İnovasyon harikası tasarımlar ödülleri sahiplerini buldu

Ulusal Karton Ambalaj ve Kağıt Ürünleri Tasarım Yarışması ödül töreni, ‘Türkiye Tasarım Haftası’ etkinliği kapsamında gerçekleştirildi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Ulusal Karton Ambalaj ve Kağıt Ürünleri Tasarım Yarışması ödül töreni, ‘Türkiye Tasarım Haftası’ etkinliği kapsamında 10 Kasım 2017 Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması ve yaygınlaştırılmasını desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmaya yirmiyi aşkın üniversiteden öğrenci katılırken, yarışmada dereceye giren tasarımlar ödüllendirildi.

Türkiye’de mobilya sektörünün gelecek vizyonunu ortaya koymak için İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl altıncı kez düzenlenen Ulusal Karton Ambalaj ve Kağıt Ürünleri Tasarım Yarışması’nın sonuçları, 10 Kasım Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen ödül töreninde açıklandı. Dereceye giren tasarımcılar ödüllerini İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç’in elinden aldı.

Törene, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra, jüri üyeleri ve finale kalan öğrenciler katıldı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin sektörün gelişimine katkı sağlamak vizyonuyla 2012 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirdiği; üniversitelerin Endüstriyel Tasarım ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencilerinin başvurduğu yarışmada;  2 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada sunulan projeler; alanında uzman sektör liderleri, akademisyenler ve profesyonel tasarımcılar tarafından değerlendirildi. Jüri değerlendirmesi sonucu yarışmaya katılan projeden her iki kategoride toplam 6 tasarım dereceye girdi.

Geçmişten günümüze tasarım…

2012 yılından günümüze her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Ulusal Karton Ambalaj ve Kağıt Ürünleri Tasarım Yarışması’na bugüne kadar binden fazla proje katıldı. 6 yıllık süreçte bugüne kadar toplam 500 bin TL’nin üzerinde ödül dağıtıldı. Her yıl İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin duyurularını takip eden genç yetenekler, yarışmaya hak kazanmak için olanca güçleriyle yarışırken;  gençler, ileriki çalışma hayatlarında bu yarışmanın büyük rol oynadığı bilinciyle hareket ediyor.

“Hedefimiz; Türkiye’de tasarım ve inovasyon kültürünün oluşturulması”
Görsel ya da teknik anlamda yeni ürün oluşturmanın temeli olan tasarımın bugün, şirketlerin rekabette üstün olmak için kullandıkları en önemli araçlardan biri olduğunu söyleyen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Şunu çok iyi biliyoruz ki tasarım bir birikim işidir. Özünde, insan hayatını kolaylaştırma amacını güder. Tasarım, tüketicinin ihtiyaçlarını anlamamızı sağlarken, bir açıdan tüketiciye diğer açıdan ise üreticiye fayda sağlamalıdır. Bir sektör temsilcisi olarak ‘sürekli başarı’ için amacımız; bu ülkenin sahip olduğu derin kültürden beslenerek sektöre özel kendi hikâyesini ortaya koymaktır. Böyle zengin bir coğrafyada yaşadığımız için çok şanslıyız. Tasarım için bereketli iklim ve topraklardayız. Anadolu ve Mezopotamya bir çok medeniyetin geçiş güzergahında, adeta dünya medeniyetler merkezi konumundadır. Estetik, mimari ve yenilik bizim topraklarımızdan hiç eksik olmadı. Sümerlerin su kanalları, babillerin kuleleri, bağlardan şehirlere kurulan üzüm suyu kanalları, romanın sütunlu yapıları, Bizans’ın mimarisi, Selçuklunun camileri, Osmanlı’nın han, hamam, köprüleri ve bunun gibi binlerce fikir ve eser…

Özetle bu topraklarda yetişen her ürün veya fikir, evrensel nitelik taşıma potansiyeli barındırıyor. Ambalaj sektörüne göz attığımızda da tasarımın olmazsa olmaz olduğunu görüyoruz. Dünya tasarım örgütünün 2016 verilerine göre; ambalaj sektörü, dünyada en çok tasarım başvurusu yapan 5’inci sektör. Toplam tasarım başvuruları içerisinde payı yüzde beş buçuk. Bunun içinde de karton ambalajlar çok önemli bir yer tutuyor. Her geçen gün hem sektörün hacmi büyüyor hem sektörde tasarımın önemi artıyor. Türkiye ambalaj sektörünün büyüklüğü 2016 yılı itibariyle 17 milyar doları geçti.  Bununla birlikte 2016’da 2 dolar / kg ihracat birim fiyatımız ile Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirdik. Bu büyüklükle dünyada 13’ncü ve Avrupa’da 6.sırada yer alıyoruz. Bakın,  2017 itibari ile karton ambalaj pazarı 100 milyar dolara büyüklüğe ulaştı. Küresel tasarım trendleri bu denli hayalleri genişletmeye zorluyor üreticileri, tasarımcıları, hatta girişimcileri…

Ükemizde sektöre baktığımızda ise toplam ambalaj ihracatı içinde karton ambalajlarımızın payının yüzde 25 olduğunu görüyoruz. Kağıt ve karton ürünlerinde 2016’da yaklaşık 1,5 milyar dolara ulaştık. Sektörün 2023 hedefi; 7 milyar $ rakamlar şunu gösteriyor ki, ihracatta kg. fiyatı yüksek, katma değerli ürünlere daha çok ihtiyacımız var bunun yolu ise küresel trendleri takip etmek ve onlara yön vermekten geçiyor. Yani tasarımdan geçiyor. Ambalaj konusu; gıda alanından, sağlığa, depolamadan sosyal politikalara, markalaşmadan pazarlamaya kadar çok geniş bir alana değiyor. yaşamı kolaylaştırıyor ve ürünlere ruh veriyor.  Ürettiğimizin değerini artırmak ve dünyada fark yaratmak için organizasyon yeteneğimizi geliştirmeliyiz. Üretim süreçlerinden, pazarlamaya, ambalajdan satışa kadar tasarımı bir yaşam biçimi olarak algılamalıyız. Yani kısaca, ürünle beraber tüm süreçleri ‘tasarlamak’ olarak bakmalıyız. Toplam kalite anlayışı gibi ‘toplam tasarım’ anlayışını benimsemeliyiz.

Tasarım ve inovasyon artık şirketleri bütünüyle farklı boyutlara taşıyabiliyor. Sanayi de tasarım o kadar önemli bir hale geldi ki artık birçok kuruluş ürünlerinin nerede üretildiğini değil, nerede tasarlandığını vurguluyor. Bu bakış açısıyşa T.C. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin dediği gibi ‘made ın turkey’ sloganı değil, ‘desıgned ın turkey’ sloganını vurgulamak ve Türkiye’yi bir tasarım ülkesi haline getirmemiz gerekiyor. Bu yıl; 6’ıncısını düzenlediğimiz Ulusal Karton Ambalaj ve Kağıt Ürünleri Tasarım Yarışmamızın ülkemizin 2023 hedefleri yolunda tasarım gücüne katkı sağlamasını diliyor, tüm tasarımcılarımızı ve kıymetli jüri üyelerimizi tebrik ediyorum” dedi.