Laminat Parke ile Zeminlerde Bahar Havası

Motif: Balterio Renaissance Oak - Fotoğraf: Balterio
Motif: Balterio Renaissance Oak - Fotoğraf: Balterio

Bahar mevsimi sadece havada değil, yeni laminat parke koleksiyonlarıyla zeminlerde de kendini belli ediyor. Bugün dünyanın en popüler zemin kaplamalarından biri olan laminat parkenin bu ününe şaşırmak gerekiyor aslında. Birbirinden farklı dekorlardaki kullanım şekliyle ve doğasever niteliğiyle Avrupalı üreticilerin sürekli yeni gelişimlerle doğayla tasarımı buluşturma çabası, “kenar kesme teknolojisi”nin kullanımıyla başarıya ulaşıyor. Bu teknolojiye sadece mimar ve inşaatçılar değil, evlerini yenilemek isteyen çok kişi de ilgi gösteriyor.

Geçtiğimiz Mart ayında, GfK, Nuremberg tarafından PEFC Deutschland e.V. (Almanya Orman Belgelendirme Proje Onay Programı) adına yayınlanan pazar araştırması raporunda, Alman tüketicilerin çoğunun, bağımsız kalite mühürleriyle, reklam amaçlı kullanılan çevre dostu ve sürdürülebilirlik iddiaları kanıtlarını görmek istediği açıklandı. Ankete katılanların yüzde 80.1’i, reklam amaçlı çevre ve sürdürülebilirlik iddialarını kullanan şirketlerin, gerektiğinde bu ifadeleri tam olarak gösterebilmelerinin zorunluluğuna inanıyorlardı. Beş Almandan dördü, bağımsız kuruluşlar tarafından verilen sertifikaların bu amaç için uygun olduğunu düşünüyor. Alman halkı artık öylesine ya da yüzeysel diye tabir edebileceğimiz “yeşil taraftarı” ifadeleri reddediyor.Tedarikçilerin sadece çevreci ifadeleri kullanarak satmaya çalıştıkları ürünlerine hemen inanmadıkları gibi, ekolojik ürünlerin gerçek anlamda kanıtlanmasının da bir sosyal sorumluluk hareketi olduğuna inanıyor.

İşte bu nedenle, laminat zeminlerin Avrupalı marka üreticileri, kendilerini sürdürülebilirlik ilkesinin taahhüdüne ve çevresel uyumluluk anlamında yeni standartlar belirlerken, erken aşamada bağımsız test komisyonlarıyla savunmaya adadılar.

Sadece Çevresel Uyumluluk Değil, Her Anlamda Yüksek Standart

Motif: KronoflooringVariostep Classic - Fotoğraf: Kronoflooring
Motif: KronoflooringVariostep Classic – Fotoğraf: Kronoflooring

Alman Sürdürülebilir Yapı Konseyi (German Sustainable Building Council) açıklamalarına göre, sürdürülebilirlik üç faktör etrafında toplanıyor;  ekoloji, ekonomi ve sosyal sürdürülebilir çözümler (Örneğin; ürünlerin nerede ve ne koşullarla yer alması gibi).

İşte “EPLF –Avrupa Laminat Parke Üreticileri Derneği” çatısı altında bir araya gelmiş olan Avrupalı laminat parke marka üreticileri de bu anlamda, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılıklarında öncü durumundalar. Ürünlerinin yüksek standartlarda üretilmesinin ve nasıl üretildiklerinin tam sorumluluğunu üstlenmişler. Kaliteli laminat parke arayışındaki tüketiciler artık gelişmiş sürdürülebilirlik odaklı ürünleri satın almanın güvenini yaşayabilirler. Bu durum tabii ki Avrupa’daki ekonomik sorunlara da yardımcı olacak bir çözüm.

EPLF derneği başkanı Ludger Schindler, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “EPLF ve üye şirketleri, sürdürülebilir inşaat için çok daha önceden taahhütte bulunmuşlardır. Bu yüzden de yıllardır süregelen bir yenilikçi ve çevre dostu ürünler geliştirme yatırım politikası benimsemişlerdir.”

EPLF, 2009 yılından bu yana, İnşaat ve Çevre Enstitüsü’nün (IBU) üyesi bulunuyor. Derneğin Teknoloji Çalışma Grubu temsilcileri, şu şıralar, EN 14041 revizyonu gibi, Avrupa ve dünyanın geri kalanını da kapsayan resmi standardizasyon komiteleriyle çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların amacı da, VOC emisyonları, iç hava kalitesi de dahil olmak üzere, CE etiketlemede zararlı maddelerle çevresel yönleri birbirine entegre etmektir. Mimarlar ve tasarımcılar, çevresel niteliklerini zaten test ediyorlardı. Ancak artık iç mimaride de çevresel etki ve spesifik çevresel bildirimlerini gösterebilen iç tasarım ürünleri tercih edilmektedir.

Özellikle mağaza düzenlemesinde, “yeşil” yüksek teknoloji ürünleri talep görüyor. Müşteriler artık, yüksek kaliteli, eko-bilinçli ve esnek kullanım imkanı sunan, tamamen geri dönüştürülebilir ürünleri görmek istiyorlar, bu durumda bize tüketicilerin değerlerinin değiştiğinin ispatı…

Müşterilerin çevre bilinci geliştikçe, sürdürülebilir fonksiyonu olan ürünler çok daha önemli bir satış noktası haline geliyorlar. Üstün çevre kimlik bilgileri ile laminat parke bu açıdan neredeyse rakipsiz. Laminat parke herhangi bir PVC veya yumuşatıcı olmadan üretiliyor. İşte bu açılardan, EPLF üyeleri firmalar, kullandıkları tüm laminat parke bileşenlerinde, tarım ilaçları, organik klorlu bileşikler veya zararlı ağır metalleri kullanmadan ürettiklerini garantilemek zorundalar.

Çevre dostu reçine ve yapıştırıcı, bağlayıcı olarak kullanılıyor ve laminat parke de bu nedenle % 100 doğal malzemelerden yapılmış ve sağlıklı bir iç mekan iklimi yaratabiliyor. Modern teknoloji vasıtasıyla, otantik dekorlar ve gözenek desenleri sağlanabiliyor. Örneğin, müşteri orman kaynaklarına zarar vermeden evinde oluşturduğu egzotik ahşap doğal görünümüyle doğanın içinde gibi hissedebiliyor.

Aynı durum 2013 sezonun büyük trend belirleyicileri için de geçerlidir; çeşitli genişliklerde, üzerinde baskı bulunan büyük rustik panolar, popüler meşe görünümlerine uygulanabilir zengin teknikler, bazen belirgin çatlaklarla yaratılan farklılıklarla, son dönemde piyasaya sunulan laminat parke zeminler yaratıcılıkta sınır tanımayan zenginlikleriyle göz boyuyor…

Motif: Meisterwerke Laminate | LD 400 | oak grey 6213 | imitation wood EP - Fotoğraf: Meisterwerke
Motif: Meisterwerke Laminate | LD 400 | oak grey 6213 | imitation wood EP – Fotoğraf: Meisterwerke

Uzun ömürlü ve tamamen geri dönüştürülebilir

Laminat parke zemin kullanıcı için uzun ömürlüdür çünkü uzun vadede takibin maliyetini keser ve bu açıdan da sürdürülebilirlik üzerinde olumlu faktörler sunar. Laminat parke yaşam döngüsü bittiğinde de insanlara ve gezegene zarar vermeyen güvenli atıktır. Özel olarak imha edilmesine gerek yoktur. Hatta bir yontmayla, tekrar üretim sürecine dönebilir veya tarımda büyüyen bir yetiştirme ortamı olarak kullanılabilir.

Baharı yaşadığımız bugünlerde, mevsim geçse bile laminat parke sayesinde baharın o coşkulu, ferahlatan neşesini yaşamaya devam etmek için laminat parke iyi bir seçimdir.