Karekodlu Çek Uygulaması 15 Haziran Pazartesi Günü Başlıyor.

 

 

15 Haziran’da kullanılmaya başlanacak karekodlu çek uygulamasıyla piyasada karşılıksız ve sahte çek riskini azaltacak.

 

Çekin en yaygın ödeme araçlarından biri olduğunu, ancak özellikle hapis cezasının kaldırılmasından sonra piyasada sorunlar yaşandığını ve ödenmeyen çek sayısının arttığını bilinmektedir.

 

Ticarette en sıkıntılı konulardan birinin, karşılıksız çek olduğu, çek geçmişinin genel olarak ticari hayatın akışı açısından çok önemli olması, güvenirlik ve sağlam koşulların sağlanması gerekmektedir.

 

Çek veren kişinin mali geçmişini görme imkanı sağlayan karekodlu çek uygulamasının 15 Haziran Pazartesi günü başlayacak. Bu olumlu bir gelişme, bu sayede esnafın kimden çek alacaklarını daha iyi bilecekler ve bunun ticarete pozitif yansıyacağını umuyoruz.

 

Piyasada çeke eski itibarını kazandırmak gerektiğini ifade eden sektör oyuncuları şu değerlendirmeyi yaptılar:

“Bu sistem çekle çalışan her şirketin ve sektörün işine yarayacaktır. Karekodlu çek kullanımı eski sisteme göre; kabul edilecek çekin güvenilirliği hakkında bilgi verecek, karşılıksız ve sahte çek riskini ortadan kaldıracak, kullanacak kişiye güvenilirlik açısından itibar kazandıracak, çeklerin piyasada kullanımını kolaylaştıracak, ödeme ve tahsilat planlarının daha sağlıklı yapılmasını sağlayacaktır. Tüccarın, sanayicinin birbirine verdiği kredi kaynağı da artarak iç piyasada dönüş hızını yükseltecektir. Şu anda zorunlu olmayan bu uygulamanın, piyasada tam işlerlik kazanmasını ve vadeli alışverişlerde hızla yayılmasını sağlamalıyız. Tüm bankalar da bir an önce hazırlıklarını tamamlayarak sisteme hazır hale gelmelidir.”

111694

98252