Innovation Center-İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Zeki CANDAN

Innovation Center-İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Zeki CANDAN

ZOW 2014 Fuar’ında oluş amacınızı kısaca anlatır mısınız ?

ZOW 2014 Fuar’ının bu seneki konsepti, nano ürünlerin tanıtılması. Bizi de İstanbul Üniversitesi olarak bu tanıtımın yapılması için davet ettiler.

Tanıtımlarınızı nasıl yapıyorsunuz, ziyaretçilere nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

ZOW 2014 Fuar’ının bize temin ettiği bir alanımız var. Burada ürünlerimize ait demolar, örnekler sergilenmekte. Posterler, afişler, görseller mevcut. Üniversitemizde laboratuvarlarda yaptığımız ürünleri hem görsel hem uygulamalı olarak anlatıyoruz, sergiliyoruz.

Özel sektör desteğiniz var mı, kendi kaynaklarınızla mı finansınızı sağlıyorsunuz?

Hem İstanbul Üniversitesi hem de bir takım Tübitak gibi kurumlardan gelen destekler ve özel sektörden gelen desteklerle ortak yaptığımız ar-ge çalışmalarımız mevcut. Çalışmalarımızı birlikte yürütüyoruz.

IMG_0029

Öğrencilerinize gelecekle ilgili ne söylemek istersiniz?

Fuarımızda yaklaşık 25 görevli öğrencimiz var. Her sınıftan olduğu gibi master yapan öğrencilerimiz de var. Hepsi gönüllü olarak buraya geldiler. Çünkü geleceği burada gördüler. Ahşap sektörü, mobilya sektörü büyük bir sektör ve büyümeye de devam edecek. Bu nedenle donanımlı insanlar oldukları müddetçe mezun olduklarında iyi yerlerde olacaklarına eminim.

Özel sektöre bir çağrınız var mı?

Üniversite Sanayi işbirliği artık medyada vb. mecralarda bilinen çok konuşulan bir oluşum. Biz bu amaçla buradayız. Laboratuvarlarda yapılan ürünleri, ar-ge çalışmalarını sektöre, sanayiye taşımak için buradayız. Bu yönde de onların da bize bundan sonraki süreçlerde daha çok destek vermesini bilimsel çalışmaların ticarileştirilmesini ve sektörümüze sanayimize katkı sunmasını istiyoruz. Bu şekilde ülkemizde ihracatın artırılmasını hedeflemekteyiz. Bu yönde bize düşen bütün görevleri yapmaya hazır olduğumuzu da ifade etmek isteriz.

IMG_0030

ZOW 2014 Fuar’ı için değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?

Biz fuara 6 yıldır katılıyoruz. Her geçen gün daha da büyüyor. Yurt dışı katılımı oldukça iyi. Dolayısıyla hem katılımcı olarak hem de ziyaretçi olarak ciddi bir talep var. Bütün organizasyonu tebrik ediyoruz.