Kocaeli’de 47 ton reçine üretimi yapıldı.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Kefken Orman İşletme Şefliği sahil çamı endüstriyel ağaçlandırma sahasında hasat töreni gerçekleştirildi.

Törende konuşan Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin Şimdi, plastik sanayisinden tıp alanına kadar farklı sektörlerde kullanım alanı olan reçine ve reçine türevi ürünlerin büyük bölümünün ithal edildiğini belirtti.

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’nce 3 yıldır reçine üretimi yapıldığı anlatan Şimdi, bu çalışmaların Orman Genel Müdürlüğü’nce Reçine Eylem Planı’na dönüştürüldüğünü kaydetti.

Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun da 2015 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi Belplast Genel Müdürü Aziz Duran’ın talebiyle başlayan serüvenin bugünlere başarılı bir şekilde uzandığını dile getirdi.

Kurşun, ilk yıl pilot uygulamada bin ağaçtan 1,3 ton, geçen yıl 10 bin 676 ağaçtan 12 ton reçine üretimi yapıldığını hatırlatarak, bu yıl Kefken Orman İşletme Şefliği sahil çamı endüstriyel ağaçlandırma sahasında 20 bin 776 ağaçtan 42 ton reçine hedefine karşılık 47 ton reçine üretimini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Reçinede dışa bağımlılığı azalttığımız için mutlu ve gururluyuz.” diyen Kurşun, gelecek yıl 50 bin ağaçta reçine üretimi yapılmasını planladıklarını sözlerine ekledi. nkara Büyükşehir Belediyesi Belplast Genel Müdürü Aziz Duran ise reçine ve reçine türevi ürünlerin ithalatına yıllık 600 milyon dolar harcama yapıldığını hatırlatarak, reçinenin tamamen ithal edildiğini öğrenmesinin ardından öz kaynak kullanım yollarını araştırdığını, düşüncesini paylaştığı Sakarya Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun’un gayretleriyle bugünlere gelindiğini vurguladı.
Konuşmaların ardından reçine üretim koordinatörü Orman İşletme Şefi Hakan Mercan, önlük, eldiven ve kova dağıtılan katılımcılara reçine üretim ve hasat tekniğini gösterdi.