İŞKUR Edirne İl Müdürlüğü tarafından geleneksel mesleklerin canlandırılması ve istihdamın arttırılması amacıyla başlatılan ’Ahşap Şekillendirme’ kursunu bitiren 8 kursiyer tarafından ahşaba yansıtıldı.

Edirne Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından geleneksel mesleklerin canlandırılması amacıyla başlatılan Ahşap Şekillendirme kursunu bitiren 8 kursiyer el emeği ürünlerini sergiledi. Edirne’nin sembolü haline gelen yapılar ve tarihi eserlerin ağaç şekillendirmeyle vücut bulduğu eserler arasında Asker Hastanesi Şehitliği, Atatürk’ün doğduğu ev, 4’üncü Mehmet Av Köşkü, Adalet Kasrı gibi önemli yapılar dikkat çekti.

İŞKUR tarafından 90 gün boyunca istihdamın arttırılması amacıyla eğitim gören 8 kursiyer ahşap şekillendirme yöntemiyle hayat verdikleri 20 eseri sergiledi. Devecihan Kültür Merkezi’nde açılan sergiye İŞKUR İl Müdürü Şengül Çildam, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recep Kozan’ın yanı sıra eğitmen ve kursiyerler katıldı. 

İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi, Kültür Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğiyle düzenlenen kursun final sergisinde konuşan Edirne İŞKUR Müdürü Şengül Çildam, kurum bünyesinde geleneksel mesleklerin canlandırılmasına yönelik kurslar düzenlediklerini ifade etti.

“Ustamızı, kursiyerlerimizi gönülden kutluyorum”

Ahşap şekillendirme kursunda da 3 ay boyunca kursiyerlerin eğitim gördüğünü ifade eden Çildam, “Kursumuzda kursiyerlerimize ahşap şekillendirilmesiyle ilgili eğitimler verilmiştir. Bunun yanında kursiyerlerimiz ilimiz sembolü haline gelen yapıların, tarihi eserlerin ağaç şekillendirilmesiyle ilgili maketlerinin yapılmasına çalışıldı. Kursumuzun ustası Nebi Demir ustamız ve kursiyerler başarılı çalışmalar meydana getirdi. Ustamızı, kursiyerlerimizi gönülden kutluyorum” dedi.
Çildam ayrıca kursu başarıyla bitiren kursiyerlerin girişimcilik eğitiminde de destekleneceklerini belirterek, “Kursumuzu başarıyla bitirip mezun olan öğrencilerimiz ahşap teknolojisi alanında çalışabilecekler. Bunun yanında kendi işlerini kurabilmeleri için girişimcilik eğitimleriyle ile de desteklenecekler” diye konuştu.

“Mesele, unutulmaya yüz tutmuş değerleri canlandırmak”

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu da geleneksel el sanatlarının yaşaması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının çok önemli olduğunu dile getirerek, “Bu bazen Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü vasıtasıyla oluyor, bazen Halk Eğitim vasıtasıyla bazen de İŞKUR aracılığıyla oluyor. Mesele kimin kanalıyla yapıldığı değil, mesele Osmanlı’ya başkentlik yapmış ve uzun süre etkisini devam ettirmiş bu payitahttaki unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının bugün de yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması meselesidir. Bu konuda emeği geçen herkese, başta ustalarımız olmak üzere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.