İHRACATA YEŞİL PASAPORT DOPİNGİ RESMEN BAŞLADI

Yeşil Pasaportla ticari seyahatler yüzde 20 artacak

İhracatçıların büyük bir heyecanla beklediği “yeşil pasaport” uygulaması resmen başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine 2 yıl süreyle yeşil pasaport verilecek. İhracatta bahar havası estiren karardan 10 bin 784 firma yararlanırken 13 bin 915 kişi yeşil pasaport sahibi olacak. İMMİB Koordinatör Başkanı Murat Akyüz, vize engeli ortadan kalkan ihracatçıların yurtdışı seyahatlerinde en az yüzde 20 artış yaşanacağını belirtti.

İhracatı desteklemek amacıyla 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda değişikliğe gidildi. Böylece 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan firmaların yetkililerine verilecek yeşil pasaport uygulaması resmen başladı. Bakanlar Kurulunun İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Kararına göre; son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1-10 milyon dolar olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren İMMİB’de yeşil pasaport kararı sevinçle karşılandı. Türkiye genelindeki 13 İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin en büyüğü olan ve çatısı altındaki 6 İhracatçı Birliğiyle hizmet veren İMMİB Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlamak ve ihracatını yukarıya taşımak için var gücüyle çalışıyor. Ürünlerini dünyanın pek çok ülkesine götüren ihracatçılar yeşil pasaport ile önlerindeki en büyük engellerden biri olan vize sorununu aşıyor.

Bir ayağı sürekli yurtdışında olan ihracatçılar için yeşil pasaport uygulamasının kritik öneme sahip olduğunu belirten İMMİB Koordinatör Başkanı Murat Akyüz şunları söyledi; “Gündeme geldiği günden bu yana ihracatçılarımızın heyecanla beklediği yeşil pasaport uygulamasının hayata geçmesi hepimiz için mutluluk verici bir haber oldu. 2017 yılına çok güzel başladık, ihracatımız yükselişe geçmişken alınan bu karar itici güç olacak ve ihracatımızı çok daha yukarılara taşıyacaktır. Öyle tahmin ediyoruz ki vize sıkıntısından kurtulan ihracatçılarımızın yurtdışı seyahatleri en az yüzde 20 artacaktır. Daha önceki dönemlerde vizede yaşanan gecikmeden dolayı ihracatçılarımız ticari kayıplar yaşıyorlardı. Dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat olanağı sağlayan yeşil pasaport uygulaması bizler için çok kıymetli bir adım oldu. Başta Ekonomi Bakanlığımız olmak üzere bu karara katkısı olan herkese ihracatçılarımız adına teşekkür ediyoruz.”