IŞIK AHŞAP İSO İLK 500’DE 61 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl gerçekleştirilen Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu 2015 Araştırmasının sonuçları açıklandı. İSO 500 Büyük şirketin üretimden net satışları yüzde 7 artarken Işık Ahşap üretimden satışta yakaladığı 26% lık büyüme ile 441. sıradan 380. sıraya yükseldi. İstanbul Sanayi Odası (İSO) 1968 yılından bu yana her sene Türkiye’nin en büyük firmalarını açıklıyor. Üretim, satış, karlılık, ihracat gibi kıstaslar yer alıyor.IMG_6691

İSO 500 içerisinde yer almak bütün firmalar açısından önemlidir

Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar: İSO 500 sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, “İSO 500 sonuçları sanayicilerimiz için büyük önem taşımaktadır. Bu tatlı bir yarış, bir bayrak yarışıdır. Işık Ahşap otuz altıncı yılında kendi zirvesini daha yukarı taşıyarak, yenilikçi ve kaliteli üretim, en iyi hizmet anlayışı ile dünyanın 70 ülkesine hizmet vermedeki başarısı ile bu günlere gelmiştir. Bu başarılara çalışanlarımız ile tek yürek halinde, özverili çalışmakla ulaştık. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.IMG_5581

Işık Floor Dünya Markası

Türkiye ve dünyada parke kullanımının her geçen gün arttığını söyleyen Yaşar; parke üretimi ile dünya standartlarında üst kalite ürün ürettikleri bilgisini verdi. Üç yıldır parke ürettiklerini bugüne kadar üretim kaynaklı şikâyet almadıklarını, parkede kalite denince artık Işık Parkenin akla geldiğini, bunu bizatihi müşterilerin hep bir ağızdan ifade ettiğini söyledi. “Türkiye’nin laminat parke üretiminde Avrupa’da Almanya’dan sonra ikinci, dünyada Çin ve Almanya’dan sonra üçüncü sırada en fazla parke üreten ülke olduğu gerçeğinden yola çıkarak Işık Parkenin dünya çapında Gaziantep’in tanınması ve bilinirliğine ciddi katkısı olduğunu söyleyebilirim” dedi.

4

Domotex Gaziantep’te Parke

Domotex Fuarı, dünyanın lider halı ve zemin kaplamaları fuarı olma özelliği taşıyor. Türkiye dünya makina halı ihracatının yüzde 40’ını yapıyor. Türkiye bu anlamda dünyada Çin’den sonra ikinci sırada bulunmaktadır. Gaziantep 180 üretici firma 1.400 adet son teknoloji tezgahla halı imalatı gerçekleştirerek dünya halı piyasasında önemli bir üs ve cazibe merkezi halindedir. Gaziantep’te yıllık ortalama 300 milyon metrekareyi aşan bir halı üretimi yapılmaktadır. Makine halılarının yüzde 85’lik kısmını da Gaziantep ihraç ediyor. Gaziantep, Türkiye’nin toplam halı ticaretinin yüzde 70’ini karşılaması sebebiyle önemli bir merkez konumuna sahiptir. IMG_0447Dünya da halı üretiminde haklı bir paya sahip olan Gaziantep üç yıldır Domotex’e ev sahipliği yapıyor. Halı ve zemin fuarı olan Domotex Almanya’da üç holde parkeciler yer alırken Gaziantep’teki fuarda hiçbir parke üreticisi yer almıyordu. Domotex Gaziantep halı dışındaki zemin döşemeleri yönünden eksik kalıyordu. Işık Floor Domotex Gaziantep için bu eksikliği tamamlamak üzere iki yıldır bu fuarda yer alarak fuarın zenginliğine katkıda bulunmuştur.13308219_736824413087580_4780081006474159762_o

Türkiye’nin 100. yılında 2023 ekonomik hedefleri

Türkiye’nin nitelikli üretim ve yeni ekonomik büyüme hamlesi yapması gerektiğini ifade eden Işık Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar “Cumhuriyetin 100 yılı için ekonomik hedefler konmuştu. Buna göre 2023’de; milli gelir 2 trilyon dolar, kişi başı milli gelir 25 bin dolar, ihracat 500 milyar dolar, işsizlik yüzde 5, istihdam edilen kişi sayısı 30 milyon olacaktı. Bu hedeflere 2023’te ulaşmak zor görünse de uzun vadede ben bu hedefleri imkânsız görmüyorum. İSO 500 Büyük şirketin 2015 yılındaki toplam üretimden net satışları 450.5 milyar lira olarak açıklandı. Amerika’da WalMart’ın 2015 cirosu 476,5 milyar $. Bütün Türkiye’nin üretimi bir Amerika firmasının cirosunun üçte biri değil. Güçlü bir ekonomiyi ancak güçlü sanayiyle sağlayabiliriz. Mevcut kaynakların üretim yapacak kalıcı teknolojik yatırımlara aktarılması önemlidir. Sanayi üretimleri, yüksek teknolojik ürün üretme konuları öncelikli ele alınmalıdır. Türkiye farklı sektörlerde uzman firmaları desteklemeli, ihracat ile ekonomik büyüme sağlamalıdır. Üreterek büyüme, büyüme cari dengenin artı vermesi, beraberinde kalıcı ve karşılığı olan ekonomik refah getirecektir. 2023 Hedeflerinin gerçekleşmesi için Türkiye ve dünyanın ihtiyaçlarına göre farklı yatırım alanları belirlenmeli, bu alanlara kalıcı, büyük yatırımlar yapılmalı, yapabilen, sahasında uzman firmalar desteklenerek dünya ile rekabet edebilir hale getirmek için her türlü destek verilmelidir.” dedi.IMG_6047_1

IŞIK AHŞAP

Işık Ahşap 1981 yılından bugüne orman ürünleri sektöründe faaliyet göstermektedir. Mat ve highgloss panel, akrilik panel, kapak, profil, taç, süpürgelik, lambri, , suntalam, MDF lam ve laminat parke üretimi yapmaktadır.

IŞIK AHŞAP, Ekonomist Dergisi, Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğiyle ve Turkcell’in desteğiyle düzenlenen 2015 yılında açıklanan “Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi-Anadolu Kaplanları” araştırması sonuçlarına göre ihracatını en çok artıran firma ödülü almıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan İhracat Şampiyonları listesinde 2015 yılı ihracat rakamları ile de bir önceki yıla göre (dolar bazında) %33 daha fazla ihracat ile, TİM listesinde 365 sıra daha yukarı yükselmiştir.

TOBB öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde yapılan Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışmasında Işık Ahşap Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi ödülü ve 35 yıllık tecrübesiyle bu başarıların tesadüfi olmadığını göstermiştir.

Işık Ahşap en son 11 Kasım 2015 tarihinde modern tesislerinde HOME FAIR 2016’yı gerçekleştirmiş, bu organizasyona 20 ülkeden 250’si yabancı, toplam 1.000 davetli katılmıştır.

Home Fair organizasyonunda Işık Ahşap bin kişi ile yaptığı ARGE ile sektörde renk desen dekor seçimi konusunda bir ilke imza atmış, yeni trendler konusunda inisiyatif almıştır.