Kilim’den Endüstri 4.0 uyumlu mobilya üssü

Kilim Mobilya’nın tüm üretim birimlerini, 50 milyon dolarlık yatırımla Endüstri 4.0 uyumlu, 500 bin metrekare alanda bir araya toplayacağı ’Mobilya Üssü Projesi’ni kamuoyuna duyurdu.

Kilim Mobilya farklı yerlerdeki fabrikalarını 50 milyon dolarlık yatırımla yarım milyon metrekare alanda bir araya getirecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde sektör lideri olmayı hedefleyen şirket, araştırma geliştirmeye (Ar-Ge) odaklı yenilikçi ürünlerle iç pazarda büyürken, satışlarda yüzde 25e yükselen ihracatı payını da yüzde 40’a çıkartacak. Bu çerçevede, tasarım süreçlerini de yurtiçi ve yurtdışında bölgesel ve kültürel bazlı olarak yeniden yapılandırılıyor.

Kilim Mobilya’nın tasarım ekipleri, Türkiye pazarı başta olmak üzere, Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Amerika pazarları için farklı gruplar halinde yeniden oluşturuluyor. Ar-Ge ekibi genişletilerek yerli ve yabancı tasarımcılarla çalışılıyor. Kilim Mobilya Mobilyalarında sağlığa zararlı bileşenleri kullanmamaya özen gösterirken, kullanıcılara sunduğumuz konfor ve kullanım kolaylığına odaklanıyor. Şirketin Ar-Ge ekiplerinin, sektörde yaygın olarak kullanılan ve sağlığa zararlı olduğu belirlenen Sunta bileşenlerinin kullanılmadığı üretim bandı ile dünya devi İKEA’nın da yerli tedarikçileri arasındaki yerini aldı. Kilim Mobilya’nın, Avrupa Birliği standartlarına uygun nitelikli üretimi nedeniyle İKEA, bölgesel üretimde Romanya yerine Türkiye’yi tercih etti.

Kilim Mobilya, 2017 yılını hedeflerini aşarak yüzde 40 büyüme ile kapattı ve 2018’de hedefine yüzde 30 büyümeyi hedefi koydu. Türkiye genelinde 220 bayisi bulunan Kilim mobilya, 50’den fazla ülkeye ihracat yapan şirket, yeni beş yıllık yatırım planları çerçevesinde yurtiçi bayi sayısını 400’e çıkarmayı hedefliyor. Yurtdışında 130 satış noktası ile temsil edilen şirket, bu yıl içinde franchaising yoluyla açacağı Fransa, SuudiArabistan, Azerbaycan, Çad, Fas, Kazakistan ve Sudan mağazaları ile yurt dışı satış ağını genişletmeyi sürdürecek. Kilim Mobilya, önümüzdeki beş yıllık dönemi kapsayan yatırım planlarına teknolojik altyapı, entegre tesisler ve istihdam ihracat ve tüketici sorumluluğu çerçevesinde 50 milyon dolarlık yatırım koydu.

Halen toplam bin 200 kişilik istihdam oluşturmuş şirket, 2018 yılı içinde devreye girmeye başlayacak yeni entegre tesis yatırımı ile birlikte 200 kişiye daha istihdam sağlayacak.