interzum 2017 tasarımcı ve mimarlara ilham kaynağı olacak

16 – 19 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan bir sonraki interzum Fuarı iç dekorasyon ve mobilya üretimi alanındaki en yeni inovasyonları tanıtacak. Dekorasyon ve mobilya üretimi sektörlerinde dünyanın en büyük sektörel etkinliği olan interzum yeni teknolojiler ve tasarımlar hakkında kapsamlı bilgi sunuyor. Yeni salon düzeni daha fazla sergi alanı kazandırırken, yeni yerleşim düzeni sayesinde yürüme mesafeleri de kısalmış olacak. Fuarın “Materials & Nature” (Salon 4.2, 6 ve 10.2), “Function & Components” (Salon 4, 5, 7 ve 8) ve “Textile & Machinery” (Salon 9, 10.1 ve 11.1/11.2) olarak üç segmente ayrılmış olması, ziyaretçilerin fuarda aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilmesini sağlıyor.

Sektörünün en büyük küresel etkinliği olan interzum kapsamında 60’ı aşkın ülkeden gelecek 1.500’ü aşkın firma Köln kentinde en yeni inovasyonlarını tanıtacak. Ziyaretçilerin ve katılımcıların % 65’i aşkın bölümünün yurtdışından geliyor olması interzum’a sektörün en önemli uluslararası etkinliği olma özelliği kazandırıyor. interzum 2017 kapsamında piyasanın önde gelen firmalarının yanısıra yine yaratıcı fikirleriyle öne çıkacak küçük kuruluşlar da temsil edilecek.interzum1

Uluslararası katılımcılar fuarda yeni teknolojiler, malzemeler ve yüzey uygulamalarını içeren çok zengin bir ürün yelpazesi sergileyecekler. Bu firmalar inovasyonların destekçisi ve üretici olarak da dekorasyon sektöründe yenilikçi ürünlerin ve tasarım trendlerinin gelişiminde önemli rol oynuyorlar. Böylesine geniş bir ürün yelpazesi sayesinde fuarda sadece en yeni malzeme, hammadde ve üretim teknolojileri tanıtılmakla kalmayıp, aynı zamanda geleceğin yaşam mekanlarının tasarlanmasına yönelik eğilim ve vizyonlar da ortaya konacak. Nitekim kaynakların korunması, sürdürebilirlik, yukarı dönüşüm (upcycling) ve yaşam mekânlarında dijitalleşme süreci gibi konular fuarda yine önemli rol oynayacak. interzum Fuarı inovasyon alanındaki gücüyle özellikle yaratıcı meslek grupları için büyük önem taşıyor.

interzum3Önde gelen mimar ve tasarımcıların interzum hakkındaki yorumları ise şöyle:

Peter Ippolito, Mimar, Ippolito Fleitz Group (Stuttgart, Berlin, Shanghai): “interzum’un mimarlara giderek daha fazla önem vermesini çok ilginç buluyorum, zira interzum bizler için büyük önem taşıyor. Fuarda, çalışmalarımızda önemli bir yere sahip olan yüzey işlemlerine ilişkin birçok inovasyona yer veriliyor. Günlük proje çalışmalarımızda görebilme imkanı bulamadığımız bir çok hususu ve karşılıklı etkileşimleri fuarın yenilikçi ürünleri içeren formatı sayesinde izleme olanağı buluyoruz.”

Sylvia Leydecker, İç Mimar ve Malzeme Uzmanı, 100% Interior (Köln): “Geçmişte eldeki malzemelerin kısıtlı olması nedeniyle tasarımlar da belirli sınırlar içinde kalıyordu. Günümüzde olanaklar belirgin şekilde artmış bulunuyor. interzum kapsamında tanıtılacak olan teknolojiler bize belirli malzeme veya yüzeyler üzerindeki çalışma olanaklarını tanıtıyor ve ilginç gelişmelere öncülük ediyor. interzum ve fuarın özel formatları benim için vazgeçilmez nitelik taşıyor, zira fuar geleceğe yönelik düşünebilmemizi sağlıyor.”

Christian Tschersich, Mimar, Lava (Stuttgart, Berlin, Sydney): “Bizim işimizde önemli olan huzurlu bir ortam yaratabilmek, kişinin yaratıcılığını destekleyecek bir ortam oluşturabilmektir. Renk değerleri, dokunma algısı ve akustik açısından kullanılacak malzeme büyük önem taşır. Fuar, sergi ve özel konulardan oluşan interzum etkinliği inovasyonlara ağırlık vermek suretiyle aynı zamanda geleceğe de yön veriyor.”

Dr. Regina Dahmen – Ingenhoven, mimar ve tasarımcı (Düsseldorf): “Ben yüzeylerin ifade özelliklerine, yani anlatıcı özelliklerine önem veriyorum. Katılımcı firmaların interzum kapsamında sergiledikleri ürünleri, yenilikçi malzeme ve yüzeylerin çeşitliliğini çok etkileyici bulunuyorum.”

Prof. Mark Blaschitz, Mimar, Splitterwerk (Graz/Avusturya): “Geleceğe yönelik vizyonlarımızı destekleyecek nitelikte yenilikçi malzemeler ve malzeme kombinasyonları arıyoruz. Geçmişte sadece tek parça veya özel parça üretimi yaparken, artık günümüzde tasarımcı olarak birçok olanağa sahip bulunuyoruz. Artık mimari alanında da – otomotiv sanayinde olduğu gibi – kullanılan yarı mamule bağımlı kalmıyor ve kendi tasarladığımız formları üretebiliyoruz. interzum zaman içinde çok olumlu gelişmeler gösterdi. Fuarın özel konuları işleyen bölümlerini çok beğeniyorum.”