ICONOVA PROJESİ GUARDIAN GLASS İLE BİÇİMLENİYOR…

Türkiye’nin pek çok kentinin silüetini biçimlendiren önemli ikonik binalarda ürünleriyle yer alan Guardian Glass tarafından geliştirilen Guardian SunGuard® SNX 60/28, Tago Architects tarafından tasarlanan ve Şireci Grup ve Acarsan Holding ortak girişimiyle Gaziantep’te inşa edilen Iconova projesinin de tercihi oldu…

Farklı yapı tiplerine ve ihtiyaçlara cevap verir nitelikte, hem görsel, hem teknik, hem de ekonomik anlamda zengin çeşitlilik sunan ürün yelpazesi ile, mimarlara ve cephe danışmanlarına seçim özgürlüğü sunan Guardian Glass tarafından geliştirilen SunGuard® SNX 60/28, mükemmel enerji kontrolü, sürdürülebilir mimimum karbondioksit salınımı ve estetik açıdan üstünlüğü ile Gaziantep’te, kente ait ve çevreye duyarlılığı temsil eden bir cazibe merkezi olarak görülen Iconova projesinin cephelerini biçimlendirdi. TAGO Architects tarafından tasarlanan ve Şireci Grup ve Acarsan Holding ortak girişimiyle inşa edilen proje yenilikçi bir tasarım yaklaşımıyla ele alınan kompleks formu, birbirini takip ederek tek bir bütün oluşturan eğrilerden üretilen cam cepheleriyle dikkat çekiyor.

Projenin geniş cam yüzeylerinde tercih edilen, düşük yansıtması ve nötr görünümüyle enerji kontrolü sağlayan şeffaf cam Guardian SunGuard® SNX 60/28, %60’lık ışık geçirgenliği ile doğal ışıktan optimal faydayı temin ederken, %28’lik toplam enerji geçirgenliği ile de güneş ısı kazancını maksimize ediyor ve daha konforlu bir iç ortam yaratarak; sürdürülebilir, düşük enerjili soğutma masrafları sağlıyor. Net avantajları içerisinde olağanüstü seçicilik, sürdürülebilir mimimum karbondioksit salınımı güvenlik veya akustik uygulamalar için cam olarak da mevcut olması yer alırken standart çift yalıtım camı ünitesinde kullanıldığında ise 1,0 W/m²K’lik U-değeri en yüksek seviyede ısı yalıtımı sağlıyor.

Iconova projesi kapsamında bina kullanıcılarının Antep bölgesinde, günlük yaşamlarında çok önemsedikleri iç-dış bütünlüğüne de katkı sağlaması gereken mimari unsurun cam cepheler olduğunu vurgulayan Yüksek Mimar Gökhan Aktan Altuğ, projede aranılan tüm kriterlere çözüm getiren en ideal ürünün Guardian SunGuard® SNX 60/28 olduğunu dile getiriyor: “Guardian’ın mimari cam ürünleri, yapabileceklerimizin sınırlarını genişletiyor. Tercih ettiğimiz etkiyi verirken mekanda da istediğimiz koşulları sağlamamızı kolaylaştırıyor. Hem konfor hem de estetikten taviz vermememizi sağlayan ürünleri var. lşık, ısı ve ses geçirgenlik değerlerini çok çeşitli şekilde, duruma özgü kombine edebilmenin faydalarını kullanıyoruz. Özellikle solar faktörü düşük camlarda geçirgen camlarla aynı cam rengini dışarıdan algılatmadan kullanabilmek bizim için büyük bir kazanım.

lconova projesinin bulunduğu cografyanın koşulları iç mekan konforunu sağlamak için bina kabuğunda almamız gereken önlemleri de arttırdı. Yüksek yapı statüsündeki kule bloklarda tasarımın neredeyse fonu haline gelen cam yüzeylerin bu gereksinimleri karşılayacak teknolojide olup, renk ve yansıma olarak da beyaz prekast parapetlerle uyum içinde olması gerekiyordu. Bina kullanıcılarının Antep bölgesinde, günlük yaşamlarında çok önemsedikleri iç-dış bütünlüğüne de katkı sağlaması gereken mimari unsur cam cephelerdi. Guardian Glass’tan seçilen ürün tüm bu kriterleri maksimum düzeyde karşılamıştır.”


Guardian Glass Hakkında…

1932 yılında otomotiv endüstrisi için ön cam üreten bir firma olarak yola çıkan Guardian Glass, geçen yıllar içinde ticari uygulamalar ile konut ve ulaştırma uygulamaları için düz cam ve fabrikasyon cam ürünlerde, otomotiv çerçevelerinde ve yapı ürünlerinin dağıtımında lider konumda olan bir küresel üretim şirketi haline geldi. Araştırma ve geliştirme merkezleri sayesinde inovasyon konusunda en önde yer alan Guardian ve iştirakleri ile bağlı ortaklıkları tüm dünyada 17000 kişiye istihdam sağlıyor ve Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da bulunan tesisleriyle faaliyet gösteriyor.

Türkiye’de inşa edilen, bulunduğu çevreye değer katan ve kentin silüetini biçimlendiren pek çok ikonik binada ürünleriyle yer alan Guardian Glass, farklı yapı tiplerine ve ihtiyaçlara cevap verir nitelikte, hem görsel, hem teknik, hem de ekonomik anlamda zengin çeşitlilik sunan ürün yelpazesi ile, mimarlara ve cephe danışmanlarına seçim özgürlüğü sunarak, yaptıkları tasarımlarda hayal güçlerini geniş tutmalarına yardımcı oluyor.