Konut arzını artırmak için düğmeye basıldı

Konut sektörüne yönelik açıklanan destek paketinin sektörün tüm kesimleri tarafından memnuniyetle karşılandığını kaydeden Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, bu kararla birlikte hem vatandaşın konuta erişiminin kolay hale geldiğini, hem de konut arzını artırmak için düğmeye basıldığını belirtti.

Konut sektörüne yönelik açıklanan üç destek paketinin, sektörün tüm kesimleri tarafından memnuniyetle karşılandığına dikkat çeken Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül,bu kararla birlikte vatandaşın konuta erişimini kolaylaştırmanın yanı sıra konut arzını artırmak için de düğmeye basıldığını söyledi.

Ev sahibi olma hayali kuranların uzun zamandır böyle bir kararı beklediklerini dile getiren Gül Gül, şimdi o kesimin harekete geçeceğini söyledi. Gül “Vatandaşın uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişimlerinin sağlanması ve inşaatların bitirilerek konut arzının artırılması hedefleniyor. Bundan böyle ilk konutunu alacak olanlar, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,99 faizli krediyle ev sahibi olabilecek. Ayrıca; döviz ve altınını bozdurarak 10 yıl vadeli 2 milyon TL kredi alacaklar için aylık faiz yüzde 0,89 olacak. Bu uygulamalarla beraber ev sahibi olmak isteyen ama yüksek konut faizleri yüzünden uzun zamandır beklemede olan kesim harekete geçecek. Vatandaşa ve sektöre sunulmuş olan bu fırsatla beraber piyasa canlanacak” diye konuştu.

 

“Uzun zamandır beklediğimiz destek hayata geçti”

Sosyal konut projelerinin desteklenmesinin de çok önemli olduğunun altını çizen Gül Gül, düşük gelir gurubunda olup da ev sahibi olma ihtiyacı bulunanlara yönelik adımların atılmasının da çok yerinde bir girişim olduğunu kaydetti. Gül “Sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlanacak olması projelere hız kazandıracak. Mevcut şartlarda konut alamayacak olan vatandaş için TOKİ yatırımları çok büyük önem taşıyor. Bu konunun atlanmamış olmasını takdirle karşıladık. Açıklamalardan anlıyoruz ki; sosyal konut projelerinin istismarını önlemek için bu yolla edinilen konutların 5 yıl süreyle satışına da izin verilmeyecek. Bu, sahte fiyat politikalarına karşı fırsatçıların yolunu kesmesi açısından da kıymetli bir karar.

Konuyu her açıdan düşünülmüş bir karar olarak değerlendiriyoruz. Her kesim tarafından uzun zamandır böyle bir destek bekleniyordu, her fırsatta bu desteğin gerekliliğini dile getiriyorduk.

Açıklanan pakette sadece vatandaşa değil, inşaat firmalarına da desteklerin olması sektörün en önemli sorunlarından biri olan konut arzı yetersizliğine ilaç olacak.

 

Yeni teşvikle, en az yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projesi sahibi şirketlerin tamamlanmayan projelerini bitirmeleri kolaylaşacak. Bir yıl boyunca konut satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt eden firmalar, finansman paketi için ayrılan 20 milyar lira kaynaktan faydalanabilecek.  Bunun da konut arzına önemli katkısı olacak. Kısacası bu paketle konut arzını arttırmak için düğmeye basılmış, ilk fitil ateşlenmiş oldu” diye konuştu.