Libya Construction Expo 2021 Fuarı 6 ülkeden 200’den fazla firmayı ağırlamayı hedefliyor.

Yeni hükümetin kurulmasıyla, Libya tekrar istikrarlı günlere kavuşuyor. Bu olumlu gelişmelerin etkisi en hızlı toparlanmayı ekonomi ve ticarette göstermeye başladı. Libya Ticaret Odaları Birliği (GUCC) ortaklığında ve Libya Yapı ve İskan Bakanlığı’nın resmi desteğiyle Haziran ayında Trablus’ta düzenlenecek olan Libya Construction Expo 2021 fuarı da bu bilgileri destekleyen türde bir gelişme. Yapı ve inşaat sektörünün bölgedeki önemli oyuncularını bir araya getirecek olan fuar 28 Haziran ile 1 Temmuz 2021 arasında düzenlenecek.

Libya Ticaret Odaları Genel Birliği yaptığı yazılı açıklamada; “Libya Ticaret Odaları Genel Birliği olarak , Libya’nın ekonomik ve ticari kalkınması için bu fuarı desteklemenin bir görev olduğu kanaatindeyiz” ifadelerine yer verdi.

2019’da Trablus’ta düzenlenen Libya Food Expo 2019’un ve Ekim 2020’de İstanbul’da pandemiye rağmen başarıyla gerçekleştirilen Libya-Türkiye Ticaret platformunun organizatörleri Al-Dawlia ve ICF Fuarcılık tarafından gerçekleştirilecek ‘Libya Construction Expo 2021 Fuarı’ 6 ülkeden 200’den fazla firmayı ağırlamayı hedefliyor.

Fuarın Türkiye için önemi ise iki ülke arasındaki ticaretin, iş birliği kültürünün ve yardımlaşmanın büyük potansiyelinde yatıyor. Nitekim pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen Libya’ya ihracatımız 2020 yılında 1,6 milyar doları aştı ve Libya’ya kurulması için girişimlere başlanan lojistik üs ise ilişkileri daha da geliştirmekle kalmayacak aynı zamanda Afrika’ya açılan bir kapı vazifesi de görecek.