KOSGEB :50 bin TL faizsiz esnaf kredisi Nasıl Başvurum ?

Faizsiz krediyi kimler alabilir?

2016 yılında malum her kesimin bildiği gibi başta devletimize yapılması planlanan hain FETÖ girişimi sonrası da doğuda ve bir çok batı illerine sıçrayan terör olayları ekonominin kan kaybetmesine neden olmuştur. Kanayan bu yaraya bir çok lansmanlar ile merhem olmaya çalışan hükumet 2016 yılının bitimine günler kala KOSGEB aracılığı ile 50 bin TL 12 ay hiç geri ödemesiz sonraki aylarda ise 3 ayda bir ödeme olanaklı tam 36 ay vadeli faizsiz kredi imkanı sunmuştur. 8 aralık 2016 tarihinde yapılan EKK toplantısında bu müjdeli haberi bizler ile çeşitli yayın organları vasıtası ile paylaşan Başbakan sayın Binali YILDIRIM bey efendi açıklamaları sonrasında konuyu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız olan sayın Faruk ÖZLÜ bey efendiye tasdik ettirdi. Toplantı sonrasında zor durumda olan kobi ve esnafa bir an önce can ve kan olmak adına kolları sıvayan KOSGEB başvuru için şartları ve anlaşama sağladığı bankaları günler içinde resmi web sitesinde halkımıza duyurdu. Şartlar 2017 yılındaki başvurular içinde değişiklik göstermese de başvuru yöntemlerinden ciddi bir değişime gidilmiştir.

Nasıl başvurabilirsiniz ?

2016 yılındaki başvurularda hatırlayacağınız gibi başvuru yapacak olan esnafın mutlaka KOSGEB kaydının olması aranmaktaydı. Kayıt işlemini tamamlayan esnaf ise ardından kobi beyannamesi doldurması şayet var ise de güncellenmesi aranmaktaydı. Bu işlemler de kimsenin tahmin edemeyeceği kadar aşırı başvurunun olması sistemlerin kilitlenmesine neden olmuştu. Bunun önüne geçmek için köklü bir değişikliğe giden KOSGEB şimdi ilk olarak oluşturduğu İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılması istemektedir. Oluşturulana sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr isimli İnternet sitesinden yapılacak olan başvurular da FAİZSİZ KREDİ ALMAYA HAK KAZANAN esnaflarımız şayet yok ise KOSGEB kayıt işlemlerini ve kobi beyannamelerini doldurmaları gerekmektedir. Sitenin giriş ekranını biz sizler için sitemizde aşağıda yer verdik.

Başvuru adımları

Yukarıda yer alan kutucuk da yer alan bölümleri dikkatli bir şekilde doldurarak giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş işlemeni ister ister vergi ister ise T.C kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Bir aşağısında yer alana bölüme ise vergi levhada yer alan işe başlama tarihini girmeniz yeterli olacaktır. Son olarak ise güvenlik amaçlı oluşturulan rakamları yazarak giriş demeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından karşınıza bir ekran çıkacaktır. Çıkan ekranda şayet daha önce kaydınız bulunuyorsa bilgilerinizi göreceksiniz. Bu bilgiler doğru ise işleme devam etmeli, değil ise size en yakın KOSGEB temsilciliğine başvurup düzeltme işlemini yapmanız gerekmektedir. Doğru olanlar aşağıda boş olan alanları doldurması gerekmektedir.

  • İşletme SGK sicil numarası
  • Yetkili kişinin ismi
  • Bildirim yapılacak e-posta
  • SMS gönderilecek cep telefonu

bu bilgilerin doğru olması sizin açınızdan çok önemlidir. Çünkü hak sahiplerini KOSGEB bu bilgiler üzerinden haberdar edecektir. Bu işlem sonrasında yine ileri butonuna basarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Başvuru sonuçları ne zaman haberdar edilecek?

Cep telefon numaralarına kazananlar için kısa SMS gönderilecektir. Kazananlar daha önce KOSGEB den 50 bin TL Türkiye Halk Bankasından da 30 bin TL faizsiz kredi almamış esnaflar arasından seçilecektir. Kura işlemlerinden küçük esnaflar öncelik hakkına sahiplerdir. Bu da yıllık 1 milyon TL den az kazancı olan ve 10 kişiden az çalışanı olanlar demektir. Sıralama en az kazanandan en çok kazana göre belirlenecektir.