İNEGÖL’DE TASARIM KONUŞULDU…

Starwood firmasının ana sponsorluğunda bu yıl ikincisi gerçekleşen “i’m Design” etkinliği başarılı bir şekilde sona erdi. Ünlü tasarımcılardan teorik ve uygulamaya dönük eğitim alan 32 öğrencinin dizayn ettiği 8 farklı masadan oluşan “İnegöl Sofrası” ise etkinliğin başarısını taçlandırdı.

22/26 Mart tarihleri arasında iki aşamadan etkinlik kapsamında ilk olarak 4 gün boyunca, ODTÜ, İTÜ, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Kayseri Melikşah Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden 32 öğrenci İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim görevlileri Yrd. Doç. Dr. Can Özcan, Ertan Demirkıran ve Stefano Pugliese nezaretinde İnegöl Sofrası temalı workshop çalışmasını gerçekleştirdi. Ayrıca I’m Design’da workshoptan seminerlere, söyleşilerden üretim bandı ziyaretlerine varıncaya kadar birçok aktivite de yapıldı.

GÜNDÜZ OTURUMU

—Tasarımlarını konuşturdular—

Etkinlikler dizisinin en dikkat çeken tarafı ise Starwood firmasında gerçekleşen ve 10 farklı üniversiteden 32 öğrencinin tasarımlarını konuşturduğu uygulama kısmı oldu. 8 farklı gruba ayrılan öğrenciler, bu bölümde kendilerine verilen anahtar ölçülere bağlı kalarak birer masa dizayn ettiler. Kendisinden önceki ve sonraki tasarımları da hayal ederek dizayn edilen masalar, daha sonra bir bütün olarak “İnegöl Sofrası”nı oluşturdu. Öğrencilerin birbirinden ilginç düşüncelerle tasarladıkları “İnegöl Sofrası” ise projenin kapanışına katılan sanayici, yerel yönetici ve diğer davetlilerden tam not aldı.

İNEGÖL SOFRASI

—Başarı ödüllendirildi—

26 Mart cumartesi günü ise hem bu ortaya çıkan “İnegöl Mobilya Sofrası”nn sunumu yapıldı hem de söyleşiler düzenlendi. Gerçekleştirilen seminerlerde alanlarının başarılı temsilcileri olan yerli ve yabancı pek çok isim katılımcılarla buluştu ve tasarım üzerine fikirler konuşuldu.

WORKSHOP5

Hollandalı tasarımcı Eelko Moorer yine Hollanda’dan ahşap tasarımcısı Albert Chapel, İnegöl’ün yetiştirdiği önemli mobilya tasarımcılarından Fahrettin Özlen ve Impress firmasının tasarımcısı Burak Erbek katılımcılara sunumlarını gerçekleştirdi.

Günün sonunda düzenlenen gala yemeğinde ise Türkiye’nin en büyük tasarım ofisi olan Autoban 212 firmasının tasarım direktörü Kerim Özkan ve Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Er söyleşi gerçekleştirdiler.

WORKSHOP4

Konuşmaların ardından ise workshop etkinliğine katılan tüm öğrencilere sertifika, sponsor firmalara ise teşekkür plaketi takdimi yapıldı. Burada konuşan İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, etkinliğin geçen yılkine göre yüzde 100 oranla daha başarılı geçtiğini söyledi. İnegöl’de artık tasarımın konuşulması gerektiğini belirten Uğurdağ, “İMOS olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız ve yapmaya çalışıyoruz. Bu tip organizasyonlar İnegöl’ün ve sektörün önünü açacak organizasyonlar. Biz artık İnegöl denince akla tasarım gelmesini istiyoruz. Bunun içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü biliyoruz ki katma değerli ürün için tasarım ve inovasyon çok önemli. Ayrıca bu tip organizasyonlar sponsor desteği olmadan gerçekleşemez. Biz bu sebeple iki yıldır organizasyonumuza desteğini esirgemeyen başta ana sponsorumuz Starwood firmasına, yine iki yıldır bizimle olan Şişe Cam firmasına, Bursa Ticaret ve Sanayi Odamıza, İnegöl Belediyesine ve MODEF Fuarcılık şirketine teşekkür ediyoruz.” dedi.

WORKSHOP2

WORKSHOP

Eelko Moorer

WORKSHOP3

AKŞAM OTURUMU