Küberit’in 150 Yıllık Başarı Hikayesi

Küberit

Almanya’nın kuzey batısındaki Nord Rhine-Westphalia bölgesindeki Lüdenscheid’da yer alan Küberit Profile Systems GmbH & Co. KG firması, 150 yıl önce kurulan ve laminat parke, işlenmiş mantar ve ahşap zeminler dahil olmak üzere, alüminyum, pirinç ve paslanmaz çelikten imal edilen esnek zemin kaplamlarıyla halılar üreten bir pazar lideri. Firmanın genel müdürü Frank Sondermann, 1863 yılında kurulan Küberit’in bu başarısını şöyle özetliyor; “Küberit markası kalite, yenilik, ortaklık ve güvenilirlikle özdeşleşmiştir” 

1920 yılında, ilk metal döşeme düzenlemelerini üretmeye başlayan Küberit, ilerleyen yıllarda metal ve plastik zemin profillerini aynı anda üretip dağıtımını yaptı.

1980’li yılların sonundaysa, plastik üretimi durduruldu ve üretim metal üzerinde yoğunlaştı. 1990’lı yıllarda Küberit, Avrupa’nın önde gelen laminat ve ahşap zemin üreticilerine ulaşmayı başararak, zemin kaplamalar konusunda önemli bir tedarikçi olma yolunda hızla ilerledi.

Standart ve özel ürünlerden oluşan geniş ürün yelpazesiyle firmanın, dünya çapında 105 patenti bulunurken, merdiven boşluğu ya da fonksiyonel döşeme gibi ortak kullanım alanlarında yenileme yapan profesyonel montajcılar için de ilk tercihlerden biri oluyor. Küberit, paslanmaz çelik, pirinç veya alüminyum gibi çok farklı materyallerden oluşan zemin profillerinin yanı sıra, gerçek ahşap kaplama, ahşap dekor folyo ve en yüksek aşınma sınıflarında dijital baskılı yüzeyleri sunuyor pazara. Firma ayrıca, halı ve esnek zemin kaplamaları için de 200’den fazla farklı profil türü üretiyor. Uygulamayı yapacak olan kişi, birçok profil arasından deliksiz, merkezi delinmiş gömülü, yanal delinmiş veya kendinden yapışkanlı gömülü seçeneklerine sahip. Dahası, parke, laminat ve mantar döşeme konularında da 18 farklı profil sistem seçeneği bulunuyor.

1996 yılında, şirket Altena’dan, Lüdenscheid’daki tamamen yeni fabrikasına taşınarak, 1.600 m²lik üretim alanını tam üç misli olan 7.000 m²ye çıkarmış. Birkaç yıl sonra da yeni genel müdürlük küçülmüş ve 2002 yılında Küberit, Drolshagen’da 25.000 m²lik yeni bir mülk satın almış. 2004 yılında, genel müdür Frank Sondermann, çalışanlarıyla birlikte yeni tesislerini ve  3.000 m²lik depolarını kutlamış. Firma 3 milyon avroluk bir yatırımla, üretim kapasitesini de önemli ölçüde arttırmış. 2008 yılında, şirket tarihindeki en büyük yatırım olan tam otomatik depo hizmete girerek iş akışını geliştirmiş. Şu anda da Küberit bu yıl hazır olacak ve 9,50m yüksekliğe sahip ve 1.200 m²den büyük Drolshagen’deki yeni bir fabrika ve depo inşaatıyla meşgul. Bu ikinci fabrikadaki yeni bölüm, Küberit’in paslanmaz çelik döşeme profilleri alanında özel üretim kapasitesini de arttıracak.

Küberit yenilikçi ürünlerini dünya çapında dağıtıyor. Ürünler, AIDA gibi lüks yapıların yanı sıra 828 metre ile dünyanın en yüksek binası olmakla ünlü Burj Khalifa’da da yer alıyor. Japonya, Çin, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Rusya hesapları, ihracat pazarları toplam cirosunun 10%luk kısmını oluşturuyor. Geriye kalan kısım ise, ağırlıklı Avrupa, Kuzey Afrika ve Amerika’dan oluşuyor ki bunların içinde başta Almanya, Hollanda ve Fransa en büyük pazarlar.

Firmanın 6 yıl boyunca avukatlığını ve genel müdür yardımcılığını yapan ve 14 yıldır da genel müdür ve şirket ortağı olan Frank Sondermann, Küberit’in 150 yıllık tarihine dikkat çekerken, bu başarıyı şöyle açıklıyor; “5 nesil boyunca devam eden başarımızın temeli, zemin kaplamaları alanında benzersiz yeniliklerle sürekli ürün geliştirme azmidir. Bu aynı zamanda, ‘Made in Germany’ (Alman Yapımı) ve ‘Alman mühendisliği ürünü’ ile de eş anlamlıdır. Bir diğer faktör de Küberit markasının ticaret adamları, esnaf ve mimarlardan oluşan aktif destekçileriyle yürüttüğü işbirliğidir.”