Makine ve teçhizat yatırımına KDV muafiyeti geliyor

Türkiye’nin 2018’e iyi başladığına ve ekonominin güçlü bir momentum yakaladığına dikkati çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal, üretici ve sanayicilere;  “2018’de ve 2019’da makine ve teçhizat alırsanız KDV almayacağız” açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yatırımları ve istihdamı teşvik etmek amacıyla bir düzenleme hazırlığına başladıklarını belirterek, “Makine ve teçhizat harcamalarına yönelik kampanya başlatıyoruz. 2018’de ve 2019’da makine ve teçhizat alırsanız KDV almayacağız” dedi.

Makine ve teçhizat harcamalarında ar tış olduğunu anlatan Bakan Ağbal, kamu maliyesinin, ekonomiye büyüme tarafında özellikle vergi ayağında destekleyici unsurlar getireceğine dikkat çekti. Ağbal, yaptığı açıklamada, “2018’de özellikle yatırım tarafında makine teçhizat harcamalarını destekleyecek birtakım düzenlemeler yapmamız gerektiği gözüküyor. O konuyla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık” diye konuştu.

Ülkenin 2018’e iyi başladığına ve ekonominin güçlü bir momentum yakaladığına dikkati çeken Ağbal, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat rakamlarının da güçlü büyüme ivmesinin gerçekleştiğini gösterdiğini dile getirdi. Ağbal, ekonominin, öncü göstergelerin de ortaya koyduğu şekilde güçlü büyüme trendini sürdürdüğünü belirterek, “İnanıyoruz ki 2018’de de Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını devam ettirecek” ifadesini kullandı.

Mobilya, beyaz eşya ve konut sektörlerinde geçen yıl yapılan geçici vergi indirimleriyle olumlu sonuçlar alındığını kaydeden Ağbal, “Makine ve teçhizat harcamalarına yönelik yapacağımız kampanya ile 2018’de ve 2019’da makine ve teçhizattan KDV almayacağız. Artan ihracat yatırım harcamaları ve ihracatla Türkiye ekonomisine yönelik büyüme potansiyeli de yukarı çekilecek” diye konuştu.

Ar-Ge ile ilişkili alımlar da muaf

Naci Ağbal, yine 2018 ve 2019 yıllarında Ar-Ge merkezlerine alınacak makine ve teçhizatlar ile Ar-Ge ile doğrudan ilişkili alımlara KDV istisnası yoluyla destek vermek istediklerini de söyledi. Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) bu yıl da aktif kullanılacağını belirten Ağbal, “KGF’yi bu yıl yatırım amaçlı, ihracata yönelik kredi ihtiyacı varsa özellikle de bunu zamana yayarak kullandıracağız” dedi.

Yeni torba yasa geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, istihdam, yatırım ve üretim teşviklerinden  hurda indirimine kadar  pek çok konuda düzenleme getiren yasa tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sevk ettiklerini bildirdi. Ağbal, yatırım, üretim, ihracat, Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinin teşvik edileceğini belirterek, “Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin yatırım teşvik belgesi aranmadan imalat sanayiinde kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 31 Aralık 2019’a kadar KDV istisnası getiriliyor. Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde bulunanlara, teknoparklarda, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde ve üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında kullandıkları yeni makine ve teçhizat alımlarına 31 Aralık 2019’a kadar KDV istisnası sağlanıyor. Yatırım teşvik belgeli olsun veya olmasın imalat sanayiinde veya Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde kullanılan ve 31 Aralık 2019’a kadar alınan yeni makine ve teçhizat, mevcut amortisman sürelerinin yarısı kadarlık daha kısa bir sürede amortismana tabi tutularak gider yazılabilecek” ifadelerini kullandı.