IŞIK AHŞAP ‘ DAN : ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR :)

IŞIK AHŞAP İHRACATINI EN ÇOK ARTIRAN FİRMA ÖDÜLÜ ALDI

Ekonomist dergisinin Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğiyle ve Turkcell’in desteğiyle düzenlediği “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi-Anadolu Kaplanları” araştırmasının ödül töreni gerçekleştirildi.

Bu yıl 11.si 16 Şubat 2015 aksamı İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen “Anadolu Kaplanları Ödül Töreni”nde ödülünü alan Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar “Finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrasında iç talepte belirgin bir yavaşlama ortaya çıkacağını, iç talepteki bu yavaşlamanın ekonomiyi de yavaşlatacağı tahmininde bulunmuştuk. Işık Ahşap olarak ihracata dayalı büyüme hedefleri koyduk. İhracat artışları Türkiye’nin potansiyel büyüme hızını yükseltebilecek bir gelişme. İhracatın ekonomideki payının düşük olduğu geçmiş yıllarda iç talep durduğunda ekonomi de duruyordu. İç talebin durmasıyla bazı işletmelerin dış pazarlara yönelmesi ihracat performansını arttırsa bile, ekonomi durgunluğa düşmekten kurtulamıyordu. İhracatın ekonomideki payının yükseldiği bu yeni aşamada ise iç talep durduğunda ekonominin de mutlaka durması gerekmeyecek. İç talep durduğunda işletmelerin dış pazarlara daha fazla ağırlık vermesiyle ihracatta performansın artması büyümenin sürdürülmesine imkan verecek. Büyük Türkiye İdeali sanayi yatırımları, yatırım yapılan sektörlerde çeşitlilik ve yapılan üretimin ihraç edilmesi konularına verilecek önemden geçiyor. Bu konulardan yatırımcılarımız desteklenmelidir. Biz bu konuda mütevazi de olsa bazı adımlar atmış bulunmaktayız. Işık Ahşap olarak 2014 yılında yakaladığımız 30,5 % lik büyüme ile geleceğe daha umutlu bakıyoruz. 2015 yılının ülkemize, insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.”

DSC_3886
TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, törende yaptığı konuşmada, geçmişte ekonomik verilerin parlak olmadığı dönemlerde Anadolu’ya gittiklerinde oradan hep moral aldıklarını belirterek, “Bugün eğer Türk bankacılık sektörü kalkındı ve büyüdü ise bu hep sizin bize aşıladığınız moralle oldu” dedi. Anadolu 500’den bu ölçüde şirketler yaratabileceğiz” dedi.

DSC_3908
Ödül alan diğer şirketler

“İhracatını en çok artıran diğer şirketler”, Arıkan Mensucat, Abalıoğlu Yem Soya, Muratbey Gıda ve Süt Ürünleri ile Royal Halı oldu.
“Anadolu 500’e en çok şirket gönderen gruplar” kategorisinde Boydak Holding, Erdemoğlu Şirketler Grubu ve Sanko Holding yer aldı.
“İstihdamını en çok artıran 5 şirket”, Balpet Petrol Ürünleri, Ritaş Kimya ve Tekstil, Kipaş Mensucat, Kayseri Şeker Fabrikası, Çekok Gıda olarak listelendi.
“Cirosunu en çok artıran 5 şirket”, Erdemoğlu Dış Ticaret, Kipaş Mensucat, As-Do Hazır Beton, Karaçuha Tarım Ürünleri, Eti Gıda oldu.
“Karını en çok artıran 5 şirket” ise Best AŞ, Emaş Plastik, Tellioğlu Yem Gıda Entegre, Mutlu Makarnacılık, Formfleks Yalıtım Ürünleri olarak sıralandı..

Araştırmada “en büyük 5 şirket”, Tosçelik Profil, Tiryaki Agro Gıda, Erbakır, Kroman Çelik, Sarkuysan Elektrolitik Bakır olarak sıralandı.

DSC_3920