KONTRPLAK OYUNCAKLARIN ZAMANSIZ CAZİBESİNİ KEŞFEDİN!

KONTRPLAK OYUNCAKLAR İLE TASARIM VE SÜRDÜRÜLEBILIRLIK BIR ARADA 

Zamana direnen kontrplaktan yapılan ahşap oyuncaklar dünyanın dört bir yanındaki evlerde, oyun gruplarında ve okullarda sevilen oyun zamanlarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Çocuklara neşe getirmenin yanı sıra, ebeveynlerin de minikleri için oyuncak seçerken kendi çocukluklarını hatırlamalarına da olanak tanıyor.

Gösterişli, ileri teknoloji ürünü oyuncakların olduğu bir dünyada, ahşap oyuncaklar gerçekten de üstün özellikleriyle parlıyor. Zamansız, çevre dostu, eğitici, güvenli, dayanıklı ve sosyal etkileşimi teşvik etmeleri, çocukların hayal gücünün yükselmesine izin vererek kendi büyülü dünyalarını yaratmalarını da olanak sağlıyor. Her şeyden önce, ahşap oyuncaklar doğal dünyayla doğrudan bir bağlantı sunarak çocuklara doğayla bağı güçlendiren dokunma hissi veriyor. Plastik emsallerinin aksine, ahşap oyuncaklar genellikle sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen, organik, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen sertifikalı kontrplaktan yapılıyor.

Güvenlik özelliklerinden dolayı kontrplak oyuncaklar ebeveynler için en iyi seçimdir. Şüpheli kimyasallar içerebilecek seri üretilen plastik oyuncakların aksine, ahşap oyuncaklar, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen ve sertifikalı malzemeler kullanılarak el yapımı üretilir. Böylece küçük çocuğunuz dünyayı ağzıyla keşfetmeye karar verdiğinde, ahşap oyuncağının güvenli ve zararlı maddelerden arınmış olduğunu bilerek içiniz rahat olur.

Ancak kontrplak oyuncaklar güvenlik ve çevre dostu olmanın ötesinde daha fazlasını sunar; aynı zamanda harika eğitim araçlarıdırlar. Klasik bulmacalar ve yapı taşlarından minyatür inşaat setlerine kadar ahşap oyuncaklar, çocukların aritmetik, okuryazarlık, motor becerileri ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Basit tasarımları, çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri boş bir tuval sağlar.

Bilgisayar oyunlarının yararları olsa da çoğu zaman temel sosyal etkileşim unsurundan yoksundurlar. Kontrplak oyuncaklar ise çocukları akranlarıyla etkileşime teşvik ederek paylaşımı, takım çalışmasını ve işbirliğini teşvik eder. Bu oyuncakların yerleşik sesleri veya gösterişli düğmeleri olmayabilir ancak çocukların kendi ses efektlerini oluşturmaları, işbirliği yapmaları ve sosyal farkındalık geliştirmeleri için mükemmel bir platform sağlarlar.

Dayanıklılık ahşap oyuncakların bir diğer öne çıkan özelliğidir. Kabul edelim, çocuklar oyuncaklarına karşı sert davranabilirler. Plastik oyuncaklar zamanla kolayca kırılır veya arızalanır, ancak kontrplak oyuncaklar zorlu oyun testlerine dayanır ve fırtınayı atlatır. Kanıtlanmış uzun ömürleri ve sağlamlıkları, onları bir nesilden diğerine aktarılabilecek ideal yadigâr öğeler haline getirerekisrafı en aza indirir.

Oyuncak Yapımında Kullanılan Kontrplağın Önemi…

Baba Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ekşi “Oyuncak yapımı esnasında ağacın ham hali ile kullanılmayacağından işlenerek kontrplak haline getirilip kullanılması çok daha kolay ve sağlıklıdır. Özellikle oyuncak imalatında huş kontrplak kullanımı ürünün yumuşak yapısı sebebiyle ahşap ürün imalatında çok tercih edilmektedir. Ayrıca Baba Yapı’ya özgün olan Ecological sertifikalı kontrplaklar tamamen doğal olmakla beraber, kontrplak ürünleri içerisinde en dayanıklısı olarak ön plana çıkmaktadır. Ahşap oyuncaklarda kontrplak tercihi olan Huş; yumuşak yapısı ve açık tonları sebebiyle en çok tercih edilen ağaç türlerinden olduğu için ahşap ürün yapımında tercih edilmektedir” dedi.

Baba Yapı Hakkında:

Baba Yapı A.Ş. 2015 yılında Dr. Elçin Kılıç ve İnşaat Yüksek Mühendisi. M. Mehmet Ekşi tarafından  nitelikli endüstriyel kontrplak ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuş Türkiye’nin lider tedarikçi şirketidir. Sahibi olduğu Kontraform ve dağıtımını yaptığı Riga,UPG ,Paged, Sveza, Tekcom ve Tulsa markalı ürünleri eksiksiz ürün yelpazesi ile müşterilerine sunmaktadır. Baba Yapı A.Ş. ayrıca müşterilerinin özel talebi üzerine, Türkiye’ de devamlılığı veya satışı olmayan kontrplak çeşitlerini de ithal edebilmekte, sektörde bulunan her tür kontrplak ürünlerini müşterilerine tedarik etme konusundaki itibarını güçlendirerek sürdürmektedir. Baba Yapı A.Ş. müşterilerinin ihtiyaçlarını, uzman kadrosu, çözümcü yaklaşımı ile planlama aşamasından nihai ürün teslimine kadar tüm süreç boyunca karşılar.