İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Birliği Sektöre Katkı Sağlamaya Devam Ediyor…

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Birliği Sektöre Katkı Sağlamaya Devam Ediyor
İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Birliği Sektöre Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Küresel kriz sonrası iyice sertleşen rekabet koşullarında çalışmalarına hızla devam eden Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektöründeki firmalarımız için çabalarımız Yönetim Kurulumuzca sürdürülmektedir. Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Sektör ihracatı (mobilya, kağıt-karton, orman ve orman tali ürünlerini, ambalaj, kırtasiye alt sektörlerini kapsamaktadır.) 2011 yılında ciddi bir artış göstermiş ve 3,3 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştır. 2012 yılının ilk 9 ayında ihracat 2,8 milyar doları yakalamıştır. Yıl sonu öngörüsü 3,7 milyar dolar olup 2011 yılına göre yaklaşık %13 artış göstermiştir. Hammadde darboğazının aşılması durumunda sektörün, 2023 yılı için koyduğu 16 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatça ulaşacağı hatta hedefi aşacağı öngörülmektedir.

Bu amaç doğrultusunda ihracatı geliştirici faaliyetlerimiz artarak devam etmekte olup; bunlar arasında yurtdışı tanıtım projeleri, tasarım yarışmaları, fuarlar, sektörel ticaret heyetleri toplantıları, eğitimler ve seminerler yer almaktadır. Faaliyetlerimizi sürdürürken firmalarımızın karşılaştığı sorunlar ile gerektiğinde firma bazında ilgilenilmiş, çözülmesi konusunda gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Bu yıl yapılan çalışmalardan kısaca bahsetmek gerekirse; Mart ayında Guangzhou/Çin’de düzenlenen CIFF mobilya fuarında, Milli Katılım Organizasyonu yapılmış ve Türkiye’nin belli başlı markaları adeta Uzak Doğu’da şov yapmıştır. Nisan ayında düzenlenen Karton Kutu ve Stand Tasarım Yarışmas’ında, geleceğimizin tasarımcısı” ödülü alan öğrencilerimiz Londra ve Milano’daki seçkin üniversitelere master programı için gönderilmiştir. Ağustos ayında Kırtasiye Sektöründe Brezilya’ya yönelik Ticaret Heyeti Organizasyonu yapılmış, sonuçları açısından farklı bir açılıma imza atılmıştır. Kasım ayında ise Ambalaj Sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri sayılan Paris Ambalaj Fuarı’na yönelik Milli Katılım Fuarı düzenlenecek olup, yaklaşık 40 firmamız fuarda boy gösterecektir. Son olarak Aralık ayında, mobilya sektöründe olmak üzere, Suudi Arabistan’a yönelik bir Ticaret Heyeti Organizasyonu yapılması konusunda, Ekonomi Bakanlığı’ndan onay alınmış ve alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır.

Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonuyla gerçekleşek olan Mobilya Sektöründen 20 firmamızın da içinde olduğu, Mobilya UR-GE Projesine başlanmış olup aynı projenin Ambalaj Sektöründeki firmalara uyarlanması için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. 2012 yılında ayrıca sektör firmalarımız için eğitimlere de ağırlık verilmiştir.

Başta mobilya olmak üzere bütün alt sektörler için tüm dış ticaret tanıtım enstrümanlarını kullanan birliğimiz, 2023 yılı ihracat hedefine ulaşmak konusunda üzerine düşen görevi laiki ile yerine getirdiğini düşünmektedir.

Abdullah Tever
İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı