KAZAKİSTAN EXPO 2017’YE SEMBOL İNŞAAT DAMGASI


Kazakistan’ın başkenti Astana’da Orta Asya ve BDT ülkelerinin en iddialı projesi olarak tarihe geçen ve Sembol İnşaat’ın en büyük yüklenici firma olduğu Expo 2017 görkemli bir törenle açıldı.

Astana şehrinin inşasında simge niteliği taşıyan birçok yapıyı hayata geçiren Sembol İnşaat, 9 Haziran 2017’de açılışı gerçekleşen Expo 2017’ye en büyük yüklenici firma ve ana proje yöneticisi olarak damgasını vurdu. Fuarın ana ülke standı olan 100 metre yüksekliğinde ve 80 metre çapındaki Nur Alem küresinde, Kazakistan’ın yenilenebilir enerji alanındaki buluşları ve kullandığı teknolojiler sergileniyor. Sembol İnşaat, daha sonra teknoloji müzesi olarak kullanılacak olan bu dev cam kürenin yanı sıra kongre salonu, sanat merkezi, açık ve kapalı konser salonları gibi çok sayıda kültür ve sosyal amaçlı binanın da inşaatını gerçekleştirdi.

Kazakistan açısından uluslararası anlamda önemi büyük olan Expo 2017’de başrolü üstlenmekten dolayı yaşadıkları memnuniyeti ifade eden Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat’ın Expo 2017’deki etkin rolünün, geçmişten bu yana Kazakistan’da gerçekleştirdikleri çalışmaların bir sonucu olduğunu söyledi. Astana özelinde Kazakistan’ın dünya tanıtımına büyük katkı sağlayacak fuara 115 ülke ve 22 uluslararası organizasyonun katılım gösterdiğini söyleyen Tamince, “Yaklaşık 5 milyon ziyaretçinin beklendiği Expo 2017’de tüm bu projeleri hayata geçirirken aynı zamanda 3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlandı. Fuarın en prestijli yapılarını inşa süreci, Türkiye inşaat sektörüne katkı sağlamanın yanında uluslararası tecrübelerimize de bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin kardeş ülke Kazakistan ile olan ilişkilerinde çok önemli bir noktada olmak bize gurur veriyor” dedi. Tamince ayrıca, Expo 2017’deki geleceğin enerjisi konseptiyle geleceğin projelerine imza atmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Proje, ödüllü mimarlar tarafından hazırlandı

Expo 2017 projesinin her aşaması, aralarında ödüllü iç mimar Khuan Chew, tiyatro ve konser salonu tasarımcısı Charcoal Blue, taşıyıcı sistem tasarımcısı Prof. Dr. Werner Sobek gibi uluslararası bir ekip tarafından Sembol İnşaat önderliğinde hazırlandı. Fuarın mimarlık ve şehircilik projesi uluslararası çapta açılan yarışma sonucu Adrian Smith +Gordon Gill mimarlık bürosu tarafından ödülle kazanıldı. Dünyada pek çok önemli tasarımları bulunan Adrian Smith +Gordon Gill mimarlık bürosu, neo-futuristik mimari akımın en ünlü temsilcisi olarak biliniyor.

EXPO 2017’de neler var?

Bugüne kadar Kazakistan’da toplamda 1 milyon metrekarelik alanda çok amaçlı yapılara imza atan Sembol İnşaat’ın Expo 2017 için gerçekleştirdiği projeler 175 hektarlık bir alan içinde yer alıyor. Bu alanda Kazakistan Astana Pavyonu olan Nur Alem Küresi, 3 bin kişilik kongre binası, 245 odalı 5 yıldızlı otel, ofis binaları, restoranlar,bin kişilik tiyatro binası, alışveriş ve eğlence merkezi, tematik pavilyonlar, amfitiyatro, sanat merkezi, rezidanslar, okullar ve parklar yer alıyor.

Kazakistan’ın simge yapılarını inşa etmeye devam ediyor

Sembol İnşaat, kısa süreler içinde tamamladığı ve halen devam eden ikonik projelerle Kazakistan’ın modern yüzünü inşa ediyor. Şu ana kadar inşa edilen önemli yapılar arasında Nazarbayev Başkanlık Kütüphanesi, “Expo 2017”, Han Çadırı Eğlence ve Alışveriş Merkezi”, “Astana Arena Stadyumu, :Piramit: Barış ve Uzlaşma Sarayı, “Rixos President Astana”, “Rixos Almaty”,“Rixos Borovoe”,Bağımsızlık Sarayı, ‘Alau’ Buz Pisti”, “Hazrat Sultan Camii, “Astana Medya Merkezi, “Nursultan Nazarbayev Üniversitesi”, “Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi” bulunuyor. Expo 2017 ile birlikte tamamlanan Astana’nın yeni tren garı “Nurly Zhol”ise, 1 Haziran 2017 tarihinde açıldı.

 

Dünya çapında 2 milyon metrekarelik proje

2016 yılında, tüm dünyada inşaat sektörü için referans olarak kabul edilen ENR Dergisi tarafından yapılan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 157’inci sırada yer alan Sembol İnşaat, dünya çapında toplamda 2 milyon metrekarenin üzerinde alana sahip projelere imza attı. Türkiye, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, BAE ve Libya’dabeş yıldızlı oteller, tatil köyleri, alışveriş ve eğlence merkezleri, çok amaçlı spor salonları, kültür ve eğitim kompleksleri, iş ve medya kuleleri, kongre ve konferans merkezleri ile diğer çok amaçlı projeleri dünyanın ünlü mimarları ile çalışarak tamamladı.

Sembol İnşaat ayrıca, Soçi Olimpiyat Oyunları’na yaptığı katkılardan dolayı Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından hizmet madalyasına layık görüldü.