dünya ülkelerinde mimari ve dekorasyonda en degerli ve özel malzeme olarak yerini ve degerini korumaktadır..Ahşap yapıların kullanımı, Türkiye’nin deprem bölgesinde bulunması nedeni ile insan ve çevre sağlığı açısından önemlidir. Türkiye’de ahşap yapı uygulamasının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi yapı sektörü açısından önemli bir gelişme olacagı için dikkat edilmesi gereken bir konudur..

Sevgilerimle ..

Feng-shui

Borneo mimarlık ve tasarım

Proje direktörü-İç mimar  Meral Akçay

http://www.borneomimarlik.com/index.html