İstikbal 2012 Hedeflerini Aştı

Şirket olarak 2012’yi nasıl geçirdiniz? (Ciro, çalışan sayısı, ihracat rakamı, ihracat yaptığı  ülkeler v.s)
2012 yılı beklentilerimizin büyük ölçüde gerçekleştiği bir yıl oldu. Boydak Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve direkt İstikbal Markası adına üretim yapan tesislerimizdeki çalışan sayımız 2012 yılında 5000’in üzerine çıkmıştır. Yıl sonu rakamları henüz netleşmedi ancak verilerimize göre İstikbal olarak ihracatımız bu yıl 130 milyon doların üzerinde olacaktır. İhracat yaptığımız ülke sayısı ise 120’yi geçmiştir.  2012 yılında olduğu gibi 2013’te de markamızın gelişimine katkı sağlayacak yeni yatırımlarımız olacaktır.

Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?
 Ürettiğimiz ürünlerimizin yaklaşık 15%’ini ihraç ediyoruz.

2012’de hayata geçirdiğiniz yatırımlar nelerdir?
2012 yılında Kuzey Irak’ta açılışını yaptığımız yabancı ortaklı şirketimiz Mosaic Furniture & Bedding üretime başladı ve İstikbal markamız adına da ürettiğimiz mobilya ürünleri bölgedeki tüketicilerimizin hizmetine sunuldu. Bunlara ek olarak 2012 yılında Türkiye’de ve yurt dışında yeni mağazacılık anlayışımıza paralel olarak açtığımız mağazalarımızın satış teşhir alanı 120 bin m²’yi geçmiştir.

2013’te ne kadarlık büyüme planlıyorsunuz? (2013 ciro beklentiniz nedir)?
 
2013 yılı İstikbal Markası olarak 10% büyüyerek 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.

2013’e yönelik hedefleriniz neler?
2013 yılında İstikbal olarak yeni konsept anlayışımıza yönelik projelerimize ağırlık vererek yenilikçi ürünlerimiz ile sektöre yön veren lider mobilya markası olmaya devam edeceğiz.

2013 gündeminizde yeni yatırımlar var mı?
Markamızın kapasitesini artırmak için altyapı çalışmalarına başladığımız fabrikamızı gelecek yıl Diyarbakır’da faaliyete geçirmeye çalışacağız. Bu fabrikamızın faaliyete geçmesiyle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’mizde bulunan müşterilerimize daha hızlı hizmet vererek Kayseri’deki fabrikamızın bu sebeple boşalan kapasitesini yurt dışı pazarlar için kullanacağız. Yine 2013 yılında da her evin ihtiyacını tek çatı altında sunacak büyük ev konsept mağazalarımızın açılışına yoğunluk vereceğiz.  Bildiğiniz gibi İstikbal, Türkiye’de AR-GE’ye en fazla bütçe ayıran ve bir çok patenti bulunun bir şirket. Bu bağlamda 2013 yılında Ar-Ge’ye 10 milyon TL bütçe ayırmayı düşünüyoruz.

2013’te girmeyi planladığınız yeni pazarlar var mı?
İstikbal olarak Türkiye’de sektörün lideri olarak faaliyet gösteriyoruz ve Türkiye’nin mobilya trendini belirliyoruz. Türkiye’de yaklaşık olarak 1000’e yakın bayimiz ile tüketicilerimizin ev mobilyası ile her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yurtdışında ise yeni yatırımlarımız ve açılımlarımız ile 300 olan bayi sayımızı 2013 yılında 350’ye çıkarmayı ve yurtdışı bilinirliğimizi buna bağlı olarak da pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.