LIVIO DE MARCHI’DEN AHŞAP SANATI

 

 

Venedik doğumlu Livio De Marchi, daha küçük bir çocukken bile heykeller yapmaya başlayan bir İtalyan sanatçı. Venedik’teki “Accademia di Belle Arti” akademisinde sanat ve çizim dersleri alan sanatçı, ilerleyen yıllarda, detaylarda mükemmelliği yakalayarak ve doğallık ile zekayı buluşturduğu eserleriyle farklı tarzını yaratarak adından söz ettirmeye başlamış. Sanat kariyerinde önce mermer, sonra bronz ve ardından da ahşapla çalışmaya başlayan Livio De Marchi, dünya çapındaki şöhretini de bu en son keşfettiği ama en favorisi olan materyale yani ahşaba borçludur.

 

Kendi stüdyosunu açtığından bu yana, iç dünyasını yansıtan fantazi eserlerini de sanatseverlerle paylaşmaya başlamıştır. Derin bir iç evrimden sonra, o eşsiz ahşap sanat eserlerini ortaya çıkarmış olan Livio De Marchi’nin eserleri, Milano, Floransa, Londra, Paris, Düsseldorf, Zürich, New York, Los Angeles, San Francisco ve Tokyo da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli kentlerinde sergilenmiştir.

unnamed-3

Ahşap Arabanın Hikayesi

 

Livio De Marchi’nin oğlu Mattia 8 yaşındayken, o da bir ilköğretim okulunda resim dersi veriyordu. Çocuklara sanat öğretmekten büyük zevk alıyordu. 1985 yılında origami tarzında bir yüzen şapka teknesi yaptı ve oğlu ile arkadaşlarının yüzdürmesine izin verdi.

unnamed-7

Çocukların ilgisinden ilham alan sanatçı, bu kez daha büyük olan ve çocukları taşıyabilen bi tekne inşaa etmeyi düşündü. Sonrasında yüzen bir kadın ayakkabısı eserini yaptı ve çocuklar üç ay boyunca kürek çekmeyi öğrenerek bu tekneyi yüzdürdüler.

unnamed-5

Sanatçı yıllar içinde ahşaba şekil vermeyi sürdürdü ve 1988 yılında ilk kez, 1937 model bir Jaguar yüzen araba yaptı. Venedikli bir İtalyan olarak kürek çekmeye her zaman ilgi duyduğundan ve kanalların trafiğini gözönüne aldığından ahşap arabayı yaptığını açıklayan Livio De Marchi şöyle diyor;

unnamed-2

“Büyük Kanal’daki trafiği görünce bunun bir kanaldan ziyade otoban gibi olduğunu düşündüm. Bir tekneye değil, bir araca ihtiyacımız olduğuna karar verdim.” Jaguar’dan sonra araba yapımına devam eden sanatçı, Fiat Topolino, yüzen bir Mercedes Seagull, üzeri açık VW Beetle gibi modellerle devam etti. Bir çok şehirde sergilenen eserleri, televizyonlarda da sık sık yer aldı.

unnamed

Livio De Marchi’nin ahşapla yaptığı diğer eserlerini biraraya topladığı ve fantazisini gerçek kıldığı kitap evi Casa Di Libri ise, İtalya’daki S. Anna – Tambre D’Alpago’da ziyaretçilere açık bulunmaktadır.

unnamed-6