İTSO yeni yılda üyelerine indirimli hizmet verecek

TOBB tarafından verilen 5 yıldızlı oda sertifikasına sahip İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2018 yılında vereceği bazı hizmetlerde ve belgelerde indirimli tarife uygulayacak.

Üyelere indirimli hizmet verme kararının alındığı aralık ayı olağan meclis toplantısında ayrıca İTSO’nun 2018 yılı bütçesi de 4 milyon 500 bin TL olarak belirlendi. Meclis Başkanı Sadık Gülerer’in yönettiği toplantıya İnegöl Kaymakamı Ali Akça’da konuk olarak katıldı. Toplantıda İTSO’nun 2017 yılı bütçesinin tahminlere uygun olarak yaklaşık 4 milyon lira olarak gerçekleştiği belirtildi. 2018 yılı bütçesi yıllık enflasyon göz önünde bulundurularak 4 milyon 500 bin lira olması karar bağlanırken, odadan alınan sicil kayıt sureti belgesi, banka kredi referans belgesi, kapasite raporu suret tasdiki ile bilirkişi ve eksper raporları suret tasdiki ücretsiz hale getirildi. 310 lira olan kapasite raporu bedeli 250 liraya, 300 lira olan bilirkişi ve eksper raporları 200 liraya, 255 lira olan fiili sarfiyat raporları 150 liraya indirildi. Diğer belge ve hizmetlerde ise artış yapılmaması kararlaştırıldı. öte yandan, eksper, bilirkişi ve hakem ücretleri 130 liradan 150 liraya çıkarıldı.

Meclis toplantısında, bütçenin gider kalemleri de odanın stratejik planına uygun olarak belirlendi. Oda birimlerinden ve meslek komitelerinden gelen talepler göz önünde bulundurularak projelendirilen; üye, yönetici, girişimci ve personele yönelik bir dizi eğitim, seminer, toplantılar hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi. Buna göre 2018 yılı içinde; 15 adet üye, 5 adet personel ve 5 adet girişimcilik eğitimleri, yurtiçi ve yurtdışı fuar ziyaretleri, iş gezileri, sektörel ticaret heyet organizasyonları, girişimci şenlikleri, alışveriş günleri türünden organizasyonlar planlandığı kaydedildi. İnegöl’ün gelişimine, ekonomik aktivitesinin artmasına katkı sağlayacak 3 farklı proje ve 1 adet de Ur-Ge projesi çalışması öngörüldüğü bilgisi verildi. Ayrıca üye memnuniyet araştırma geliştirme anketleri yapılmasının planlandığı belirtildi. Öte yandan bütçeden, kurulma çalışmaları devam eden İnegöl Cerrah Islah OSB’nin Müteşebbis Heyeti’nde yer alınması için 115 bin lira katılım payı ayrıldığı ve 2018 yılında yapılacak oda organ seçimleri için ödenek ayrıldığı belirtildi.

2018 bütçesinin kabul edilmesinden sonra kürsüye çıkan İTSO Başkanı Metin Anıl, meclis üyelerine teşekkür etti. Başkan Anıl, İnegöl’ün Türkiye’ye model olduğunu ve gösterdiği başarının ülkedeki yöneticiler tarafından çeşitli vesileler ile sık sık dile getirilerek takdir edildiğini vurguladı. Metin Anıl, “İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ilçemizin ve ülkemizin ekonomisinin büyümesinde kilit rol üstlenmektedir. İnegöl’ün başarısının gerçek mimarları üyelerimizdir. Odamızın yöneticileri olarak sizlerin önünü açabilmek için bizler de var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Daha müreffeh bir ülke olması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğuna da vurgu yapan Anıl, Türkiye’nin en büyük gücünün her şart altında yatırım yapmaktan çekinmeyen müteşebbisleri olduğunu belirtti. Anıl şunları da söyledi:

“Maksadımız ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesidir. Ülkemizin yer altı kaynakları maalesef yeterli değil. Ama müteşebbisler olarak bizler bu açığı kapatabiliriz. Atalarımız bizlere çok güzel bir ülkeyi miras olarak bıraktılar. Dünyanın en güzel coğrafyasındayız ama tüm dünyanın da gözü de üzerimizde. Bölgemizde sıcak çatışmalar yaşanıyor. Dünyada da birkaç yıldır ekonomik buhran var. Bu zor şartlarda el birliği ederek ülkemizi güzel yarınlara taşımak zorundayız. İTSO yönetimi olarak siz değerli üyelerimizin önündeki engellerin kalkması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu durumdan şikâyetçi değiliz, yılmıyoruz ve yorulmuyoruz. Gücümüz yettiğince çalışmaya devam edeceğiz.”