Kentsel dönüşüm hız kazandı

Çelik kapı talebi yüzde 10 arttı

Türkiye’de yılda yaklaşık 700.000 adet yeni konut üretilirken, her yıl ortalama 600 bin yeni evlilik gerçekleşiyor. Kentsel dönüşümün hız kazanmasıyla da önümüzdeki 10 yıl içinde 7 milyonun üzerinde konutun renovasyona girmesi beklenirken, yeni ev alacaklar için yelpaze genişliyor. Özellikle İstanbul ve büyük illerde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projelerinden ev alacaklar, yeni evinin güvenliğinden ve sağlamlığından şüphe duymamak için güvenliği en üst seviye de tutan çelik kapıları tercih ediyor.


2017 yılında özellikle kentsel dönüşüm projelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenmesiyle inşaat sektörünün 2017 yılında 2 milyon konut satışına imza atacağı düşünülüyor. Ve kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 10 yıl içinde de 7 milyon 500 bin konutun yenileneceği öngörülüyor. Böylesine büyük bir projenin inşaat sektörünün yan dallarını da etkilememesi beklenemez.

 

Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, kentsel dönüşüm projelerinin artmasıyla çelik kapı talebinde de geçtiğimizin yılın aynı dönemine göre yüzde 10’luk bir artış yaşandığını söyledi. Özellikle İstanbul ve büyük illerde hayata geçirilen projelerde, güvenlik sistemleri gelişmiş son teknoloji çelik kapıların tercih edildiğini aktaran Pekgüzel, “Günümüzde yeni ev alacaklar, yeni evinin güvenliğinden ve sağlamlığından şüphe duymamak için güvenliği en üst seviyede tutan çelik kapıları tercih ediyor. Ve değişen yaşam tarzlarına bağlı olarak dekoratif kapı talebinde de artış yaşanıyor. Bu farkındalıkla Sur Çelik Kapı olarak, sağlam, dayanıklı ve son teknolojiye uygun olarak tasarlanan kapıların her evin ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bunun için de inovatif ve akıllı kapılar tasarlıyoruz” dedi.

 

“Sur olarak, yılda 15 yeni farklı kapının altına imzamızı atıyoruz”

Sur Çelik Kapı’nın her yıl cirosunun önemli bir bölümünü Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına ayırdığının altını çizen Pekgüzel, Görsellik kadar güvenliğe de önem veriyoruz. Güvenlik sistemleri alanında rakipsiziz. Sur Çelik Kapı olarak, dünyada şimdiye dek hırsızlığa karşı garanti belgesi veren tek firma olduk. Bunun arkasında duracak çalışmalar da ayrıca yapıyoruz. Biz Sur olarak, yılda ortalama 50 bin kapıyı yeni evlerle buluşturuyoruz. Bilindiği gibi, ülkemizde son 4-5 yıldır her yıl yaklaşık 700.000 adet yeni konut üretimi gerçekleşmekte. Bu nedenle bu yeni konutların çelik kapılara da ihtiyacı var. İşte bu noktada Sur olarak, bu alımın yüzde 5’ini karşılıyoruz” diye açıkladı.