Kastamonu Entegre’nin Akıllı Yüzey Projesine Uluslararası Ar-Ge Desteği!

Ağaç bazlı panel sektörünün global markası Kastamonu Entegre, üretim ve ihracat faaliyetlerine aralıksız devam ederken, Ar-Ge projeleri ile uluslararası platformlarda başarılı çalışmalara imza atmayı sürdürüyor. Şirket son olarak, İspanyol proje ortaklarıyla yürüttüğü “WOODPRINT” adlı akıllı yüzey projesi ile EUREKA Ar-Ge destek programından toplam 1 milyon TL fon almaya hak kazandı.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Kastamonu Entegre, yurt içi ve yurt dışı yatırım ve üretim faaliyetleri ile ülke ekonomisine katkısını sürdürürken, öncü Ar-Ge çalışmaları ile uluslararası ortamda Türkiye’yi başarıyla temsil ediyor. Teknopark İstanbul’daki Ar-Ge merkezinde geleceğin teknolojilerini geliştirmek üzere yoğun çalışmalar yürüten Kastamonu Entegre, diğer yandan uluslararası programlara etkin katılım sağlayarak, farklı ülkelerden paydaşlarla birlikte geliştirdiği çözümlerle, global pazarda rekabet gücünü artıracak Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını bir üst kulvara taşıyor.

EUREKA etiketiyle birlikte 1 milyon TL destek

TÜBİTAK ve İspanyol fon kuruluşu tarafından desteklenen WOODPRINTakıllı yüzey projesi,EUREKA programı tarafından da onaylanarak ‘EUREKA etiketi’almaya hak kazandı. Ar-Ge alanındaki uluslararası işbirliklerini destekleyerek, Avrupa’da ticarileşme potansiyeli yüksek ürünlerin ve üretim süreçlerinin geliştirilmesini teşvik eden EUREKA destek programı, WOODPRINT ile Kastamonu Entegre’ye toplam1 milyon TL tutarında fon sağlamaya karar verdi.

Farklı fonksiyonları bir arada barındıran “akıllı yüzey”ler üretilecek

İkisi uluslararası olmak üzere, üç farklı otoritenin onayını alan WOODPRINTakıllı yüzey projesi, dijital baskı uygulamaları ve fonksiyonel kaplamalar kullanılarak ağaç bazlı panel sektörüne katma değerli ürünler sunmayı amaçlıyor. İspanyol proje ortakları ile geliştirilecek levhalara; su itici, kaymaz, kolay temizlenebilirvb. özellikler kazandırılarak ürünlerin katma değeri yükseltilecek ve pazara yeni nesil “akıllı yüzey”ler kazandırılmış olacak.

“WOODPRINT, uluslararası proje deneyimimizde yeni bir sayfa açacak”

İlk kez EUREKA desteği aldıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın 6 ülkesinde üretim tesislerine sahip olan şirketimiz, ihracat liderliklerinin yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla da global marka gücünü sağlamlaştırıyor. Her yıl cirodaki payı artan inovatif ürünlerimizle, inovasyonu büyümenin yeni aracı olarak tanımlıyoruz. Dahil olduğumuz uluslararası projeler ufkumuzu genişletirken, farklı ihtiyaçlara ve özel coğrafyalara yönelik çözümler üretmede bizlere ilham veriyor. İspanyol firmaları TORRECID ve KUPSA ile birlikte yürüteceğimiz WOODPRINT, uluslararası proje deneyimimizde yeni bir sayfa açacak. Uluslararası otoriteler tarafından onaylanan bu değerli projeyi en iyi şekilde sonuçlandırarak, dünyadaki bilinirliğimizi artırmayı ve yeni iş birlikleri için güçlü bir referans oluşturmayı hedefliyoruz. Ülkemizdeki teknik yeterliliğin ve bilgi birikiminin artırılması, kuruluşların uluslararası teknoloji birikimine erişmesi ve uluslararası pazarlarda yer almasına katkı sağlanması amacıyla yürütülen kolektif Ar-Ge projelerinde yer almayı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.”