İLK KEZ BİR TÜRK TASARIMI, 150 yıllık Alman mobilya devi Walter Knoll’ün koleksiyonunda

 

Ünlü tasarımcı, heykeltıraş ve ressam

Sadi Öziş’in tasarımları,Walter Knoll koleksiyonu ile Mozaik Ortaköy’de

 

Türkiye’nin ilk metal modern mobilya tasarımcısı Sadi Özişin tasarımları yenilenerek, son 15 yılda 120 uluslararası tasarım ödülü alan, dünyaca ünlü Alman mobilya üreticisi Walter Knoll koleksiyonuna dahil edildi. 2012 yılında kendisini kaybettiğimiz ünlü tasarımcı Sadi Öziş imzalı Fishnet, Burgaz ve Rumi koltuklar, tüm dünyada Walter Knoll markası ile satışa sunulmaya başlanacak. İngiltere’den Norman Foster ve Pearson Lloyd, Avusturya’dan EOOS, Hollanda’dan Ben van Berkel, Japonya’dan Kengo Kumave, İtalya’dan Claudio Bellini gibi ünlü mimar ve tasarımcılarla birlikte çalışan Walter Knoll bu şekilde ilk kez bir Türk tasarımını koleksiyonuna dahil etmiş oldu. Walter Knoll ve Mozaik işbirliğinin başlangıcı ile birlikte bu özel tasarımlar, tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de Mozaik Ortaköy’de satışta olacak.

 

Türk modern tasarımının öncülerinden, tasarımcı, heykeltıraş ve ressam Sadi Öziş’in (1923-2012) savaş sonrası Türkiyesi’nde yaşanan malzeme teminindeki zorluklar sebebiyle, inşaat demiri, balıkağı, suborusu, kümesteli, elektrik kablosu gibi malzemeler kullanarak eşsiz yaratıcılık örnekleri gösteren tasarımları arasında yer alan; Fishnet, Burgaz ve Rumi, Walter Knoll tarafından ilk defa tüm dünya ile birlikte Türkiye’de Mozaik Ortaköy Showroom’da satışa sunulacak.

 

Walter Knoll 150. yılında, Sadi & Neptün Öziş koleksiyonu ile Türkiye piyasasında…

 

Uzman işçilik, en iyi malzemeler ve kalıcı bir estetik anlayışı ile yaşam alanları oluşturan, son 15 yılda 120 uluslararası tasarım ödülü alan Walter Knoll mobilyaları, dünyanın en prestijli markalarını Türk tüketicisi ile buluşturan Mozaik çatışı altında Türkiye’de satışa sunuluyor olacak. İşbirliğinin bir başlangıcı olarak da çok özel bir projeye imza atan Walter Knoll, ilk kez bir Türk tasarımcısının eserlerini koleksiyonuna dahil etmiş oldu. Mozaik ve Walter Knoll anlaşması ile dünya çapında kurumsal ofisler, sosyal ve kamusal yapılar ve genel merkezlerin iç mekanları için markanın ürettiği tüm mobilyalar, sadece Mozaik çatışı altında satışa sunuluyor olacak.

 

1958 yılında başlayan hikaye, gerçek oldu…

 

Genel fotograf 03

Sadi Öziş’in tasarımları 1958 yılında Knoll firması tarafından keşfediliyor, tasarımcı marka tarafından Chicago’ya davet ediliyor, ancak dönemin bürokratik olumsuzlukları nedeniyle konunun daha ileriye taşınması mümkün olamıyor. Sadi Öziş’in oğlu Neptün Öziş tarafından tozlu raflardan çıkarılan bu çok özel tasarımlar, yapılan görüşmelerin ardından, 57 yıl sonra, döneminde olduğu kadar modern ve tasarımın zamansız ikonları olarak, dünya markası Walter Knoll’un koleksiyonunda yer alma başarısı gösteriyor.

genel fotograf 04

1958 yılında başlayan hikaye Walter Knoll’un, Sadi Öziş imzalı tasarımlarının döşemeli versiyonlarını ortaya çıkarması ve uzman döşeme işçiliği deneyimiyle ortak değerleri şekillendirmesiyle başarıya ulaşmış oluyor.

Emre Arolat & Gonca Paşolar

Bu girişim, Mozaik ile ortak bir çalışmanın başlangıcı olarak kabul edilebileceği gibi, aynı zamanda firmanın Türkiye’nin modern mobilya tarihiyle de kendini ne denli özdeşleştirdiğine bir işaret olarak da görülmektedir.

_MG_8136

Fishnet, Burgaz ve Rumi: Walter Knoll markası ile ilk defa Mozaik Ortaköy Showroom’da…

 

Fishnet

Tasarım: Sadi &Neptün Öziş

1448615965_WK_Fishnet_0004_H4

Arketipik ve yenilikçi. Fishnet Chair tasarım tarihinin bir klasiği. Döneminin ilerisinde olan bu tasarımın zamansız karakteri bugün kendini açıkça belli ediyor. Sadi Öziş, 1959 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye’de yaşanan malzeme yokluğu nedeniyle, sanatsal dürtülerini kullanarak, bükülmüş inşaat demirlerinden oluşturulmuş bir iskeletin içerisine balık ağı örerek bu eşsiz tasarımı ortaya çıkarmış. Heykel özlü bir tasarım, otantik ve güçlü bir yaratıcılık örneği olarak dikkat çeken Fishnet, yeni üretiminde ise döşemeli oturma ve sırt bölümü ile ikonik cazibesinden hiçbir şey kaybetmiyor.

 

Burgaz

Tasarım: Sadi &Neptün Öziş

1448615954_WK_Burgaz_0002_H2

Bazen arşivler büyük hazineleri gizler. Sadi Öziş ve Neptün Öziş tarafından tasarlanan Burgaz da bir hazine niteliğinde. Bu koltuk, çizgi ve boşluğun ilişkisi, hafif görüntülü metal borular ve rahat oturma bölümünün birleşimiyle bir yaratıcılık sembolü. 1953’teki orijinal tasarımda kullanılan elektrik kabloları yerine yerleştirilmiş olan döşemelioturma bölümü, günümüzün konforunu sağlıyor. Tereddütsüz modern, zarif ve ferah. Kalıcı güncelliğin bir tasarımı.

 

Rumi

Tasarım: Sadi Öziş

1448616027_Yaman_Erturan___Nept__n___zi_____Markus_Benz_01

İlhamını semazenlerden almış bir koltuk. Kollarını açmış dönen semazenleri anımsatıyor. Rumi, adını çizgilerindeki kavislerden ve dalgalı hatlarından alıyor. Koltuğun yan kısımları, gülümseyen bir etki ile oryantal tarzının zarif görüntüsünü sağlamak adına iki yana yayılıyor. Rumi, geleneksellik ve modernitenin arasında bir köprü niteliği taşıyor.

 

Sadi & Neptün Öziş Hakkında:

 

Sadi Öziş

1448615755_Sadi_Ozis__07

Türk modern tasarımının öncülerinden biri olan, döneminin duayeni, tasarımcı, heykeltıraş ve ressam Sadi Öziş (1923-2012), Türk tasarım tarihinin ilk modern mobilya tasarımlarını ortaya çıkararak Türk tasarımının kilometretaşlarından birini oluşturmuştur. 1950’li yıllarda Türkiye’nin ilk modern mobilyalarını yaşamsal bir merak, özel bir yaratıcılık ve sanatsal gücünü birleştirerek tasarlamış olan Sadi Öziş, heykelsi ve modern, organik ve fonksiyonel, zarif ve çok yönlü tasarımları ile modernitenin hissiyatını ve o dönemin ruhunu en iyi şekilde yansıtır nitelikte dikkat çekmiştir. Cumhuriyet döneminin bursla yurtdışına sanat öğrenimi için gönderilmiş ilk sanatçılarından biri olan Sadi Öziş, 1948-1952 yılları arasında Paris’te Ecole de Louvre’de eğitim görmüştür. Kendi gibi heykeltıraş olan arkadaşı İlhan Koman ile birlikte 1956 yılında Kare Metal Atölyesini kurmuş ve burada eşsiz eserler ortaya çıkarmışlardı. Sanatçılar, savaş sonrası Türkiyesi’nde yaşanan malzeme teminindeki zorluklar sebebiyle, inşaat demiri, balıkağı, suborusu, kümesteli, elektrik kablosu gibi malzemeler kullanarak eşsiz yaratıcılık örnekleri göstermişlerdi. Bu özgün tasarım diliyle Sadi Öziş 1956 -1967 yılları arasında bir çok klasik ve ikonik tasarıma imza atmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi’nde de professor olarak görev yapmış olan Sadi Öziş’in bir çok eseri çeşitli serge ve yarışmalarda ödül almıştır.

 

 

 

1448615812_GENEL_FOTO__RAF_02

 

NeptünÖziş

 

Neptün Öziş, günümüzde babası Sadi Öziş’in izinden, işi kaldığı yerden devam ettirmektedir. Kendi adını verdiği tasarım ofisiyle, uluslararası mega yat projeleri ve bir çok ürün tasarıma imza atmış olan Neptün Öziş, ismini dünya çapında duyurmuş bir tasarımcıdır. Kendisi ayrıca, Maltepe Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tasarım ve iç mimari üzerine dersler vermektedir.

 

WalterKnoll Hakkında:

WalterKnoll uzman işçilik, en iyi malzemeler ve kalıcı bir estetik anlayışı ile yaşam alanları yaratmaktadır. WalterKnollmobilyaları, kaliteli bir yaşam tarzına karşı duyulan tutkuyu tamamlamaktadır. Modernitenin mobilya markası olarak bilinen WalterKnoll, 1865 yılında Stuttgart’ta bir deri dükkanı olarak başlayan mobilya ailesi Knoll’un birüyesi.

Nihat Sinan Erül

Şirket mobilya tarihindeki yerini korumaya devam etmekte, klasik parçaları ve önde gelen tasarımcıların ikon eserlerini yaratmakta, modern dünyanın vazgeçilmez bir parçası olarak görülmektedir.

Markus Benz sunum

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarında önemli oranda büyüyen şirket, faaliyet ve üretimini on katına çıkarmış, uluslararası yüksek kalite mobilya üretimi alanında lider üreticilerden biri haline gelmiştir. Bu sene şirket 150. yılını kutlamaktadır.

 

Markus Benz & Neptün Özişİngiltere’den Norman Foster ve Pearson Lloyd, Avusturya’dan EOOS, Hollanda’dan Ben vanBerkel, Japonya’dan KengoKumave İtalya’dan Claudio Bellini gibi ünlü mimar ve tasarımcılarla birlikte çalışan WalterKnoll, dünya çapında kurumsal ofisler, sosyal ve kamusal yapılar ve genel merkezlerin iç mekanları için mobilyalar üretmektedir. Projeleri arasında Frankfurt’ta bulunan Avrupa Merkez Bankası’ndan, Sudi Arabistan’ın Kral Abdullah Üniversitesi’ne, Stockholm restoranlarından, Tokyo konferans salonlarına, Boston’da bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’nden, Dubai bankalarına ve New York’un Hearst Binası’na kadar çeşitlilik göstermektedir.

_MG_8203

Son 15 yıl içerisinde kazanılmış 100’ün üzerinde alınan uluslararası ödül, firmanın tasarım profesyonelliğini kanıtlar nitelikte. Bunların arasında 2007 yılına ait Design Management Avrupa ödülü de karakteristik bir örnek olarak gösterilmektedir.

 

1448615755_Sadi_Ozis__07

Zeynep Fadıllıoğlu

Yasemin Arpaç

Yaman Erturan, Markus Benz  Neptün Öziş 02

Yaman Erturan,  Neptün Öziş,  Markus Benz 01

Yaman Erturan & Gonca Paşolar & Emre Arolat

Sibel Köse Quartet

Seyhan Özdemir

Selin Tara & Yaman Erturan

Selin Tara & Metin Fadıllıoğlu

Nihat Sinan Erül

Markus Benz sunum

MARKUS BENZ SUNUM ve GENEL FOTOĞRAF

Markus Benz & Neptün Öziş

Kerim Çarmıklı

Genel Fotoğraf

GENEL FOTOĞRAF 03

GENEL FOTOĞRAF 02

GENEL FOTOĞRAF 01

genel fotograf 04

Genel fotograf 03

Emre Arolat & Gonca Paşolar

Dimitra & Emrah Sevimlisoy

Beliz&Derin Sarıyer

Beliz & Derin Sarıyer

Ayşe & Yaman Erturan

_MG_8203

_MG_8181

_MG_8136

1448616033_Zeynep_Fad__ll__o__lu

1448616033_Yaman_Erturan__Markus_Benz__Nept__n___zi___02

1448616027_Yaman_Erturan___Nept__n___zi_____Markus_Benz_01

1448615975_WK_Fishnet_0002_H3

1448615965_WK_Fishnet_0004_H4

1448615954_WK_Burgaz_0002_H2

1448615821_Selin_Tara___Metin_Fad__ll__o__lu

1448615817_WK_Burgaz_0001_H1


1448615796_Ay__e___Yaman_Erturan