İstanbul’daki ‘Yapı Ahşap Fuarı’ Seminerine Katılacak Uzmanlar, Amerikan Sert Ağaçlarını Anlatacaklar…

 

Dana Spessert, Neil Summers ve Roderick Wiles, Amerikan sertağaçlarının çevresel kimlik bilgileri, kereste sınıflandırma unsurları ve yeni pazar fırsatlarıyla ilgili bilgilerini ve deneyimlerini paylaşacaklar.

Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan
Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yapı Ahşap Fuarı’nda (YAF), fuarın ilk gününde Amerikan sertağaçları hakkındaki eğitici seminer verecektir. YAF 2016’daki endüstri profesyonelleri ve ticari ziyaretçiler arasında bir köprü görevi kurmayı amaçlayan seminer, 18-21 Şubat tarihleri arasında, İstanbul’daki İstanbul Kongre Merkezi’nde (ICC) gerçekleşecek. Türkiye’de ahşap endüstrisine özel düzenlenen tek fuar olan YAF kapsamındaki seminer, katılımcılara uzmanlık bilgisi kazandırmakla birlikte, bilgi alışverişinde bulunmak, iş ağını genişletmek ve kalıcı iş ilişkileri kurmak adına ideal bir platform olması amaçlanmıştır.

AHEC Bölge Müdürü Roderick Wiles YAF’ ta, Amerikan sertağaçları üzerine, ABD’deki seçim hasadı, sürdürülebilir orman yönetimi, Amerikan sertağaç türleri ve uygulamalar için uygunlukları gibi konuları kapsayan bir tanıtım sunumu yapacak. AHEC Teknik Danışman Neil Summers ise Amerikan sertağaçları için yeni pazar fırsatları konulu bir konuşma yapacak. Neil Summers’ın sunumu, termal modifiye Amerikan sertağaçlarını da kapsayacak ve aynı zamanda Amerikan sertağaçlarının yapısal uygulamalardaki potansiyeli ile çapraz lamine ahşap (CLT) konularına değinecek. Buna ek olarak, Ulusal Sertağaç Kereste Birliği (NHLA) Başmüfettişi Dana Spessert, Amerikan sertağaç kerestesi derecelendirilmesi ile ilgili bilgiler paylaşırken, Amerikan sertağaç kerestesinin derecelendirilmesi için NHLA Kuralları’nı anlatan pratik bir demonstrasyon sunacaktır.

AHEC Bölge Müdürü Roderick Wiles konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Seminerimiz, özellikle iç mekanlar için Amerikan sertağaçlarının kullanımı (zemin döşeme, doğrama, mobilya) hakkında olsada, termal modifiye sertağaçların dış uygulamalarda (güverte ve kaplama gibi) kullanımının yanı sıra, dayanıksız diye bilinen sertağaçların dış cephede nasıl uygulandığına dair ki, örneğin, Amerikan beyaz meşenin pencere ve kapılarda kullanımı gibi konu başlıklarını da kapsayacak. Amerikan sertağaçlarının çevresel kimlik özellikleri ve Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi’ne olan dokunuşu ile materyallerin karbon ayakizi ve ulaşımı gibi konulara da değinilecek. Sunumlar eğitici olduğu kadar ilham verici de olacak ve dünyanın bir çok yerinden, Amerikan sertağaçlarının kullanılmış olduğu ilginç ve heyecan verici projelerden örnekler içerecektir.”

AHEC’in YAF 2016’ya katılımı, Türk pazarıyla olan değişmeyen bağını ve bu bağı genişletme isteğini yansıtmaktadır. AHEC endüstriyle olan bu doğrudan etkileşimini, Amerikan sertağaçları için tutarlı ve sağlıklı bir iştah yaratan Türkiye’nin hızla büyüyen inşaat sektörü içindeki, destekleyici ve merak uyandırıcı talebin canlandırıcı etkisine bağlamaktadır. Roderick Wiles da, artan bu ilginin, Amerikan sert ağaçlarının farklı türlerinin uygulamalardaki fiziksel özellikleri ve potansiyellerine dair daha detaylı bilgiyle desteklenmesi gerektiğine inanıyor ve Amerikan sertağaçlarının daha iyi anlaşılması için bu tip organizasyonlara devam edeceklerini belirtiyor. Bu yüzden toplu bilgi sunacak olan bu seminerin daha sonrasında AHEC ile Türk mimarlar, mobilya tasarımcıları, zanaatkârlar, iç mimarlar ve kereste ticareti üyeleri arasında güçlü bir ilişki kurmak için mükemmel bir fırsat sağlayacağı belirtiliyor.

Wiles son olarak şunları ekledi: “Türkiye, Amerikan sertağaçları için, Ortadoğu ve Avrupa arasında bir köprü görevi gören ve Orta Asya’daki piyasaları ile güçlü bağları olan çok önemli bir pazardır. Türkiye aynı zamanda, sertağaç tüketiminin artması için önemli bir potansiyele sahip olarak görülmektedir. Nispeten güçlü ekonomisi, canlı inşaat sektörü, büyük, genç, şehirli ve hızlı büyüyen nüfusu ve kalifiye işgücüyle öngörülebilir gelecekte, Türkiye’de sertağaç için talep artışı olması beklenmektedir. Talepteki büyüme aynı zamanda, komşu pazarlardaki Türk inşaat ve taahhüt sektörünün faaliyetleri ve giderek büyüyen ihracat odaklı mobilya sektörü sayesinde gerçekleşecektir.”

Dört gün sürecek olan fuarda AHEC, toplam yedi Amerikan sertağaç ihracatçısı firmanın yanı sıra Amerika’nın doğusundaki sertağaç ihracatı yapan eyaletlerde bulunan ihracatçıları buluşturan önemli bir birlik olan Sertağaç Eyaletleri İhracat Grubu’nun (HSEG) da yer aldığı bağımsız standlardan oluşan ama aynı çatı altındaki 100 metrekarelik büyük bir pavyona ev sahipliği yapacak. Fuara katılacak Amerikan sertağaç ihracatçıları arasında yer alan isimler ise şöyle sıralanıyor: Verde Wood, Wheeland Lumber, Graf Brothers, Kretz Lumber, Missouri Walnut, Hanafee Brothers ve Baillie Lumber.

ahec ad r2