Kastamonu Entegre, Sanayi-Üniversite İş Birliğini Destekliyor

Kastamonu Entegre’nin, ODTÜ Teknokent şirketi Büyütech ile iş birliği içinde geliştirdiği dijital çözüm önerisi, TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı (TÜSİAD SD2) tarafından “Ticarileşme Potansiyeli” taşıyan proje seçildi.

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık lideriKastamonu Entegre, ODTÜ Teknokent şirketi Büyütechile birlikte görüntü işleme konusunda dijital bir çözüm önerisi geliştirerek, sektörde sanayi-üniversite iş birliğine öncülük edecek örnek bir projeye imza attı. Bu iş birliğinden doğan çözüm önerisi, sanayide dijital dönüşüm sürecinin güçlendirilmesi ve teknoloji tedarikçisi ekosisteminin desteklenmesi hedefiyle gerçekleştirilen TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm – TÜSİAD SD2programında “Ticarileşme Potansiyeli” taşıyan proje seçildi. Bağımsız bir jüri tarafından 9 farklı kategoride değerlendirilen projeler, TÜSİAD SD2 Başarı Hikâyeleri Töreni’nde kamuoyuna tanıtıldı.Ağaç bazlı panel sektöründen programa katılan tek şirket olarak dikkat çeken Kastamonu Entegre, 17 dijital çözüm dosyasının başvurduğu programda, ürettiği çözüm önerisi ile “Ticarileşme Potansiyeli”kategorisinde plaketle ödüllendirildi.

Sektöründe dijital dönüşümün öncüsü  

Son yıllarda, büyük veri, endüstri 4.0, yapay zeka, makine öğrenimi gibi dijitalleşme projelerine yönelik yatırımları artırdıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız,ağaç bazlı panel sektöründe TÜSİAD SD2programına katılan tek şirket olduklarını vurgulayarak“Türkiye’deki büyük sanayi kuruluşları ile start-up teknoloji tedarikçilerinin buluştuğu, ekosistemin güçlendirilmesini hedefleyen bu programa katılmak bizim için de önemli kazanımlar sağladı”dedi.

“Bu süreç bizi start-up ekosistemine daha da yakınlaştırdı”

Haluk Yıldız, proje geliştirme sürecine ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: “Program dâhilinde, görüntü işleme konusunda açtığımız çağrıya çözüm geliştiren tedarikçiler arasından, ODTÜ Teknokent şirketi Büyütech ile ilerlemeye karar verdik. Eylül başında gerçekleşen bu eşleşmenin ardından, 10 hafta boyunca karşılıklı toplantılar yaparak hem ihtiyaçları hem de çözümü detaylandırma şansı elde ettik. Bu süreçte Büyütech’in görüntü işleme ve donanım geliştirme tecrübeleri, çözümün somutlaşmasında büyük rol oynadı. İki şirket arasındaki güçlü iletişim de sürecin verimli şekilde ilerlemesine katkı sağladı. Sonuç olarak, Büyütech Yönetici Ortağı Alparslan Işıklı ile birlikte sunduğumuz çözüm dosyası, 2019 Başarı Hikâyeleri Töreni’nde jüri tarafından ‘Ticarileşme Potansiyeli’ plaketine layık görüldü. Bu süreç bizi start-up ekosistemine yakınlaştıran bir adım oldu. Doğru tanımlanmış ihtiyaçlar için çözümün her yerden gelebileceğini ve bu çözümün kabul görebileceğini deneyimledik.Kastamonu Entegre adına, bu süreçte şirketimizi temsil eden çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

Kastamonu Entegre Hakkında

Ağaç bazlı panel sektörünün yarım asırlık şirketi Kastamonu Entegre, Hayat Holding’in global ölçekte faaliyet gösteren iki büyük grubundan biridir. %100 yerli sermayeli şirket, 1971 yılında, ilk tesisi olan Kastamonu Yonga Levha Fabrikası’nda üretime başladı. Kastamonu Entegre, yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da üretim yapmaktadır. Yurt dışında ise Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya ve İtalya olmak üzere toplamda 6 ülkede üretim tesisine sahiptir. ABD’de ise odun yongası tedarik ve lojistik süreçlerini yürüttüğü şirketi vardır.Yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde yaklaşık 6.300 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kastamonu Entegre üretim tesisleri, toplamda 5,5 milyon m³/yıl ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. Yarım asırdır sektöre hizmet veren Kastamonu Entegre, üretim kapasitesiyle Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Sektörde ürettiği ürünlere göre bakıldığında ise MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli üretiminde dünyanın ilk 4 üreticisi arasında bulunmaktadır. 1,3 milyar USD cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, Amerika’dan Çin’e 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracatla her yıl açık ara sektör birincisidir. Yıllardır Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında ilk 50 içerisindedir. “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” unvanına sahiptir.

Kastamonu Entegre, müşteri talebine istinaden odun hammaddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan elde ederek, FSC ve CARB2/EPA Belgeli ürün üretebilmektedir. Ayrıca tüm tesislerinde E1 kalitede üretim yapılmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor”, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, ürünlerin insan sağlığına zararlı maddeler içermediğini gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip ilk Türk parke markalarıdır.