LIGNA 2015’E TÜRKİYE ÇIKARMASI

İki yılda bir Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen, dünyanın önde gelen ormancılık ve ahşap endüstrileri fuarı LIGNA, bu yıl 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında kapılarını açacak. Türkiye’nin ilk on katılımcı ülke arasında yer aldığı fuarda, geçtiğimiz yıllara göre stant alanını en çok genişleten ülkelerden biri yine Türkiye oldu.

 

İstanbul’da (Park Bosphorus Otel) düzenlenen basın toplantısında LIGNA 2015 yılıana teması ve yenilikleri açıklandı.Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel’in moderasyonu gerçekleştirdiği toplantıya, LIGNA Fuarı Proje Müdürü Figen Günay ve Alman Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Derneği Pazarlama Müdürü Dominik Wolfschütz konuşmacı olarak katıldı.

11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında kapılarını profesyonel ziyaretçilere açmaya hazırlanan fuarın ana konuları mobilya endüstrisinde entegre üretim; plastik,kompozitve diğer ahşap-dışı materyallerin işlenmesi ve Wood Industry Summit (Ahşap Endüstrisi Zirvesi) olarak açıklandı.

 

TÜRKİYE İLK ON KATILIMCI ÜLKE ARASINDA

LIGNA Fuarı Proje Müdürü Figen Günay, fuar ile ilgili şunları aktardı: “Bu yıl fuarda 40’tan fazla ülkeden 1.500’den fazla katılımcı yer alacak ve bu firmalar 120.000 metrekarelik alanda yeniliklerini ziyaretçilerle buluşturacaklar. Bu katılımcılar arasında doğramacılık ve marangozluk işlerine yönelik çözümler sunanlar, mobilya sektörü için makine üretenler, üretim otomasyonu uzmanları, masif ahşap işleme ve bıçkıhane teknolojisi tedarikçileri yer alıyor. Düzenli katılımcılarımızın dikkat çekecek şekilde daha fazla alan için rezervasyon yapmış olmaları ve yeni katılımcıların varlığı LIGNA 2015 açısından oldukça olumlu bir tablo ortaya koyuyor.”

Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Derneği Pazarlama Müdürü Dominik Wolfschütz - LIGNA Fuarı Proje Müdürü Figen Günay

Bu yıl fuara Almanya dışında sırasıyla, İtalya, Avusturya, Çin, İsveç, Tayvan, İsviçre, Türkiye, Fransa, İspanya ve ABD’den katılım gerçekleştiğini ve Türk firmalarının katılımlarının her yıl artış göstermesinden mutluluk duyduklarını belirten Günay sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl 30 katılımcıyla toplam 2046 m2 alanda temsil edilecek olan Türkiye, geçtiğimiz fuara göre stand alanı olarak en çok büyüme gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Başta mobilya endüstrisi alanında olmak üzere Türkiye’den katılım gösteren firmalar ormancılık ve ahşap işleme konularındaki yenilikçi ürünlerini LIGNA’da uluslararası ziyaretçiyle buluşturma fırsatını yakalıyorlar.”

LIGNA 2015 (11. bis 15.Mai) Innovations – Solutions – Efficiency

YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLERE İHTİYAÇ DUYANLARIN ADRESİ

LIGNA 2015‘teki yeni gelişmelere de değinen Günay “LIGNA 2015’teki en heyecan verici gelişmelerden birisi ağaç işleme makineleri sunan katılımcılardan bazılarının, makinelerinin ahşap haricindeki özelliklerini de ortaya koyacak olmalarıdır. Başka bir deyişle ziyaretçiler yalnızca ahşapla sınırlı kalmayan, plastik, kompozit paneller,kompozitler, yalıtım ve inşaat malzemelerini de işleyebilen makineler sunacaklar. Sunulan bazı cihazlar hafif alaşımları dahi işleyebiliyor. Bu şekildeki ahşap dışı uygulamalar çeşitli alanlarda, özellikle karavan ve bot inşasında, araç kişiselleştirmede, gemi ve uçak içirötuşlarında, plastik işleme ve üretiminde oldukça avantajlı oluyor. Plastik ve kompozitleri işleme özelliği ayrıca doğrama ve marangozluk işlerinde de giderek daha önemli hale geliyor,” dedi.

LIGNA 2015 (11. bis 15.Mai) Innovations – Solutions – Efficiency

WOOD INDUSTRY SUMMİT (Ahşap Sektörü Zirvesi)

LIGNA 2015’teki bir diğer büyük gelişme ise bir fuar alanından, bir tanışma platformundan ve bir diyalog forumundan oluşan Wood Industry Summit’in (Ahşap Sektörü Zirvesi) bu yıl ilk kez gerçekleşiyor olması. Söz konusu Zirve uluslararası firmalardan ve önemli ekonomi bölgelerinden gelen, büyük çaplı ormancılık makineleri ve diğer birincil ahşap işleme teknolojileri sunan katılımcıları hedeflemektedir. Bu katılımcılar kağıt hamuru ve kağıt, ormancılık, kütük ve kereste işleme gibi alanlarda faaliyet gösteren entegre şirketlerden gelen ziyaretçilerle doğrudan irtibat kurma fırsatına sahip olacaklar. Bu kişiler ayrıca kereste bakımından zengin olan Rusya, Çin, Doğu Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinden gelen orman sahipleri, ahşap/kereste tüccarları, yatırımcılar, araştırmacılar ve temsilcilerle de tanışacaklardır. Bu şekilde Wood Industry Summit büyüyen piyasalarda yeni fırsatlara aracı olacak.

Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel-Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Derneği Pazarlama Müdürü Dominik Wolfschütz - LIGNA Fuarı Proje Müdürü Figen Günay

SATIŞLAR, ZORLU PİYASA KOŞULLARINA RAĞMEN YÜKSELİŞTE

Ağaç işleme sektörü pazarının güncel durumu hakkında bilgi veren Alman Mühendislik Federasyonu’na (VDMA) bağlı Ağaç İşleme Makineleri Üreticileri Derneği Pazarlama Müdürü Dominik Wolfschütz ise ağaç işleme sektöründe geçtiğimiz yıl 9 milyar €’luk bir üretim gerçekleştiğini ve bu üretimde en büyük payın sırasıyla Almanya, İtalya ve Çin’e ait olduğunu belirtti. Ayrıca, zorlu piyasa koşullarına rağmen, tahminlerin, satışlarda 2015 yılında da yükseliş görüleceğine işaret ettiğini ifade etti.

Sektörde, düşük maliyet ve artan kaynak verimliliğine verilen önemin arttığını belirten Dominik Wolfschütz, entegre üretime doğru bir ilerleme yaşandığını ve LIGNA 2015 fuarının dünyanın lider inovasyon platformu olarak bu yeniliklere evsahipliği yaptığını vurguladı. Hem net sergi alanı metrekaresi hem de ürün çeşitliği açısından rakiplerini çok geride bırakan LIGNA 2015’te, 100 ülkeden ziyaretçi geldiğini, 10.000’in üzerinde personelin görev yaptığını ve 50 faklı dilin konuşulduğunu söyleyen Wolfschütz “Bunlar, fuarın uluslararası karakterinin en güzel kanıtı’’dedi.