LIGNA 2013 sona erdi…

LIGNA 2013

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen LIGNA, 10 Mayıs Cuma günü sona erdi.

LIGNA 2013’ü değerlendiren Deutsche Messe AG yönetim kurulu üyesi Dr Jochen Köckler  “Bu etkinlikle LIGNA, dünyanın en önemli ormancılık ve ahşap sanayi ticaret fuarı olma unvanını bir kez daha perçinlemiş, rakiplerinin bir adım daha önüne geçmiştir” dedi. Katılımcıların %40’ından fazlasının yabancı olduğu etkinlikte LIGNA 2011 rakamlarının üzerine çıkıldı. Böylelikle LIGNA hem sektörel yeniliklerin merkezi hem de endüstrinin karar mekanizmasını yönlendiren firmaları bir araya getiren global bir buluşma noktası olma özelliklerini bir kez daha kanıtladı.

Köckler sözlerine şöyle devam etti:  “Her şey yerli yerindeydi, son derece profesyonel bir fuar alanı ve teşhir görevlileri, sektörün önde gelenlerinden oluşan ziyaretçiler, çok sayıda yenilik ve bütün bunların sonucunda gerek katılımcı firmalar, gerekse ziyaretçiler açısından elde edilen mükemmel sonuçlar. LIGNA bu yıl 100 ülkeden 90,000’in üzerinde profesyonel katılımcıyı ağırladı. Uluslararası satışlarını arttırmak isteyen bütün firmalar elbette Hannover’deydi. En önemli gelişmelerden birisi de, Kuzey Amerika’dan gelen ziyaretçi sayısının %52 oranında artarak 3000’i aşkın kişiye ulaşması ve yeni bir LIGNA rekorunun kırılması oldu. Bunun yanı sıra Rus ziyaretçilerin sayısındaki artış da dikkat çekti. Ziyaretçiler özellikle tanıtımı yapılan çözümlerden çok etkilendi. ”

Köckler ayrıca, 46 ülkeden 1637 katılımcı 124,000m²lik fuar alanında yüksek-güçlü ormancılık makinalarından, iPad- kontrollü mobilya üretim sistemlerine kadar geniş çaplı yüksek-teknoloji yenilikleri yelpazelerini ziyaretçilerin beğenisine sunulduğunu dile getirdi.

VDMA içinde yer alan Frankfurt, Main merkezli Alman Ahşap İmalatçıları Derneği başkanı Dr Bernhard Dirr LIGNA 2013’ü şu şekilde değerlendirdi: “Fuarın elde ettiği başarılı sonuçlardan büyük memnuniyet duyuyoruz. LIGNA 2013, makina ve yeni fikirlerin küresel platformu olma özelliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Üyelerimizin %99’u LIGNA’ya yaptıkları zaman, efor ve maddi yatırımın önemli ve büyük bir kazanç olduğu konusunda hemfikirdir.”  Dirr sözlerine şöyle devam etti: “Yenilenmiş fuar alanında Hol 11-17 arasındaki bölümün spesifik konular için ayrılmış olması önemli fayda sağlamıştır. Gelecek organizasyonlarda da bu alan düzenlenmesi tercih edilebilir. Gerek katılımcılar gerekse ziyaretçiler kısa yürüme mesafesini memnuniyetle karşılamıştır.”

LIGNA 2013

Michael Weinig AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Alman Ahşap İşleme Makinaları Derneği Başkanı Wolfgang Pöschl ise LIGNA 2013’ü “Özellikle yüksek vasıflı uluslararası ziyaretçiler bizi gerçekten etkiledi. Başta Rusya olmak üzere Doğu Avrupa, ABD ve diğer kilit ihracat ülkelerinin yoğun katılımı sağlandı. Yeni işlev ve özelliklere sahip ileri teknolojili makinalara gösterilen yoğun talep, ahşap inşaat sektöründeki momentumun artması ve bunun sonucu olarak sürdürülebilirliğin kazandığı yeni boyut gerçekten memnun ediciydi.” ifadeleriyle değerlendirdi.

Sektör liderleri LIGNA’nın tüm kategorilerinde uluslararası iş hacminin büyümesine yönelik sunulan tüm imkanlardan sonuna dek faydalandılar. Kereste fabrikalarını tanıtan Finlandiyalı global üretici Veisto Oy Satış Direktörü Markku Koivisto, LIGNA’nın “doğru ziyaretçileri” bir araya getirdiğini belirtirken, Alman Kereste ve Ahşap Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Sekreteri Lars Schmidt de aynı doğrultuda görüş bildirerek, sektörde tedarikçilere tüm potansiyel müşterileri ile yüz yüze görüşme imkanı sağlayan tek forum olan LIGNA’yı Avrupa’nın bu alandaki networking merkezi olarak gördüklerini dile getirdi.

Sunta üretiminde uzmanlaşmış Sauerland Spanplatten Consulting yetkilisi Hubertus Flötotto ise şöyle konuştu; “Bu fuarda çok sayıda üst düzey yöneticiyle görüşme imkanı buldum ve böylelikle yıl boyunca dünyanın çeşitli yerlerine seyahat etmekten kurtuldum.  İş hacmimizin %80’ini yabancı müşterilerle gerçekleştirdiğimiz gözönüne alındığında, LIGNA küresel, üstün kaliteli bir platform kimliği ile bizim için vazgeçilmez bir hal alıyor.”

Ahşap uygulamalarında gelinen son nokta: Yenilikler, Çözümler, Verimlilik

Bu yılki fuarın ana temalardan birisi verimlilik oldu. Ahşap malzemeler, Ahşap Kaplama Ürünler ve Masif Ahşap Uygulamaları sergi kategorilerinde yer alan lider tedarikçiler, yaratıcılıkla şekillendirilen yüksek teknolojinin, şirketlerin rekabetçi özelliğini nasıl arttırdığını gösterdi. Bu çerçevede “Maliyetlerinizi azaltın” sloganı benimsendi.

Yeni ve Hafif: Yüzey teknolojisi ve geleceğin endüstrisine yönelik yenilikçi malzemeler

Fuarın dikkat çeken diğer konuları arasında geniş bir yelpazeye yayılmış baskı süreçleri, eksiz ahşap kaplama sistemleri ve yüzey teknolojileri sektöründeki tutkal içermeyen plazma uygulamaları sayılabilir. LIGNA özel bölümü “hafif ağ” etkin ve hafif yapı uygulamalarına ayrılmıştı. Bu alanda geleneksel suntalara kıyasla %30’a varan hafifliği ile iç mekan uygulamaları ve mobilya endüstrisinde geniş bir kullanım yelpazesi sunan hafif inşaat çözümleri sergilendi. İtalyan mobilya üreticisi Biesse S.p.A. yönetim kurulu başkanı Stefano Porcellini, LIGNA’yı “yeniliklerimizi küresel bir izleyiciye sunma imkanını sağlayan ideal bir platform” olarak tanımladı.

Etkinlik içinde Etkinlik: Handwerk, Holz & mehr

Handwerk, Holz & mehr standı öncelikli olarak verimlilik ve karlılığı arttırmaya yönelik makinalara ilgi duyan endüstri uzmanlarına yönelik bir networking merkezi işlevi üstlendi. Tyrol merkezli Felder Group’un sahibi ve yönetim kurulu başkanı Hansjörg Felder, LIGNA’nın ahşap işleme makinalarını özellikle vasıflı el işçiliği ve ahşap oymacılığı sektörlerinde uluslararası izleyici kitlesine sunma açısından çok değerli bir fırsat sunduğunu belirtti.

Bu yılki Handwerk, Holz & mehr standı her zamankinden daha çok pencere üretimi teknolojisi üzerine yoğunlaştı. ProHolzfenster Ahşap Pencere Üreticileri Derneği temsilcisi Heinz Blumenstein standı “Almanya, Avusturya ve İsviçreli parça tedarikçileri ile ahşap pencere üreticilerinin ortak çabalarıyla gerçekleştirilen mükemmel bir sergi alanı” şeklinde tanımladı. 

Geleceğin heyecan yüklü trendleri: Ahşap temelli biyoenerji  sistemleri, sürdürülebilir ormancılık ve orman teknolojisi

Etkinliğin “Ahşap Temelli Biyoenerji” bölümü, ahşap temelli yakıt malzemesinde kalite ve işleme standartlarının değişmezliği, ısı ve elektrik üretimi, gelişmiş lojistik ve hizmet ağı ile hammadde tedariki güvencesi üzerine yoğunlaştı.

Bunun yanı sıra EXPO Kanopi ve pavyonlarda Almanya Ormancılık Konseyi (KWF) 6. özel toplantısının da dahil olduğu sürdürülebilir ormancılık ve orman teknolojisi odaklı etkinlikler düzenlendi. Dijitizasyon, yüksek-hızlı veri akışı, dönüştürülebilir ormancılık araçları uygulamaları, optimum malzeme akış yönetimi ile ahşaptan en üst seviyede fayda elde etme, ayrıştırma ve işleme bu etkinliklerde ele alınan konulardan bazılarıydı. Talaşın farklı alanlardaki geniş kullanım olanakları EXPO Kanopi’nin ana teması olarak belirlenmişti.

Bir sonraki LIGNA yine Hannover, Almanya’da 11 – 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek.