İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİNİN AR-GE PROJELERİ

T.C. EKONOMİ BAKANI’NDAN 2 ÖDÜL ALDI

 T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve TÜBİTAK desteğiyle düzenlenen 1. Mobilya Ar-Ge Proje Yarışması’nın ödül töreni ile Proje Pazarı 11 Mayıs 2013 tarihinde Mersin’de gerçekleştirilmiştir. İstanbul Üniversitesi, ODTÜ, İTÜ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki akademisyen ve öğrenciler ile özel sektörden girişimcilerin katıldığı ar-ge proje yarışmasına toplam 233 adet proje başvurusu yapılmıştır. Etkinlik sonunda düzenlenen ödül törenine başta T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN olmak üzere Mersin Valisi, Milletvekilleri, TİM Başkanı, AKİB Başkanı, Belediye Başkanları ve çok sayıda bürokrat ile işadamı katılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanları’ndan Dr. Zeki CANDAN’a, “Nanoteknoloji Uygulamaları İle Mobilyada Antibakteriyel Yüzeylerin Geliştirilmesi” isimli projesi ile Akademisyen Kategorisinde 3. lük ödülü; Dr. Oktay GÖNÜLTAŞ’a “Düşük Formaldehit Emisyonuna Sahip, Çevre Dostu Mobilyaların Geliştirilmesi” isimli projesi ile Öğrenci Kategorisinde 1. lik ödülü T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN, Mersin Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU, TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ ve AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Bülent AYMEN tarafından takdim edildi.

Mobilya sektörümüzün Türkiye’deki ticari hacmi 9 milyar dolar olup yaklaşık 500.000 kişiyi istihdam etmektedir. Mobilya üreticileri yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat yapmasına rağmen kilogramı 3,7 dolardan ürün ihraç etmektedir. Bu rakam Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinde 6-7 dolar seviyelerindedir. Sektörün ihracat birim fiyatlarının artırılabilmesi için Ar-Ge ve tasarımla katma değeri yükseltecek ürünlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu sene ilki gerçekleştirilen Mobilya Ar-Ge Proje Yarışması ile Proje Pazarı’nın en büyük hedefi ise ticarileştirilebilir, inovatif ve katma değeri yüksek projelerin ortaya çıkarılıp sanayiye aktarılması suretiyle ülke ekonomisine katkı sağlanmasıdır.