Laminat Trend Raporu

 

Avrupa laminat parkelerin yaratıcı karışımlı stilleri ve doğal görünümü sağlayan teknolojik ilerlemeleri dikkat çekiyor.

Uluslararası piyasalarda yeni iç tasarım trendlerinden biri, “Urban Industrial Interior” (Kentsel Endüstriyel İç Tasarım) olarak özetlenebilir. Kentsel ve endüstriyel alanlardan “Vintage” akımlar, ama aynı zamanda zamansız ve modern kır evi tarzında elemanlar, pragmatik ve rahat yaşam alanları olarak beğeni topluyor. EPLF’nin Avrupalı laminat parke üreticileri ve tedarikçileri Hannover Domotex 2016’da, yenilikçi desen gelişmeleri ve özel teknik özellikleri ile bu cazip döşeme tarzını sunmaya hazırlanıyorlar.

 

Kentsel yaşam tarzıyla modern kır tarzının yeni ve resmi olmayan karışımı, konut piyasasındaki gelişmeleri yansıtmaktadır. Kırsal alanlardan devam eden göç, metropol bölgelerinde önemli bir nüfus artışı anlamına gelmektedir. Daha çok ihtiyaç duyulan bir yaşam alanı sağlamak amacıyla, kentteki en küçük boş araziler, yaratıcı tekrar inşa şeklinde kullanılmakta ya da farklı konut alanları yaratılmakta ve boş endüstriyel binalar konuta dönüştürülmektedir. Mevcut stokta bulunan malzemeler, metal, beton veya taş gibi onun “işlenmiş” yüzeyleriyle daha sonra yeniden tasarlanmaya uygun bir şekilde kullanılmaktadır. Laminat parke üreticileri tarafından tasarlanan yeni yüzeyler de, bu karakteristik yapıları, renkleri ve efektleri ilham alarak, bir kez daha uluslararası döşeme piyasalarında trendi belirlemektedir.

Renkler ve yumuşak yüzeylerin doğal oyunu

Eski ve yeninin karışımı stilleri, doğaya olan rustik yakınlık, Akdeniz esintili hafiflik veya Nordik netliği şu anki zemin piyasasının popülerleri arasındadır. Ancak, görünüşte hiçbir taviz yoktur: Otantik bir görünüm ve doğallık tüm dekorlar için de iki önemli faktör olmaya devam etmektedir. Oda büyüklüğünin izin verdiği durumlarda, klasik laminat zemin tahtaları, gerçekçi taklit ahşap etkileri yeni, geniş ve daha büyük şekillerde göstermektedirler. Yüzey alanı, yapısal şartlar ile sınırlandılmışsa, çok şeritli etkiler kullanılmaktadır. İki şeritli sürümlerin yaratıcı karışımı ile farklı renklerdeki ve ahşap cilalı zemin tahtalarından oluşan bireysel zeminler özel bir atmosfer sağlayabilirler. Ana olarak meşe, renk ve şekillendirme açısından çok yönlülüğü nedeniyle, laminat zemin tasarımında tercihtir. Ancak, kayın, ceviz, çam, karaağaç ve dişbudak gibi geleneksel ağaçlar da günümüz dekorlarında tercih edilmektedir. Sade tasarım ve uyumlu renk kombinasyonları günümüz laminat görünümü belirlemektedir: beyaz, krem, açık bej gibi açık doğal gölgeli veya yumuşak sessiz renklerdeki stiller çağdaş mobilya stillerinde hakimdir.

elnd1513_b3_Kronotex
Ahşap görünümü ile lamine, mutfak, banyo ve konut dışı binalar için de uygun

Uygun ekipman, düşük bakım, sağlam zeminleriyle laminat, tüm yaşam ve çalışma alanları için uygundur ve ticari ve ofis alanları ya da doktor muayenehanelerinde yeni uygulamaları mevcuttur. Üreticiler ayrıca, entegre ses yalıtımı ve kullanışlı ek özellikler ile döşeme tahtaları sunabilmektedirler. Bu anti-statik yüzeyler, giriş alanları ve çalışma alanları kullanılmak üzere, elektron ışın teknolojisi ve özel kaymaz yüzeyleri kullanılarak, mikro çiziklere karşı daha fazla koruma içermektedirler.

elnd1513_b4_Meister

Yenilikçi nem koruma cihazları laminat parkenin banyo ve mutfaklarda kullanılmasına izin vermektedir. Kenarları koruma amaçlı özel bir dolgu macunu ve özel tahta formülasyonu ile üst tabakanın karşılık gelen emprenyesi, şişmeyi azaltır. Son olarak, patentli kilitleme yöntemleriyle bağlantılar güvenle kilitlenmektedir. Böylece, laminat parke döşeme, geleneksel döşemeye karşı sıcak bir alternatif olarak kullanılabilmektedir.

elnd1513_b1_Unilin_Quickstep

elnd1513_b2_HARO