“KDV düzenlemesi, sektörün gelişimine olumlu katkı sağladı”

Bu yıl mobilyada uygulanan KDV indiriminin sektörü büyüttüğünü ve hedeflerine ulaşmada büyük itici güç olduğunu söyleyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, indirimin sektördeki istihdamı artırdığı gibi kayıt dışılığı azalttığını kaydetti.

Son yıllarda mobilya sektörünün yılsonu hedeflerini istenilen seviyede tamamlayamadığını söyleyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, sektörün KDV düzenlemesi sonrasında yılsonu hedeflerine ulaşmada zorluk çekmeyeceğini ifade etti. KDV indirimi sayesinde sektörün gözle görülür bir şekilde büyüme kaydettiğini vurgulayan Öztaşkın, bu sayede sektörün en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışılığın önüne geçildiğinin de altını çizdi.

Devletin yoğun olarak çalıştığı ‘ek istihdam’ konusuna da mobilya sektörünün KDV indirimi sayesinde yoğun olarak destek verdiğini aktaran Öztaşkın, sektörün 2 vardiya sisteminden 3 vardiya sistemine geçtiğini belirterek, “Sektörün yüzde 80’nini oluşturan markalı mobilya satıcıları, bu büyüyen satış rakamlarından oldukça memnun. Çünkü tüketiciler de artık markalı mobilyaları tercih etmeye başladı. Ayrıca düzenlemenin evlilik sezonuna ve baharın ilk aylarına gelmesiyle, vatandaşlar yeni mobilyalar aldı. Tüm bu bileşenleri aynı fotoğrafta gördüğümüzde sektörün yüzde 75’ini aynı çatı altında buluşturan bir kurum olarak, markalarımızla yaptığımız istişareler sonucu sektörümüzün gözle görülür bir büyüme yaşadığını söylesek yanılmayız” diye konuştu. Bu düzenlemelerle birlikte 2017 yılının mobilya sektörünün yılı olduğunu vurgulayan Öztaşkın, “Bu karar sonucunda da kârlılık problemi çeken sektörün yüzde 85’inin kayıt altına girmesini bekliyoruz. Kısacası sektörümüzde yılsonunda marka bazlı yüzde 15 ila yüzde 70 arasında bir büyüme yaşanmasını öngörüyoruz” dedi.