“Isınmayı ihtiyaçtan keyife dönüştürüyoruz”

Ahşap palet ve kereste sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren PAKDEM Palet Organize Sanayi Bölgesinde kurdukları işletme ile kömüre rakip olan pelet üretimine devam ediyorlar. Çam talaşının sıkıştırılması ile ortaya çıkan pelet ismi verilen yeni yakacak türü, birçok özelliği ile dikkat çekiyor. Yeni nesil yakacak türü Pelet 5000 kaloriye sahip, çevre dostu olduğu için doğayı kirletmiyor. Pakdem tarafından Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan Pakpel Pelet ismi ile faaliyet gösteren firma, tek vardiyada 5 ton pelet üretimi gerçekleştiriyor.

Sıkıştırılmış talaşlardan ortaya çıkan kapsül, özel yapım pelet sobalarında, katı yakıt kazanlarında ve kat kaloriferlerinin yanı sıra, kendi geliştirdikleri bir aparat ile klasik kovalı sobalarda da pelet yakıtı kullanma imkânı sağlıyor.

Isınmayı ihtiyaçtan keyife dönüştürmeyi hedeflediklerini ileten firma yetkilisi Selman ÖZDUMAN ürettikleri ve PELYAK adını verdikleri ızgara sayesinde klasik kovalı sobalarda herhangi bir değişiklik yapmadan pelet yakılmasına imkân sağladıklarını söyledi. Karbon monoksit zehirlenmesine son veren bu ızgara ile soba zehirlenmelerinin önüne %100 geçilebiliyor.

PELYAK, pelet ızgaralarının kullanılması ile soba ve kuzinelerde, kömür kullanımlarında yaşanan talihsiz CO2 zehirlenmelerin son bulduğunu, pelet yakıtı sayesinde artık kömür kullanımında yaşanan zorlukların son bulduğunu vurguladı.