IGLO ARCHITECTS’TEN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ENDÜSTRİ YAPISI: GALSAN PLASTİK FABRİKASI

Dilovası Makinacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilecek olan Galsan Plastik’in yeni fabrika binasının tasarlanma süreci, ensdüstri yapılarındaki ulusal ve uluslararası başarılarıyla dikkat çeken Iglo Architects tarafından üstlenildi.

Plastik enjeksiyon alanında faaliyet gösteren 45 yıllık köklü geçmişe sahip bir otomotiv firması Galsan Plastik’in Dilovası Makinacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde 19.500 m2’lik araziye inşaa edilecek olan yeni fabrikası, konunun yetkin mimarlık ve tasarım ofislerinden biri olan Iglo Architects tarafındanhayata geçiriliyor.

Tasarım süreci Mimar Zafer Karoğluve Mimar Esen Akyar Karoğluortaklığındaki Iglo Architectstarafından yürütülen Galsan Plastik Fabrikası’ndaüretim, depolama, yönetim merkezi, ofis, sosyal alanlar ve teknik hacimler bir arada tasarlanmış.20000 m2’lik kapalı alanda planlanan fabrikanın, tasarlanan tek katlı iki büyük hol ve  iki katlı depolama alanlarıyla mevcut üretim kapasitesinin iki katına çıkarılması amaçlanmış.Gün ışığının tüm binada verimli kullanımı, maliyetleri düşürecek şekilde enerji tasarrufu, kaynakların geri kazanımı gibi kriterlerle tasarlanan yapıda geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanmaya öncelik verilmiş. Güneş enerjisinden de faydalanılan yapıda, yağmur ve gri suyun depolanarak kullanıma geri kazandırılması amaçlanmış. Ferah ve aydınlık çalışma alanlarının yanı sıra, tüm personelin kullanabileceği açık teraslar ve kat bahçeleri gibi nefes alan mekanlar ön plana çıkarılmış.

Iglo Architectstarafından hayata geçirilen ve 2022 yılı itibariyle hafriyat çalışmalarına başlanan Galsan Plastik Fabrikası’nda 300 kişisinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Iglo Architects Hakkında:

 

Iglo Architects, 2001 yılında Zafer KAROĞLUve Esen AKYARtarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye’deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor; müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

Iglo Architectstasarımı Cimpor Çimento Fabrikası 2011 yılında, Mecaplast Ar-Ge yapısı 2012 yılında, Logipark Lojistik Tesisleri ise 2013 yılında Arkiv Seçkileriarasına girdi. P Blok Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon Stüdyosu 2010 Intera İç Mimarlık Ödülleri’nde‘Ofis’ kategorisinde birinci, 2013 Leaf Interior Design Awards’taise ‘Yılın Ticari Yapısı’ kategorisinde finalist oldu. Tuzla’da tasarlanan Logipark Lojistik Tesisleriayrıca 2013 Arkiv İşveren Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ICI Fabrika ve Yönetim Binasıprojesi, 2014 yılında Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde de finale kalma başarısını gösterirken, 2015 yılında Sign of the Citygayrimenkul ödüllerinde “Devam Eden Projeler” kategorisinde En İyi Endüstri Yapısıödülüne layık görüldü; aynı yıl, tüm dünyadan uluslararası mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı prestijli paylaşım portali World Architecture Community’nin 19. Proje döngüsünde de kazanan projeler arasında yer aldı. Iglo Architectstasarımı Parsan Genel Müdürlük ve İdare Binası, Cityscape 2015 Mimarlık Ödülleri’nde “Geleceğin Ticari Yapıları” kategorisinde finale kalırken,ICI Fabrika ve Yönetim Merkeziile Ortana Fabrika ve Yönetim Binasıprojeleri, The Planödüllerinde “Production” kategorisinde finalist olma başarısını gösterdi. 2016 MIPIM‘’Best Futura Project’’ kategorisinde Türkiye’den seçilen tek finalist olarak ICI Fabrika ve Yönetim Merkeziile yarıştı.ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi“Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde 2017 iF Design Ödülü’ne layık görülürken, 2A Asia Architecture Awards 2017’de finalist olarak yarıştı. Anatolia Tilesprojesi 2016 American Architecture Prize‘’Honorable Mention’’ ödülünün sahibi oldu. Son olarak İzmir Satış Ofisiprojesi “Office” kategorisinde, Anatolia Tilesprojesi ise “Factories” kategorisinde 24th Cycle of World Architecture Awards‘a layık görüldü.