İklim Değişikliği Haritalarının Sektöre Katkıları…

Laura Gray / University of Alberta
Laura Gray / University of Alberta

İklim Değişikliğine Karşı Geliştirilen Haritalar Orman Endüstrisine Yardım Ediyor!

A.B.D’deki  Alberta  Üniversitesi  araştırmacıları, ağaç dikim zamanını doğru kullanarak, mevcut iklim değişikliği konusunu bertaraf edebilecek tavsiyeler içeren haritalarla, orman ve kereste endüstrilerine yardım ediyorlar.

Son dönemde, biyo-iklim zarf modelleriyle iligili önemli bir eleştiri olan, çok geniş kapsamlı canlı türlerinin iklim değişikliği altında en uygun yaşama adapte olması gerekliliğinden kaynaklı, ayrı bir modelin geliştirilmesi ihtiyacı nihayet bir sonuca ulaşıyor. Alberta Üniversitesi araştırmacıları, batı Kuzey Amerika’daki 15 geniş çaplı orman ağaç türleri için adaptasyonel gecikme tahmin eden bir biyo-iklim zarf modeli uyguladılar.

Üniversitenin Yenilenebilir Kaynaklar Bölümünde doktorasını tamamlamış olan Laura Gray tarafından geliştirilen haritalar, 2020’lerde, 2050’lerde ve 2080’lerdeki iklim tahminlerine dayanarak, ağaç türleri için en uygun habitatları sunan projeksiyonlar içeriyor. İklim Değişikliği dergisinde yayınlanan çalışma, Batı Kuzey Amerika genelindeki çok sayıda ağaç türleri için birden fazla potansiyel iklim senaryoları çözümü sunmasıyla türünün ilki olarak tanımlanıyor.Geniş çaplı araştırma, 15 büyük ticari ağaç türleri ve 18 farklı gelecek iklim değişikliği senaryolarını içeriyor.

Üniversitenin bu çalışması, 1970’li yıllardan yakın zamana kadar gözlenen ve ortalama olarak, 130 kilometre enlem veya 60 metre yüksekliğindeki özel türlerin yer aldığı en iyi iklim modellerini dikkate alıyor. Çalışma ayrıca, yerel büyüyen koşullara adapte olan geniş çaplı ağaç türlerinin günümüzde ya da gelecekte değişen sıcaklık ve yağış koşulları nedeniyle en uygun yetiştirme ortamının gerisinde olabilme endişelerini açıklıyor.

University of Alberta

Şu anda Alberta Üniversitesi tek başına, ormancılık şirketleri ve devlet kurumları dahil olmak üzere, yıllık 50.000 hektarlık alanı ağaçlandırmak için 80 milyon ladin, köknar ve çam fidanları dikiyorlar.

Çalışmanın ortak yazarı Laura Gray konuyu şöyle özetliyor; “Bu bilgiler ışığında, orman yöneticileri gelecekte nereye ne dikim yapacaklarına dair bir güvene sahip oluyorlar. Çalışma, onların iklim riskini daha doğru değerlendirmelerine olanak tanıyor.”