MAKSDER Başkanı ve Samet Yönetim Kurulu Üyesi Munis Tezbaşaran ile ZOW Rusya 2014 fuarında görüştük

ORSİAD Gazetesi:Uzun zamandan beri ZOW Rusya fuarını takip eden biri olarak, genel düşüncelerini öğrenebilir miyiz?

Munis TEZBAŞARAN: Samet olarak ZOW’un ilk açıldığı yıl, 11 sene evvel, ilk ZOW fuarına Moskova’da katıldık. Samet’in daha önceleri başka fuarlarda yer alması nedeni ile Moskova’da düzenlenen diğer fuarları zaten takip etmekteydik. Onbir sene önce ZOW fuarlarının genişlemesine bir destek olarak  başlangıç yaptık. İlk fuar aynı yerleşke içinde olmakla birlikte  bina yeri farklıydı. Bugünkü tespitim fuarın ilk günden   bu yana gittikçe daha iyi geliştiğini  gördüm, özellikle aksesuar konusunda. Belki mobilya konusunda şu anda istedikleri noktaya varamamış olabilirler ama bugün bu anlamda da güzel görüntüler gördüm. Salon doluydu. Umut vaadediyordu. Tebrik ediyorum kendilerini.

ORSİAD Gazetesi: Rusya pazarı neden önemli Türkiye için?

Munis TEZBAŞARAN: Şimdi biz aslında hep şuna bakıyoruz; Öncelikle kendi sınırlarımız olan ülkelerle daha iyi çalışabiliriz. Kültür beraberliğinin yanında birtakım nakliyeyle ilgili problemleri daha rahat halledebiliyorsunuz. Gidip gelmek çok daha kolay. Dolayısıyla bu faktörlerin yanında en önemli şey tabii ki insanların ihtiyacı. Rusya ,  komünizmin bitmesiyle beraber, hızlı bir ivmeyle ileriye doğru gitti. Fakat bu ileriye gidiş belli bir süre sonra ekonomik problemler nedeniyle, daha sonra işte diğer yeni gelen başbakanın veya şimdiki yine halen Cumhurbaşkanı’nn gayretleriyle belli bir noktaya taşındı. Ve ülke aslında şu anda, petrol gelirleri sayesinde çok iyi bir noktada. Devamlı konut yapılıyor. Devamlı yeni yatırımlar var. Dolayısıyla onların da ihtiyaçlarını bizler de karşılamak için, buralarda bulunuyoruz. Büyük bir nüfus var. Pazar henüz daha her şeyi ile çözülmüş değil. Belki biraz geç kaldık… Samet olarak kendi yerimizi kurmayı düşündük. Bunu yaklaşık 4-5 yıl evvel Rostov’da başlatmıştık. Fakat Rostov’un doğru bir lokasyon olmadığını, Rusya’nın tüm interlandına dağıtımların, sevkiyatların Moskova’dan yapıldığını sonradan öğrenince, yanlış bir noktaya geldiğimize karar verdik. Dolayısıyla adresimizi Rostov’dan Moskova’ya çevirdik. Moskova ülkenin başkenti olmakla beraber, ulaşım, lojistik anlamında ve de ekonomi anlamında iyi bir noktasında bulunuyor. Buradan her tarafa ulaşma imkanları da çok rahat. Uçakla, trenle, kargo vs yoluyla. Dolayısıyla kendimizi Moskova’ya göre yeniden yapılandırdık.

photo 4[2]

ORSİAD Gazetesi: Ve bugün Moskova’da Samet’in açılışı gerçekleşiyor. Sizleri tebrik ediyoruz. Bu mağaza ile ilgili neler hedefleniyor?

Munis TEZBAŞARAN: Az evvel ifade ettiğim gibi 5 yıl önce Rostov’da başlayan girişimimiz sonrasında, bugün ondan tamamen bağımsız, Moskova’da, % 100 Samet Holding’in iştiraki olan bir şirketle açılış yapıyoruz.  Yaklaşık 1,5 yıl öncesinden itibaren yer arayışları ve konumlandırma gibi operasyonların sonunda düşüncelerimizi gerçekleştirdik. Burayı bulmak, Ülke müdürü ve diğer personelin bulunması ve eğitimleri , dağıtımını organize etmek,  vs. derken bugünlerde bu noktalara geldik.

photo 2[3]

Samet Moskova’nın  2013 yılı Kasım ayında  açılış planı olmasına rağmen  yaşadığımız kötü kaza bizim tarihlerimizde değişiklik yapmamıza zorunluluk gerektirdi..  Sizlerin de bildiği gibi ; geçtiğimiz yıl, 2013’te Samet maalesef kötü bir yangın ve arkasında toparlanma dönemi geçirdi. Menteşe fabrikasının tamamı yandı. Toparlanmamız, tekrar üretime başlamamız çok kısa bir süre alsa bile, biraz daha rahatlayıp o şekilde kendimizi buraya odaklandırdık ve fuar süresine denk getirdik. Fuar sırasında bizleri ziyaret eden müşterilerimizi bir araya getirmek suretiyle bu açılışı bugün seremoni olarak da gerçekleştiriyoruz. Ama tabii ki mal satışı önceden başladı. Yaklaşık bir yıldır buradan mal satışı yapıyoruz zaten.

1

Harekete geçirmek anlamında değil ama en azından seremoni anlamında bir açılış yapmak fikrimizi bugünlere taşıdı.

ORSİAD Gazetesi: Bizler de Samet Moskova’nın ilk Show room ve yönetim merkezinin açılışının Samet’e hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Munis TEZBAŞARAN: Teşekkür ederiz. Bu açılışımıza katılarak bizlere gösterdiğiniz destek ve yakınlığınızdan dolayı sizlere ayrıca teşekkür ediyoruz.