Laminat Parkede Yeni EPD’ler Belli Oldu.

Yeni Çevresel Ürün Beyanları Yayınlandı
Laminat parkenin etkileyici özelliklerinden biri de iyi yaşam döngüsü değerlendirme sonuçlarıdır. Bunun kanıtı, sürdürülebilir bina için hayati temel belgeler olarak da bilinen ve mimarlarla plancılar tarafından sık sık kullanılan, EPD adındaki Çevresel Ürün Beyanları’dır. EPLF’nin, DPL (doğrudan basınçlı laminat) parkeler için yayınladığı EPD’ler, Alman İnşaat ve Çevre Enstitüsü IBU tarafından da teyit edildi ve onay belgesi geçtiğimiz günlerde Berlin’de gerçekleşen IBU üyeleri toplantısında açıklandı. Artık laminat parkeye çevreci ve yüksek teknoloji ürünüdür demek, tam da yerinde bir ifade olacaktır.

 

Laminat parke endüstrisi, ürünleri için çevresel sertifika getiren ilk sektörlerden biri olarak, bina ve yenileme işlemlerinde daha fazla sürdürülebilirlik için açık bir mesaj göndermiştir. Alman İnşaat ve Çevre Enstitüsü IBU, ilk EPD’leri 2009 yılında sitesinde yayınlamıştır. O günden bugüne, ISO 14025’e uygun üç farklı EPD şablonu yer almaktadır. Laminat ürünleri alanında yapılan düzenli teknik ilerlemelerden dolayı EPD’ler de sık sık güncellenmek zorundadır.

 

Kamu ve ticari inşaat sektörü de, EPD’ler aracılığıyla eko-denge gösterebilen iç mimari ürünlerinin kullanımını desteklemektedir. EPLF Teknik Çalışma Grubu Başkanı Eberhard Herrmann bunu şöyle yorumluyor: “EPD sertifikaları, laminat parkenin birincil enerji tüketimi ve küresel ısınma potansiyeli açılarından son derece pozitif değerlere sahip olduğunu onaylar. Bu zemin kaplamasının güçlü iç hava kalitesi de belirgindir. Bir EPD tarafından desteklenen bir ürünü seçerek, çevresel etki ve sürdürülebilirlik adına doğru bir adım atarsınız.”

elnd1507_b1_IBU

Çevresel Ürün Beyanları yani EPD’ler, enerji ve kaynakların kullanımı ile ilgili ifadeleri yanı sıra, ürünün belirli koşullar altında sera etkisi, asitlenme, ozon tabakası imhası ve sis oluşumuna katkı ölçülerine de yer vermektedir. Ayrıca binanın inşaat ürünlerinin, ömür, ısı ve ses yalıtımı ile kapalı hava kalitesi etkileri gibi performansların değerlendirilmesi için gerekli teknik özellikler hakkında bilgiler içermektedir.

elnd1507_b2_IBU